Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki

Okładka książki Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki Roman Warszewski
Okładka książki Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki
Roman Warszewski Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-11-11
2019-11-11
literatura polska podróż kobieta podróżniczka wspomnienia góry morze jeziora geografia

Bardzo dobra dziennikarska relacja z życia i twórczości słynnej podróżniczki. A także jej licznych zainteresowań, podróży, relacji z ludźmi, miłości, przyjaźni, umiejętności, pracy i pracowitości oraz wspólnej wyprawy do Peru. Śladami dawnych odkryć, podróży, relacji... i właściwie mogłabym powtórzyć wszystko z poprzedniego zdania, bo ta wspólna podróż, przeplatająca się z właściwą biografią, to też okazja do poznania niezwykłej osobowości pani Dzikowskiej.

Z książki wyłania się jej legenda - a także ona sama jako osoba skromna, uśmiechnięta, życzliwie nastawiona do wszystkiego i wszystkich. Absolutnie niezwykła kobieta, i to nie tylko dzięki czasom, w których przyszło jej żyć, czy też ludziom, których miała szczęście spotkać na swojej drodze. Ona po prostu pędziła przez życie, chciwie chłonąc wszystkie uroki, które miało jej do zaoferowania, i realizując wszystkie swoje pasje. I pędzi dalej, do dziś! Wyznacza kolejne cele i je realizuje. Tacy ludzie - jakże ich mało! - to dla mnie bohaterowie. I - uwaga, nie lubię nadużywać tego słowa - autorytety.

Na marginesie: bałam się tej książki, ponieważ jako pierwszą przeczytałam biografię życiowego partnera Dzikowskiej, Tony Halika - i zawiodłam się bardzo. Ta pozycja jest o niebo lepsza. Czyta się jak najciekawszą powieść, autor prowadzi przez sprawy najważniejsze, ale też blaski i cienie oraz najrozmaitsze niuanse życia swojej bohaterki. Choć tak całkiem nie uniknął dłużyzn... książka jest przeobszerna! Niemniej - polecam.

Elżbieta Dzikowska razem z Tonym Halikiem stworzyła duet, który w czasach dzieciństwa był moim oknem na świat. To między innymi oni przyczynili się do mojego "głodu" podróżowania, fascynacji innymi krajami, kulturami, a nawet do mojej matury z geografii :)
Ciężko mi ocenić tę książkę, przede wszystkim dlatego, że moje oczekiwania w stosunku do niej, całkowicie rozminęły się z rzeczywistością. Uwielbiam literaturę podróżniczą i naiwnie założyłam, że biografia Dzikowskiej głównie na tym się skupi- na podróżach, wiedzy o innych krajach, że razem z nią przemierzę świat, który widziała. Niestety w "biografii legendarnej podróżniczki" podróży właściwie nie ma, a jeśli już są, to opisane na zasadzie "pojechała do X i wróciła po dwóch tygodniach, fajnie było". Kolejną rzeczą, która potwornie rozczarowuje jest niemal całkowity brak zdjęć. W liczącym ponad 600 stron tomie, opisującym życie bodajże najsłynniejszej polskiej podróżniczki, jest czterostronicowa wkładka zawierająca 13 kolorowych fotografii!?!?!?
Rozumiem, że biografia to książka opisująca czyjeś życie. Poznałam tu dzieciństwo, młodość pani Elżbiety i to było w porządku. Ale większość jej dorosłego życia, to były fascynujące podróże i właśnie o tym chciałam poczytać. Natomiast tu dostałam mnóstwo historii o jej znajomych, znajomych znajomych, o polityce, o ówczesnym ustroju, o tym, że ktoś ją lubił, a ktoś nie. Śmiem twierdzić, że w biografii Dzikowskiej samej Dzikowskiej jest niewiele, za to opinii mnóstwo. Mogła z tego powstać niesamowita książka, a wyszła taka papka właściwie o niczym. Szkoda.

Spodziewałam się więcej po tej książce. Pani Elżbieta Dzikowska miała pasjonujące życie, jest nietuzinkową osobą, ale ta książka tego nie oddaje. Trochę szkoda też, że nie ma tu zbyt wielu zdjęć, które cenię sobie czytając biografie. Tu prawie ich nie było. Szkoda.

Jak większość osób, które sięgnęły po tę książkę, jako dziecko zafascynowana była „Pieprzem i wanilią”. To dzięki nimi moja ciekawość świata była większa i większa.
Jakiś czas temu przeczytałam biografię Halika, która bardzo mi się spodobała.
Niestety, nie mogę tego powiedzieć o biografii Pani Dzikowskiej. Jestem bardzo rozczarowana - nawet nie tyle formą, która na początku mi doskwierała, ile....niewyczerpaniem tematu? Historię kobiety-petardy, autor zmienił w opowiadanie o życiu Kowalskiej.
Nie polecam.

Jakiś czas temu przeczytałam biografię Halika, która bardzo mi się spodobała.

Bardzo interesująca książka, ukazująca życie podróżniczki. Jednakże przez swoją objętość, momentami trudno się ją czyta.

Nie podobała mi się. Może formuła nie w moim stylu, może bardziej byłam nastawiona na spotkanie z duetem Tony Halik+Elżbieta Dzikowska... Fascynująca kobieta, która wzbudza ogromny podziw, a jednocześnie mało kto wie, ile przeszła w życiu... Dla tych informacji warto sięgnąć po biografię tej niezwykłej polskiej podróżniczki, ale jakie będą wrażenia czysto czytelnicze... Nie wiem.

Jest to pierwsza moja lektura na temat znanej podróżniczki. Dla mnie dość ciekawie napisana, szybko się czyta. Jednak jest wiele nieścisłości i braków. Wiele spraw jest niedopowiedzianych i bez komentarza autorki. Wiadomo, że wtedy były inne czasy i nie szło informacji sprawdzić w internecie. Mam wrażenie, że część rzeczy celowo jest niedopowiedziana i dlatego też rozumiem czemu P. Elżbieta miała opory przez tym, żeby zebrać jej życie w całość. opowiada o tym o czym chce opowiadać reszta jest pod osłoną milczenia. Gra według własnych zasad nikomu nie znanych tak jak to robiła całe życie i nigdzie nie poznamy jej tajemnic. Postać słynnego T. Halika pokazana jest w wąskim zakresie z pewnością należy to uzupełnić inną lekturą. Potwierszam opinię innych szkoda, że tak mało zdjęć. Są długie opisy jak wyglada dane miejsce i trzeba korzystać z wujka google, żeby to sprawidź.

W sumie, to nie wiedziałem czego się spodziewać po tej książce. Autor był mi bliżej nie znany i jeżeli po nią sięgnąłem (książkę),to ze względu na panią Dzikowską, którą pamiętam jeszcze z jej (ich?) programów z Tonym Halikiem. W końcu zwyciężyła ciekawość. Początek książki trochę mi się ciągnął, dłużył, ale z każdą przeczytaną stroną było coraz lepiej. Drażniła mnie trochę maniera zmiękczania imion dorosłych już ludzi. W ogóle zmiękczania wyrazów bez uzasadnionego powodu. Trochę to infantylne. Szacunek dla autora za wszystkie odbyte rozmowy, dzięki którym czytelnik dostaje w swoje ręce nie pochwalny pean, a fakty i opinie ludzi, którym los pozwolił się zetknąć z panią Elżbietą. Osobiście, dorzuciłbym trochę więcej zdjęć ale i tak jest dobrze.

Książka zawiera mnóstwo informacji - nie tylko biograficznych i nie tylko dotyczących p.Dzikowskiej. To i wada, i zaleta. Na pewno poszerzyła się moja wiedza odnośnie do krajów, kontynentów i sztuki współczesnej, ale od biografii oczekuję skupienia się na jednym bohaterze. Wielość wątków sprawiła, że czułam się przytłoczona i nieco zmęczona lekturą. Zabrakło "iskry", która zapaliłaby mnie czytelniczo.

Moja recenzja tutaj: https://www.facebook.com/photo/?fbid=176622081603263&set=a.175013798430758
Zapraszam!

Zapraszam!

• Biografie

Roman Warszewski Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki Zobacz więcej

Video

Video