Cywilizacje Mezopotamii. Historia National Geographic

Okładka książki Cywilizacje Mezopotamii. Historia National Geographic Redakcja magazynu National Geographic
Okładka książki Cywilizacje Mezopotamii. Historia National Geographic
Redakcja magazynu National Geographic Wydawnictwo: National Geographic Seria: Kolekcja Historia National Geographic historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Kolekcja Historia National Geographic
Wydawnictwo:
National Geographic
Data wydania:
2014-10-07
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-07
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378832966
Tłumacz:
Barbara Mazurek
Tagi:
National Geographic Mezopotamia starożytność
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
418
235

Na półkach: , ,

Bardzo dobry tom, przedstawiający historię starożytnej Mezopotamii. Momentami ciężko przebrnąć przez mnóstwo imion władców, trochę za mało jest o funkcjonowaniu samych społeczeństw, ale ogólnie czyta się świetnie. Do tego szata graficzna na najwyższym poziomie. Pocelam.

Bardzo dobry tom, przedstawiający historię starożytnej Mezopotamii. Momentami ciężko przebrnąć przez mnóstwo imion władców, trochę za mało jest o funkcjonowaniu samych społeczeństw, ale ogólnie czyta się świetnie. Do tego szata graficzna na najwyższym poziomie. Pocelam.

Pokaż mimo to

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Tom 4 cyklu obejmuje nie tylko Mezopotamię (Sumer, Babilonia, Asyria),ale również Hetytów i powierzchownie inne ludy centralnej Azji Mniejszej i wybrzeża Morza Śródziemnego. Jak pozostałe - znakomicie ilustrowany. W ogóle szata graficzna nie pozostawia wiele do życzenia. Natomiast tekst już tak. Autor (autorzy?)koncentrują swą uwagę na dynastiach rządzących poszczególnymi państwami, co oznacza skupianie się na dziejach politycznych, ustrojowych i stosunkach międzynarodowych. Do tego dochodzi jeszcze budownictwo, często w kontekście umacniania roli dynastii. To oczywiste, że dla tak odległych czasów pozostaje niewiele źródeł, ale bardzo powierzchowne potraktowanie gospodarki, sytuacji społecznej (zwłaszcza ludności nieuprzywilejowanej),religii czy kultury, w tym życia codziennego, powoduje, że historia prezentowana w tomie daleka jest od pokazania współczesnemu czytelnikowi. Tak pisało się w XIX w., może w pierwszej połowie XX, ale dziś oczekuje się innej konstrukcji syntezy historycznej.
Nie oznacza to, ze praca jest zła. Przeciwnie. Bardzo przystępnie napisany tekst (zapewne też tłumaczenie ma na to wpływ) pozwala na swobodne czytanie i zapoznawanie się z dziejami Międzyrzecza. Wykorzystanie dość nowych opracowań, zwrócenie uwagi na współczesne prace wykopaliskowe - sprawia, że praca jest bardzo aktualna, co w wielu innych syntezach się nie zdarza - są już w momencie wydania przestarzałe.
Rewelacyjny dodatek poświęcony początkom pisma powinni czytać wszyscy, którzy nie znają, nie rozumieją, nie dostrzegają znaczenia tego jednego z największych wynalazków ludzkości. Nie mniej znakomity dodatek został poświęcony Kodeksowi Hammurabiego - tu ciekawa hipoteza, czym właściwie jest ten zabytek. Dobrze, że na kartach książki pojawiają się zapomniane dla przeciętnego odbiorcy ludy starożytne, jak Huryci czy Akadyjczycy. Krótko, ale jako temat do dalszych badań wspomniano bitwę pod Kadesz i jej efekty.
Podsumowując należy ocenić książkę jako bardzo dobrą, ale z zastrzeżeniami. Na minus wpływają dziedziny potraktowane po macoszemu na rzecz klasycznej historii politycznej. Na plus - szeroki zakres geograficzny i polityczny, a przede wszystkim znakomite zdjęcia.

Tom 4 cyklu obejmuje nie tylko Mezopotamię (Sumer, Babilonia, Asyria),ale również Hetytów i powierzchownie inne ludy centralnej Azji Mniejszej i wybrzeża Morza Śródziemnego. Jak pozostałe - znakomicie ilustrowany. W ogóle szata graficzna nie pozostawia wiele do życzenia. Natomiast tekst już tak. Autor (autorzy?)koncentrują swą uwagę na dynastiach rządzących poszczególnymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    13
  • Historia
    2
  • Historyczne
    1
  • Mam
    1
  • HISTORIA National Geographic
    1
  • Bardzo
    1
  • Przeczytane w 2024
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cywilizacje Mezopotamii. Historia National Geographic


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne