rozwiń zwiń

2015-09-08
2006-01-01
Kresy Wołyń literatura polska opowiadania
Inne

Brakuje mi słów by opisać to co czuję po przeczytaniu tej książki. Bardzo brutalna, surowa, realistycznie przedstawiona. Chociaż temat ludobójstwa na Wołyniu jest mi bliski od dawna, mogę śmiało stwierdzić, że Nienawiść jest najmocniejszym świadectwem jakie poznałam.
Autor na początku zaznacza, że historie zawarte w Nienawiści są przez niego po części wykreowane, opowiadane głównie z perspektywy małego chłopca. Ja jednak ciągle mam w głowie, że autor widział te wszystkie okropieństwa, nie jestem w stanie pojąć jak to wpłynęło na jego dalsze życie, na zachowanie, jak odebrało wiarę w ludzi.
Po przeczytaniu tych wspomnień już wiem skąd Wojtek Smarzowski czerpał inspiracje do nakręcenia Wołynia, sam autor w wywiadzie przybliżał wydarzenia, które stały się wzorem w fabule filmu.
Gorąco polecam tę powieść, dla absolutnie każdego Polaka, zwłaszcza dla sceptyków, którzy nie biorą na poważnie ludobójstwa na Kresach. Jestem z tematem blisko od kilkunastu lat, a mimo to Nienawiść czytałam z przerwami, ponieważ jest to tak mocna i oddziałująca na psychikę książka. Warto przeczytać!

Do tej pory zdawało mi się, że o okrucieństwie wiem już wszystko - poznałam wiele brutalnych zbrodni, jedna gorsza od drugiej. Jednak czytając książkę Srokowskiego zdałam sobie sprawę, że moja wiedza to jedynie kropla w morzu, bowiem opowiadania autora mrożą krew w żyłach i odbierają mowę - ukazują w dogłębny sposób jak okrutny może być człowiek wobec drugiego człowieka. Nie ma miejsca na sentymenty czy zwykłą ludzką empatię. Całość podsyca fakt, że są to wydarzenia autentyczne. To się naprawdę stało. I to jest najgorsze, gdyby była to zwykła fikcja literacka mogłabym spać spokojnie. Niestety jest inaczej.
Oby pamięć o tych ludziach nigdy nie przeminęła.

Witam Was dzisiaj z bardzo trudnym tematem. Jest to książka, którą przeczytałam bardzo dawno, z polecenia. Nie żałuję i do dziś siedzi mi ona w głowie.
To pierwsza książka, którą przeczytałam o Wojnie i o rzezi na Wołyniu. Za przeproszeniem weszłam chyba w jedno z największych bagien wojennych.
"Nienawiść" Stanisława Srokowskiego, bo o tej pozycji mowa to zbiór opowiadań świadków, którzy przeżyli rzeź na Kresach Wschodnich. Książka była kilku krotnie cenzurowana ze względu na treść. Książka, która jest bardzo potrzebna naszemu pokoleniu.
Rzeź Wołyńska była bardzo długo tematem zakazanym. Od niedawna dopiero mówi się o tym głośno. A ja jestem zdania, że trzeba o tym mówić. Pan Stanisław zrobił ankietę, w której wyszły zatrważające wyniki. Większość Polaków nie wie co działo się na Kresach. Mam nadzieję, że od tamtego czasu wiedza naszego narodu polepszyła się.
Nie będę pisać co było w treści, to trzeba przeczytać, aby zrozumiec.
W książce jest ogrom strachu, mordy i nienawiść.Moim zdaniem dostarcza o wiele więcej emocji niż thriller, horror i kryminał razem wzięte.
Na pewno nie jest to książka dla ludzi o słabych nerwach.

Fabuła w formie kilkunastu opowiadań, które stanowią odrębne historie dotyczące mordów na kresach wschodnich. Autor we wstępie uprzedza, że do każdego z opowiadań dodał odpowiednią oprawę literacką, aby ułatwić czytelnikowi lekturę. Według mnie niestety ta oprawa jest zbyt duża (tzn. jest to już prawda pomieszana z fikcją) - wg mnie po każdym z opowiadań warto byłoby dodać jak trafił do osoby, która mu to opowiedziała, jak się udało te historie zebrać (np. niektóre opowiadania kończą się na tym, że wszyscy "bohaterowie" są zamordowani i pojawia się pytanie kto w takim razie był świadkiem tych wydarzeń). Jest to tym ważniejsze, że opowiadania dotykają historii, które są wręcz niewyobrażalne z punktu widzenia czytelnika dzisiejszych czasów, a jednak - jak twierdzi autor - prawdziwe. Moim zdaniem taka dodatkowa oprawa pozwoliłaby czytelnikowi jeszcze bardziej zrozumieć czy wyobrazić sobie dramat tamtych wydarzeń oraz wczuć się w odczucia potomnych, którzy są bezpośrednio związani z tamtym regionem.

Książkę trudno doczytać do końca ale tylko w ten sposób będziemy w stanie wyobrazić sobie co się wydarzyło na Kresach. Gorąco polecam.

Książka wybitna, najlepsza z całej dość bogatej literatury o tematyce zbrodni wołyńskiej, niesamowita też dlatego że łączy opis potwornych wydarzeń, nie pomijając żadnych okrutnych szczegółów, co podnosi wartość książki i czyni ją wiarygodną, a przy tym wytwarza atmosferę realności i jednocześnie rodzaju snu na jawie. Zbiór opowiadań które łączy jedynie kanwa miejsca i czasu, dobrze się czyta, ale jednocześnie odkładając książkę, miałem uczucie że ja i moja rodzina żyjemy w niezwykle bezpiecznym, wręcz pozytywnie nudnym czasie, w porównaniu z tym co było udziałem moich dziadków. Nabrałem ochoty na przeczytanie innych pozycji tego autora.

„ Gdy gaśnie pamięć ludzka , dalej mówią kamienie”
Jestem wstrząśnięta tym co przeczytałam, czuję się jakby moja dusza opuściła ciało, jakby ktoś wydarł mi serce z piersi gołymi rękami i pytam siebie, dlaczego ta książka nie jest lekturą szkolną? Dlaczego nie mówi się o tym głośno , że w cieniu drugiej wojny światowej i jeszcze kilka lat później nacjonalistyczna grupa UPA bezkarnie przeprowadziła czystkę etniczną, w której zginęło blisko 100 tys Polaków. Ciężko to nawet nazwać ludobójstwem, toż to były bestialskie rzezie, z których napastnicy czerpali niewyobrażalną przyjemność pastwienia się nad ofiarami.
„We wsi słychać było wycie, krzyki i jęki mordowanych. Grupa zdziczałych mężczyzn wyglądała wśród huczących płomieni jak diabelskie plemię. Osmalone twarze migały między ścianami huczących płomieni. Skakały skulone postacie pośród czerwonych języków ognia i wyglądały jak wcielone zło, obłęd, rozpacz i strach. Ryk palących się krów, rżenie koni, skowyt psów i beczenie owiec niosły się przez wszystkie podwórka. Rozdzierający krzyk niemowląt wzbijał się do nieba. Trupy leżały pokotem na podwórkach i wiejskiej drodze. Potężna łuna ognia biła wysoko w niebo. Wkrótce po wsi zostały tylko zgliszcza i poczerniałe kominy. Rzedniejące dymy unosiły się nad spaleniskiem. A zgarbione, ciemne sylwetki chłopów z widłami i siekierami na ramionach oddalały się polnymi drogami i ginęły wśród zagajników.”
Przeczytaj tę książkę i pamiętaj ! „Zapominanie o zbrodniach to prosta droga do nowych zbrodni.”

„ Gdy gaśnie pamięć ludzka , dalej mówią kamienie”

Cieszę się, że nareszcie skończyłem czytać "Nienawiść". Niech nikt jednak nie pomyśli, że ta książka mi się nudziła czy dłużyła. Nie mogłem doczekać się jej końca, bo ciężko było wytrzymać podróż z autorem w brutalne czasy rzezi wołyńskiej.

To jedna z tych książek, po których przeczytaniu nie wiadomo, co powiedzieć i jeszcze trudniej dokonać oceny Autor zabiera nas w podróż na Wołyń do czasów, gdy każdej nocy płonęły całe wsie, ludzie byli bestialsko mordowani, a on sam był małym dzieckiem.

Moim zdaniem Wołyń i wydarzenia, które się tam wydarzyły są bardzo słabo znane przez ludzi i powszechnie lekceważone. Pamiętam, że u mnie w szkole na historii ta kwestia była w ogóle nieporuszana. Dlatego też tym chętniej sięgnąłem po "Nienawiść", aby zapoznać się z historią Wołynia.

Pomimo tego, że książka jest naprawdę brutalna i wydaje mi się, że nie każdy da radę przez nią przebrnąć, to powinna być to obowiązkowa lektura w szkołach. Wtedy większość łatwo zrozumie, jak wielkim złem jest wojna i do czego może doprowadzić nacjonalizm.

Prawdy nie można oszukać. Prawdy nie można zabić. Bo prawda wcześniej czy później wyjdzie na światło dzienne. A my chcemy żyć z podniesionym czołem.
Książka którą każdy powinien przeczytać ,ponieważ świadomość o tamtych czasach jest bardzo mała a nasza młodzież nawet nie ma pojęcia że takie rzeczy się działy.Niestety temat Wołynia Kresów jest przez historię może nie tyle zapomniany co nie wychodzi na światło dzienne .
W szkole niestety ale o tym nie uczą

Krótki zbiór opowiadań, czyta się go szybko i przyjemnie. Jednakże sama treść jest naprawdę brutalna. Autor opisuje los Polaków na Wołyniu z perspektywy małego dziecka. Bohaterami opowiadań są zarówno Polacy, Żydzi jaki Ukraińcy, którzy nie tylko bestialsko mordują, ale również ukrywają ofiary przed prześladowcami.