Zbigniew Rybak Syn Józefa

Okładka książki Zbigniew Rybak Syn Józefa Grzegorz Majewski
Okładka książki Zbigniew Rybak Syn Józefa
Grzegorz Majewski Wydawnictwo: CHAOS MEDIA Seria: Zbigniew Rybak biografia, autobiografia, pamiętnik
Zbigniew Rybak
CHAOS MEDIA
2022-10-01
2022-10-01
Zbigniew Rybak Syn Józefa Arka Gdynia Rybak książka rugby

"Najważniejsze jest pierwsze pie****nięcie!"

To niewątpliwie pierwsze słowa, które kojarzą mi się ze Zbigniewem Rybakiem. Człowiekiem, który bezsprzecznie w środowisku kibicowski był wręcz legendą.

Często pół żartem, pół serio, wspominam o tym, że jestem magistrem z kibolstwa. Jako, że jest w tym trochę prawdy, powyższa książka była w moim przypadku lekturą obowiązkową. O wielu sytuacjach, które zostały opisane w trj pozycji, słyszałem już wcześniej, ale świetnie było poznać je z innej perspektywy, czerpiąc tak zwaną wiedzę insiderską.

Owszem, czytając powyższy tytuł, czułem sporą ambiwalencję. Z jednej strony Zbychu nieco się wynielał i robił z siebie zupełnie normalnego, dobrego chłopaka, a z drugiej bez większej refleksji, ogródek i skrępowania pisał o swoich występkach. Z mojej perspektywy mamy tu odrobinę hipokryzji i koloryzowania, ale...

... styl w jakim opowiadał Rybak jest po prostu bardzo lekki i wciągający. Wiedziałem o tym nie od dziś, słuchając wcześniej wielu wywiadów z autorem wspomnianej biografii. Tak jak wspominałem wcześniej Zbigniew Rybak syn Józefa to pozycja obowiązkowa dla każdego z klimatów okołostadionowych, ale nie tylko. Rybak opowiada nie tylko o chuligance, ale również o swoim życiu, biznesie i budowaniu drużyny rugby.

Droga od kibola do sportowca-rugbysty, to temat, który może wciągnąć nawet laików, nie związanych z branżą. Ciekawie jest czasem zajrzeć do świata, o którym nie mamy pojęcia. I tutaj mój apel. Jeżeli macie ochotę sięgnąć po coś o tej tematyce, zdecydowanie polecam Wam szerokim łukiem omijać książkę Krzysztofa Domaradzkiego pt. Konfident. Zdecydowanie bardziej prawdziwe i wartościowe są wspominki Zbycha.

Gość, który przez swoje życie wielokrotnie dostał po łbie, jeszcze więcej razy lał swoich oponentów. Nawet wtedy, kiedy byli w znacznej przewadze, jednak w tej książce największą wartością dodaną autora jest chyba jego poczucie humoru. Książkę czyta się naprawdę szybko, dlatego jeśli tylko znajdziecie chwilę - polecam.

Z dystansem: "Znów piłujemy mordy, bo jedziemy na wyjazd, znów będziemy kraść, gwałcić i zabijać. Niczym Wikingowie wpływamy do Twojej wioski. Mamy topory w dłoniach, więc nie oczekuj litości."

"Najważniejsze jest pierwsze pie****nięcie!"

Książka skupiająca się na życiorysie legendy polskiej chuligańskiej sceny - Zbyszka Rybaka. Jestem z zupełnie innej, wrogiej ekipy ale do ś.p. Rybaka ogromny szacunek.

Co do samej książki to bardzo porządnie wydana. Grube strony, ładnie polakierowane. Dużo kolorowych zdjęć z kolekcji autora.

Jeżeli chodzi o treśc to jest dobrze, czyta się bardzo przyjemnie. Nie jest ona zbytnio długa więc zajmuje mniej więcej 3 wieczory po godzince. Fajnie, że Rybak opisuje sytuacje znane chyba wszystkim zainteresowanym tym klimatem, czyli ustawka na Grabiszyńskiej, lub jego walka z kilkoma gośćmi z Młodej Arki. Jednak pomimo, że jest tam trochę opisów kibicowskich sytuacji, to czułem niedosyt. Zabrakło mi tego mięska. Mnie akurat mało interesował wątek rugby, a jest temu poświęcone z 1/3 książki.

Całość oceniam jako bardzo dobre - 7. Spoczywaj w pokoju charakterny wojowniku!

Pierwsza książka w nowym roku jest dla mnie bardzo nietypowa.
Zacznijmy od tego, że gdyby nie @mariusz_dnb nie miałabym pojęcia o istnieniu tego człowieka

Zbigniew Rybak wierny....kibic? Czy zwykły chuligan? A może chuligan z zasadami?

Czy może w ogóle być ktoś taki jak chuligan z zasadami?

Jako mieszkanka niewielkiego miasta nie miałam zielonego pojęcia o chuligance. No dobra wiedziałam, że są jakieś oszołomy co jeżdżą na mecze tylko po to żeby się bić.
Temat zgłębiłam nieco po obejrzeniu filmu "Furioza", który zrobil na mnie niesamowite wrażenie. Ale kiedy później dowiedziałam się, że te rzeczy to nie tylko film, ale że to się dzieje naprawdę, czułam się oszołomiona

Książkę Zbigniew Rybak syn Józefa, kupiłam jako prezent. Jednak po obdarowaniu nią @mariusz_dnb postanowiłam również ją przeczytać.
Zbigniew przedstawia w niej swoją historię i przybliża nam życie stadionowych chuliganów

Dla mnie dziś ta książka jest wyjątkowa, bo kilka dni temu Zbigniew Rybak zmarł kończąc tym samym pewna epokę. Był chuliganem z zasadami, którego szanowali nawet kibice "wrogich" klubów. Na jego pogrzebie pojawiło się kilka tysięcy kibiców z całej Polski i to jest chwila, kiedy na rękach pojawiają się ciarki.

Wiec tak....można być chuliganem z zasadami...można będąc chuliganem postępować tak by móc śmiało spojrzeć w lustro 🔥

Pierwsza książka w nowym roku jest dla mnie bardzo nietypowa.

Czy może w ogóle być ktoś taki jak chuligan z zasadami?

Prawdziwy huligan, lokalna legenda, bohater na miarę czasów. Niech spoczywa w pokoju.

Całkiem dobra, polecam.

Całkiem dobra, polecam.

Czyta się jednym tchem. Opowieść jest toczona przez Rybaka w jego stylu i czasem człowiek czuje się jakby siedział z nim przy piwie. Ważna pozycja dla przedstawicieli ruchu kibicowskiego w Polsce, a przy tym fanów rugby. Jedyny mały minus który pozbawił w moich oczach tę pozycję 10 to brak spójności czasowej.

nie polecam

nie polecam

Bardzo dobra książka. Napisana konkretnie bez zbędnych słów. Bardzo szczerze opowiedziana historia życia Zbigniewa Rybaka człowieka z zasadami.

Kilka godzin czytania przypominającego jak wyglądały lata dziewięćdziesiąte bo czas pokazana przemiana chuligaństwo z ulicy chuligaństwo sportowe

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A dziś 21/12/22. zaczadził się w swoim domu w Suchym Dworze koło Gdyni. RIP

A dziś 21/12/22. zaczadził się w swoim domu w Suchym Dworze koło Gdyni. RIP