Kongo 1965

Roman Warszewski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy powieść historyczna
Bellona
Che Guevara Kongo konflikty
powieść historyczna
Historyczne Bitwy
Che Guevara Kongo konflikty

To nie tyle książka o bitwie czy wojnie, ale reportaż dotyczący Kuby i jej zaangażowania w Afryce, Fidela Castro i jego planów oraz Che Guevary i jego kongijskiej wyprawy.

Ciężko mi tutaj cokolwiek napisać żeby nie było spoilerów, więc może przytoczę po prostu największe zalety książki:
- duża jej część to rozmowy autora z bohaterami tamtych wydarzeń
- nie opisuje samej...

Zgadzam się z innymi opiniami, że tytuł książki jest mylący. Książka powinna nazywać się "Kubańska misja rewolucyjna w Afryce" lub coś kolo tego. Bo nie tylko dowiadujemy się o losach Kubańczyków w Kongu ale i Algierze, Kongo-Brazzavile, Angoli, Tanzanii czy Rodezji. oczywiście najwięcej miejsca jest poświęcone Kongu i Che ale i nie tylko.

Sporo jest też wtrętów, ale...

Książka dobra, ale tytuł mylący, o samym konflikcie nie ma prawie nic, natomiast szeroko opisane są losy Che

Bardzo dobrze się czyta te opracowanie nieznanego konfliktu w dziejach świata i mało znanego epizodu z życia komunisty Che Guevary. Ciekawa teza postawiona przez autora w tekście odnośnie tego że kubańscy bojówkarze Che przywiezli ze soba virusa HiV z Afryki(gdzie spożywali surowe mięso upolowanych małp). Zgadzałoby się to z tym ,żę początek epidemii miał miejsce na karaibach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czego to nie ma w tej książce... Mamy m.in. barwny opis tragicznej inwazji w Zatoce Świń, krótką historię Konga, opis kubańskiego zaangażowania w Afryce podczas zimnej wojny, zbliżenie na stosunki Che Guevary i Fidela Castro i sporo o rozprawach tego drugiego z konkurentami politycznymi czy wreszcie interesującą hipotezę odnośnie rozprzestrzenienia się AIDS w Ameryce....

Na półkach: , , , , ,

"Kongo 1965" Romana Warszewskiego to praca napisana w przystępnym języku, co sprawia, że bardzo łatwo się ją czyta. Nie pasuje ona jednak do serii "Historyczne bitwy", ponieważ samej wojnie w Kongo autor poświęca bardzo mało uwagi, niemal wcale nie opisując działań militarnych. Nie jest to zła książka, bo można dowiedzieć się z niej wiele ciekawych rzeczy na temat Fidela...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zobaczyłem wiele gwiazdek danych temu tytułowi i jestem zdziwiony, a nawet zaszokowany. Bo za co?
Ale po kolei i systematycznie podejdźmy do książki Warszewskiego. Na początek informacja o serii wydawniczej. Historyczne bitwy to licząca już niemal 300 tomików seria, przedstawiająca wielkie bitwy, kampanie wojenne, a niekiedy całe wojny. Ma charakter popularny, ale jest...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ktoś, kto chciał poczytać o działaniach militarnych Kuby w Kongo, niewątpliwie się zawiedzie, bo na 300 stron o Kongo jest góra 50 stron. Na pozostałych możemy poczytać o działalności bojowników, jakich Castro wysłał do innych afrykańskich państw (jak Angola, czy Etiopia), o wydarzeniach na Kubie w trakcie oraz zaraz po rewolucji, o żonie Fidela oraz o teorii autora, w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak ktoś chce przeczytać książkę o bitwach, to odradzam, bo wątków militarnych w książce będzie jak na lekarstwo. Ale jeśli ktoś chce przeczytać dobrze napisaną książkę z paroma wątkami sensacyjnymi (historia kubańskiej wyprawy do Afryki, historia HIV i udział w tym wszystkim Che) to można jak najbardziej polecić.

Generalnie w ocenie pewnien minus za brak zgodności z serią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historia