Kongo 1965

Okładka książki Kongo 1965 Roman Warszewski
Okładka książki Kongo 1965
Roman Warszewski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy powieść historyczna
powieść historyczna
Historyczne Bitwy
Bellona
2014-11-13
2014-11-13
Che Guevara Kongo konflikty

Książka ta ma niewiele wspólnego z tytułem. Jeżeli ktoś szuka książki o działaniach w Kongo to odradzam tę pozycję. Tytuł powinien brzmieć: Romans autora z Che, Wewnętrzne rozgrywki kubańskie lub Udział czerwonych z Kuby w wybranych konfliktach. O działaniach w Kongo jest może 20 stron. Zero analizy drugiej strony, poza czerwonymi. Zero analizy konfliktu. Nie wiem jak to coś przeszło przez korektę. No i na finał dowiadujemy się, że Ian Smith stał na czele reżimu... Szambo.

Jak dla mnie bardzo słaba książka, spodziewałem się czegoś więcej a nie tylko opisów przygód Che Guevary w Afryce. Miałem nadziejęn a więcej informacji o konflikcie z lat 1960 -65 i o niepodległości Katangi. W zamian można dostać teorię o tym jak HIV rozprzestrzenił sie na ...Kubie.

Książka całkiem interesująca. Mi przypadła do gustu. Jedna z lepszych z serii Historyczne Bitwy. Ale...
Jest to chyba jeden z wielu przykładów w serii, gdzie przydałby się podtytuł. Coś w rodzaju "Kubańskie działania w Kongo i Afryce". Autor skupia się przede wszystkim na misji Ernesto Che Guevary w Kongo. Jest ona przedstawiona w bardzo interesujący sposób. Jednak, z drugiej strony, czytając miałem wrażenie, że przydałoby się poznać sytuację i wydarzenia w Kongo 1965 roku bardziej obszernie nie tylko z perspektywy Che. Za to mamy obszernie i przystępnie wyjaśnione dlaczego Guevara do Kongo pojechał i dlaczego jego misja się nie powiodła, a jednak przeżył.
Z książki możemy dowiedzieć się także o przebiegu lądowania w Zatoce Świń na Kubie w 1961r. Oraz o działaniach Kuby w innych krajach afrykańskich po 1965 roku. Jednym z ciekawszych wątków jest pewna teoria, którą autor przedstawia, dotycząca wydarzeń mających wpływ na cały świat.
Książkę przeczytałem z przyjemnością. Zresztą jest to już kolejna autorstwa Romana Warszewskiego i jak do tej pory wszystkie były ciekawą lekturą.

Za mało informacji o tytułowej operacji, ale stawiane w tej książce tezy są "lekko" szokujące. Dlatego warto po nią sięgnąć.

Dla ludzi interesujących się tematyką krzewicieli wszelkiej maści socjalizmu na świecie, będzie to niewątpliwe ciekawa pozycja. Ja osobiście dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o których nie miałem wcześniej pojęcia...
WARTO PRZECZYTAĆ!!!!

WARTO PRZECZYTAĆ!!!!

Zmarnowana szansa na opisanie tematu, bo tytuł jest mylący. O samym Kongu jest w niej niewiele. Autor opisuje różne kubańskie misje/interwencje w Afryce, jednak ze względu na objętość każda pobieżnie i krótko. Stawia tezy, których nie umie rozwinąć oraz obiektywnie udokumentować.

To nie tyle książka o bitwie czy wojnie, ale reportaż dotyczący Kuby i jej zaangażowania w Afryce, Fidela Castro i jego planów oraz Che Guevary i jego kongijskiej wyprawy.

Ciężko mi tutaj cokolwiek napisać żeby nie było spoilerów, więc może przytoczę po prostu największe zalety książki:
- duża jej część to rozmowy autora z bohaterami tamtych wydarzeń
- nie opisuje samej wyprawy do Konga lecz bardziej szerokie spojrzenie na Kubę i jej politykę wobec Che, Afryki i uczestników wyprawy
- zdradza wiele ciekawych informacji, których prawdopodobobie nie przeczytamy nigdzie indziej
- autor stawia bardzo odważną ale i bardzo logiczną hipotezę dotyczącą pewnego planu Fidela, planu którego skutki są widoczne na całym świecie po dziś dzień. Bardzo mnie kusi by napisać czego dotyczy ta hipoteza, ale jest ona jednym z największym plusów książki i sam autor ukrywał to czego dotyczy do końcowych rozdziałów, więc i ja powstrzymam się od napisania o co chodzi.
- last but not least, książka jest napisana w taki sposób, że można ją przeczytać jednym tchem

Jeśli miałbym wskazać jakieś minusy, to myślę że jednym z minusów jest to że strzeszczenie wyprawy w Kongu posiadało jedną informację której nie było w rozszerzonym opisie wyprawy. Jest to trochę denerwujące, bo bardzo chciałem poznać ten szczegół bliżej.
Ktoś mógłby uznać za minus fikcyjne fabularyzowane rozmowy prowadzone przez niektórych bohaterów. A przynajmniej sądzę, że są fikcyjne, choć być może rzeczywiście się odbyły. Mi nie przeszkadzały, ale niektórym osobom mogę się nie spodobać.
Niektórzy mogą uznać za minus także to że książka wydana w serii Historyczne Bitwy nie dotyczy w rzeczywistości ani bitwy ani nawet wojny, lecz jest dużo szerszą historią.

Tak czy siak, zdecydowanie polecam ją każdemu kto chce się dowiedzieć czegoś więcej na temat Kuby, jej zaangażowania w Afryce, wyprawy kongijskiej Che oraz... osobom interesującym się chorobami.

I jeszcze jedna uwaga do osób które czytają tą opinię - widziałem że poniżej ludzie spoilerowali książkę pisząc o jakich planach Fidela chodziło. Jeśli ktoś ma zamiar czytać książkę wpierw - niech nie czyta innych opinii. Jeśli zaś ktoś nie ma zamiaru jej czytać a bardzo interesuje kogoś o co chodzi z tymi planami, niech zaspokoi swoją wiedzę niżej.

- duża jej część to rozmowy autora z bohaterami tamtych wydarzeń
- nie opisuje samej...

Zgadzam się z innymi opiniami, że tytuł książki jest mylący. Książka powinna nazywać się "Kubańska misja rewolucyjna w Afryce" lub coś kolo tego. Bo nie tylko dowiadujemy się o losach Kubańczyków w Kongu ale i Algierze, Kongo-Brazzavile, Angoli, Tanzanii czy Rodezji. oczywiście najwięcej miejsca jest poświęcone Kongu i Che ale i nie tylko.

Sporo jest też wtrętów, ale istotnych bo kształtujących sytuację która zaowocowała zaangażowaniem się Kuby w Afryce. Więc warto przez nie przebrnąć. Ciekawym wątkiem jest los Marity Lorenz, który w pełni zostaje opisany na końcu książki. No i oczywiście obowiązkowa historia Konga... chociaż można by sobie darować cytaty z "Czarnych gwiazd" Kapuścińskiego. Ufam bardziej Mike'owi Hoare niż "mistrzowi reportażu".

Drażniąca może być usilna beletryzacja zdarzeń, których autor nie mógł być świadkiem. Co tam sobie kto myślał albo jak przebiegała rozmowa i jakie słowa padły. Sprawia to dość niepoważne wrażenie i IMHO nie jest wcale potrzebne.

Kolejną sprawą jest rewolucyjna (nomen omen) teoria autora na pewien temat (bez uprzedzania o treści). Nie jestem do końca przekonany co do jej słuszności i nawet jeśli wydaje się możliwa... to wciąż nie chce się wierzyć.

Książka zawiera dwie wklejki zdjęć, całkiem niezłej jakości oraz kilka mapek... szkoda, że tylko Konga bo przecież opisanych jest więcej konfliktów.

Generalnie całkiem dobra książka ale za beletryzację, mylący tytuł i podpieranie się nieweryfikowalnym źródłem (nieautoryzowana rozmowa z Marquez'em) daję jedną gwiazdkę mniej.

Sporo jest też wtrętów, ale...

Książka dobra, ale tytuł mylący, o samym konflikcie nie ma prawie nic, natomiast szeroko opisane są losy Che

Bardzo dobrze się czyta te opracowanie nieznanego konfliktu w dziejach świata i mało znanego epizodu z życia komunisty Che Guevary. Ciekawa teza postawiona przez autora w tekście odnośnie tego że kubańscy bojówkarze Che przywiezli ze soba virusa HiV z Afryki(gdzie spożywali surowe mięso upolowanych małp). Zgadzałoby się to z tym ,żę początek epidemii miał miejsce na karaibach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy