Czerwony Blitzkrieg

Okładka książki Czerwony Blitzkrieg Władimir Bieszanow
Okładka książki Czerwony Blitzkrieg
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Inicjał Seria: Z Gwiazdą powieść historyczna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Z Gwiazdą
Wydawnictwo:
Inicjał
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392620525
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1144
987

Na półkach:

Bardzo dobra książka historyczna. Może trochę za dużo nazw, liczebności i uzbrojenia poszczególnych formacji, jak na lekturę popularną. Poza tym jednak żadnych zastrzeżeń.

Bardzo dobra książka historyczna. Może trochę za dużo nazw, liczebności i uzbrojenia poszczególnych formacji, jak na lekturę popularną. Poza tym jednak żadnych zastrzeżeń.

Pokaż mimo to

avatar
23
22

Na półkach: ,

Po lekturze "Twardego pancerza z niecierpliwością zabrałem się za czytanie Czerwonego Blitzkriegu. Moje prośby zostały wysłuchane. Twarda okładka, większa ilość zdjęć. Graficznie jest już nieźle.
Czytałem już o wrześniu 39 oczami żołnierzy Wehrmachtu, pora na wersję sowietów. To dopiero gratka!
Największa część ( około połowy objętości) lektury przypadła inwazji ZSRS na Polskę w 1939. Nie czyta się tego miejscami przyjemnie. Autor zadbał o oddanie realistycznego przekazu i nie "bierze jeńców". Książka tchnie gotującą się pogardą sowietów do Polaków i w ogóle do wszystkich wrogów socjalizmu. Zacytowany przez autora opis wydarzeń oczami sowietów jest raz skrajnie chłodny i trzeźwy w ocenie, innym razem wyolbrzymiony do absurdu. Tak jak i sami Rosjanie, można rzec. Brawa dla autora, który mimo że jest jawnie antysowiecki ( a może po prostu obiektywny?),nie popada w skrajności i prezentuje przekonujący opis , nader skomplikowanej ówczesnej europejskiej rzeczywistości. Obrywa się ówczesnym polskim władzom, zwłaszcza wojskowym, na której Bieszanow w bezceremonialny sposób nie zostawia suchej nici, podobnie jak na marionetkowych rządach państw bałtyckich, czy bezwładnych rumuńskich, którym poświęcono jeden rozdział książki.
Bardzo ciekawie czyta się autora nie związanego mentalnie z żadną ze stron konfliktu (choć to radziecki oficer). Rasowy historyk! Niektóre wątki z Twardego Pancerza, m.in. obrony twierdzy brzeskiej zostają tu rozwinięte. Lektura rzuca światło na mało eksponowany historycznie temat ścisłej współpracy faszystowskich Niemiec i ZSRS w bezpośrednim okresie przedwojennym.
Tłumaczenie jest na przyzwoitym z reguły poziomie, choć zdarzają się literówki, czy drobne pomyłki typu baszta (ros. "basznia"),zamiast wieży czołgu. Z innych "kwiatków" mamy pomylenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską podczas opisu akcji ORP Orzeł.
Jest to niewątpliwie gratka dla miłośników historii, real politik i alternatywnego spojrzenia na naszą tragiczną historię, również ku przestrodze. Po tej lekturze nasunęły mi się zadziwiające podobieństwa tamtych dni, sposobu działania sowietów i ich maszyny propagandy do początkowego etapu konfliktu w Donbasie, czy aneksji Krymu. Historia jednak lubi się powtarzać, a mocarstwa pomimo upływu lat lubią czasem sięgać po sprawdzone praktyką wzorce.
Na koniec w suplemencie dostajemy opis spotkania sowieckiego generała z gen. Guderianem w Brześciu nad Bugiem - taka bajeczka dla grzecznych dzieci na dobranoc.

Po lekturze "Twardego pancerza z niecierpliwością zabrałem się za czytanie Czerwonego Blitzkriegu. Moje prośby zostały wysłuchane. Twarda okładka, większa ilość zdjęć. Graficznie jest już nieźle.
Czytałem już o wrześniu 39 oczami żołnierzy Wehrmachtu, pora na wersję sowietów. To dopiero gratka!
Największa część ( około połowy objętości) lektury przypadła inwazji ZSRS na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
655
96

Na półkach: ,

Interesujący punkt widzenia pisarza z Białorusi.

Interesujący punkt widzenia pisarza z Białorusi.

Pokaż mimo to

avatar
1231
1217

Na półkach: , ,

7,5/10

7,5/10

Pokaż mimo to

avatar
85
85

Na półkach: ,

Czerwony blitzkrieg to kolejna świetna książka Władimira Bieszanowa. Sama książka solidnie wydana, grube, twarde okładki, szyta, papier niestety gorszej jakości żółty. Praca liczy 303 strony , 11 rozdziałów, zawiera kilkanaście zdjęć w tekście oraz kilka map. Bieszanow w swoim stylu przedstawia nam dokładnie wszystkie aspekty zaboru ziem sąsiadów od 1939r do 41. Mamy dokładny obraz zarówno od strony politycznej jak i oczywiście wojskowej. Większa część książki dotyczy zaboru ziem polskich po 17.9.39 z relacjami uczestników walk, przebiegu "kampanii" oraz stosunku ludności do czerwonoarmistów a także opis represji.
Oprócz agresji na Polskę autor szczegółowo opisuje jak doszło do aneksji Litwy, Łotwy i Estonii a także rumuńskiej Besarabii. Nieco mniej miejsca zajmuje aneksja części terytorium Finlandii /wojna zimowa/. Jako deser mamy w osobnym rozdziale opisane spotkanie Guderiana z generałem Kriwoszejnem oraz opis wspólnej defilady w Brześciu.

Moja rekomendacja: Książka bardzo dobra na wysokim merytorycznym poziomie. Napisana bardzo przystępnym językiem, każdy może po nią sięgnąć chociaż dedykowana jest miłośnikom tematu.
Generalnie warto , polecam

Czerwony blitzkrieg to kolejna świetna książka Władimira Bieszanowa. Sama książka solidnie wydana, grube, twarde okładki, szyta, papier niestety gorszej jakości żółty. Praca liczy 303 strony , 11 rozdziałów, zawiera kilkanaście zdjęć w tekście oraz kilka map. Bieszanow w swoim stylu przedstawia nam dokładnie wszystkie aspekty zaboru ziem sąsiadów od 1939r do 41. Mamy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1156
934

Na półkach: , ,

Właśnie skończyłem czytać zupełnie niezłą książkę historyczną. Język jej nietrudny, czasami ironiczny przemawiający do czytelnika. Książka omawia okres podbojów Związku Sowieckiego przed wybuchem wojny z hitlerowskimi Niemcami. Dość dużo zajmuje aneksja Polski po 17.09.1939. Potem Litwy, Estonii i części Rumunii. Jeśli chodzi o rozdział poświęcony Polsce jest on moim zdaniem najciekawszy. Pozostałe są nie mniej interesujące. Skromnie prezentuje się wojna Rosyjsko - Fińska, ale być może dlatego, że nie był to tytułowy "Blitzkrieg". Książce odjąłem dwie gwiazdki. Pierwszą za niewielką ilość map. O ile działania na froncie Rosyjsko - Polskim jestem sobie w stanie wyobrazić, to jeżeli chodzi o Estonię czy Łotwę mam z tym kłopoty. Szkoda, że wydawca nie pokusił się o dodatkowe mapy poglądowe. Druga gwiazdka znika za przypadkowy dobór zdjęć. Mam nieodparte wrażenie, że zrobiono to na siłę i niechlujnie. Same zdjęcia niczego do treści nie wnoszą i równie dobrze mogłoby by ich nie być. Poza tymi drobnymi wadami polecam inne spojrzenie na te trudne czasy. Oczami zza wschodniej granicy, dotychczas kojarzonej tylko z kłamliwą propagandą. Warto przeczytać tą książkę.

Właśnie skończyłem czytać zupełnie niezłą książkę historyczną. Język jej nietrudny, czasami ironiczny przemawiający do czytelnika. Książka omawia okres podbojów Związku Sowieckiego przed wybuchem wojny z hitlerowskimi Niemcami. Dość dużo zajmuje aneksja Polski po 17.09.1939. Potem Litwy, Estonii i części Rumunii. Jeśli chodzi o rozdział poświęcony Polsce jest on moim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    21
  • II wojna światowa
    3
  • Historia
    3
  • historia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Rosja, ZSRR
    2
  • Kindle
    2
  • II WŚ
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czerwony Blitzkrieg


Podobne książki

Przeczytaj także