Okinawa 1945

Okładka książki Okinawa 1945 Antoni Wolny
Okładka książki Okinawa 1945
Antoni Wolny Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy powieść historyczna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8311098913
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
870
870

Na półkach:

Od walk na Pacyfiku rozpoczynałem swoją przygodę z IIWŚ. Po latach chciałem sobie przypomnieć zdobycie wyspy zaraz przed Japonią. Czy pozytywnie? Raczej nie. Z powodu dość słabego warsztatu stylistycznego, ciężko było sobie wyobrazić, czy wczuć się jako uczestnik walk.

Od walk na Pacyfiku rozpoczynałem swoją przygodę z IIWŚ. Po latach chciałem sobie przypomnieć zdobycie wyspy zaraz przed Japonią. Czy pozytywnie? Raczej nie. Z powodu dość słabego warsztatu stylistycznego, ciężko było sobie wyobrazić, czy wczuć się jako uczestnik walk.

Pokaż mimo to

avatar
819
808

Na półkach: , , , , , , ,

Ta monografia ostatniej wielkiej operacji II wojny światowej charakteryzuje się z jednej strony solidnym, rzeczowym podejściem do tematu - z drugiej strony mamy tu do czynienia z suchą narracją wydarzeń.

Antoni Wolny pracował przy wykorzystaniu źródeł obu stron (głównie tłumaczeń rosyjskich i francuskich),przy czym bardzo zastanawia mnie brak wykorzystania monumentalnego dzieła Samuela Morisona. Jego "Historia marynarki wojennej USA w II wojnie światowej" pochodzi z lat 60-tych. Być może zdobycie jej leżało poza możliwościami polskiego autora lat 80-tych?

Stylistycznie prezentuje się "Okinawa 1945" raczej skromnie. To poprawny, ale bardzo ubogi w cytaty tekst. Same działania poszczególnych oddziałów (głównie z perspektywy USA) przedstawiono dokładnie (zawarte mapki nie urzekają, ale spełniają swoje zadanie). Tym niemniej brakuje mi spojrzenia z żabiej perspektywy zwykłego szeregowca. Wymagałoby to dotarcia do wspomnień żołnierskich, które rzadko publikuje się w rozważaniach natury strategiczno-taktycznej.

Summa summarum: "Okinawa 1945" to zaledwie zarysowanie bardzo obszernego tematu. Zainteresowani zmaganiami 2 wojny światowej na Pacyfiku muszą sięgnąć o wiele głębiej, aby otrzymać pełniejszy obraz wydarzeń.

Ta monografia ostatniej wielkiej operacji II wojny światowej charakteryzuje się z jednej strony solidnym, rzeczowym podejściem do tematu - z drugiej strony mamy tu do czynienia z suchą narracją wydarzeń.

Antoni Wolny pracował przy wykorzystaniu źródeł obu stron (głównie tłumaczeń rosyjskich i francuskich),przy czym bardzo zastanawia mnie brak wykorzystania monumentalnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
608
531

Na półkach: , , ,

Pozycja przez swoją szczegółowość bardzo nielekka, ale solidna. Nie wiele można jej zarzucić - dokładny opis kampanii jest, opis walczących armii jest, biografie dowódców są, ilustracje są, tabele są, mapy są... Momentami miałem problemy z przebrnięciem przez gęstwinę liczb, numerów taktycznych i nazw manewrów, ale trudno ganić autora za pracowitość. Nieco przeszkadzał mi beznamiętny styl - przydałoby się odrobinę wspomnień uczestników walk. Znakomicie za to oddano morale obu armii porównanie dysponujących absolutną przewagą Amerykanów, którzy mimo wszystko obawiają się determinacji Japończyków (zwłaszcza ich paniczny lęk przed - w sumie mało skutecznymi, zwłaszcza w wersji spieszonej - kamikadze),z walczącymi do końca, często nawet przeprowadzającymi ataki w irracjonalnych okolicznościach Japończykami robi wrażenie.

Pozycja przez swoją szczegółowość bardzo nielekka, ale solidna. Nie wiele można jej zarzucić - dokładny opis kampanii jest, opis walczących armii jest, biografie dowódców są, ilustracje są, tabele są, mapy są... Momentami miałem problemy z przebrnięciem przez gęstwinę liczb, numerów taktycznych i nazw manewrów, ale trudno ganić autora za pracowitość. Nieco przeszkadzał mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1083
60

Na półkach: ,

Seria „Historyczne bitwy” bez wątpienia należy do najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku publikacji z zakresu historii militarnej. Przez lata swojego istnienia zdążyła dorobić się bardzo licznego grona miłośników, dostarczając solidnej, szczegółowej wiedzy na temat przebiegu najważniejszych bitew i konfliktów zbrojnych w dziejach. Wiele z pozycji opublikowanych w tej serii cieszy się opinią prac wyjątkowych, pionierskich, czasem będąc wręcz jedynymi opracowaniami na dany temat. Trudno wiec się dziwić, że niektóre z popularnych HB-ków doczekały się wielu wydań i wznowień. Przykładem takiej pozycji jest książka pt. „Okinawa 1945” autorstwa Antoniego Wolnego. Wydana po raz pierwszy w 1983 przez Wydawnictwo MON, doczekała się ponownej publikacji, już przez Bellonę, w 2004 r. I to tego drugiego wydania dotyczy niniejsze omówienie.

Jak przystało na pozycję z serii „Historyczne bitwy”, książka Wolnego stanowi szczegółowy opis operacji okinawskiej, jednego z największych przedsięwzięć desantowych w historii, a zarazem jednej z najbardziej wyczerpujących kampanii II wojny światowej na Oceanie Spokojnym. Autor wychodzi od opisu sytuacji strategicznej na pacyficznym teatrze działań zbrojnych, po czym przybliża przygotowania obu stron do właściwej kampanii. Czytelnik ma okazję zapoznać się zatem zarówno z amerykańskimi planami operacji, jak i podejmowanymi rzez Japończyków przygotowawczymi działaniami o charakterze defensywnym. Szczególnie ciekawe są fragmenty dotyczące strony logistycznej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim było lądowanie Amerykanów na Okinawie. W dalszej części tekstu niezwykle szczegółowo opisany jest przebieg działań na wyspie (a właściwie wyspach),z uwzględnieniem poszczególnych jednostek zaangażowanych w walki. Tekst wieńczą wnioski podsumowujące przeszło dwumiesięczną batalię, a także aneks zawierający dane taktyczno-techniczne jednostek obu flot wspierających działania na lądzie i w powietrzu. Całości dopełniają mapki kampanii, a także trzy wkładki z czarno-białymi zdjęciami

„Okinawa 1945” jest tekstem wyraźnie nastawionym na przekazanie maksymalnej ilości faktów dotyczących walk na wyspie. Po tego typu pozycji trudno oczekiwać zatem specjalnych walorów literackich i w istocie - w potoku danych jednostek, stanów osobowych, dat, strat itp. łatwo się zgubić. Trzeba jednak oddać Wolnemu, że ilość faktów, dokładność opisu działań robią wrażenie i z pewnością muszą satysfakcjonować każdego, kto będzie np. szukał informacji na temat walk danej dywizji, lub wręcz jej konkretnego pułku. W zasadzie jedynym zastrzeżeniem, jaki można mieć do tekstu w tej materii jest fakt, iż wspomniana skrupulatność autora, w dość dziwny sposób nie objęła zagadnień dotyczących zaangażowanych we wsparcie operacji okinawskiej jednostek morskich. Informację o zaangażowaniu okrętów w wielu wypadkach sprowadza Wolny zaledwie do wymienienia ile i jakiego typu jednostek było wykorzystanych, bez podawania nazw choćby ważniejszych z nich. To jednak detal, na który uwagę zwrócą przede wszystkim miłośnicy tematyki wojennomorskiej. Jeśli chodzi o przedstawiane fakty, wrażenie jakie robi „Okinawa 1945” jest bez wątpienia bardzo dobre.

Trzeba jednak przyznać, iż pozycja ta budzić musi pewne zastrzeżenia. O ile jednak można przymknąć oko na dość liczne literówki, czy ogólnie na pozostawiającą nieco do życzenia warstwę edytorską, o tyle zastanawiający jest już dobór źródeł, czy też momentami dość specyficzne sformułowania zawarte w książce. Okazuje się bowiem, iż drugie wydanie „Okinawy 1945” z roku pozostaje w zasadzie niezmienione względem poprzedniego - opublikowanego 21 lat wcześniej. W efekcie pojawiają się nieprzystające do współczesnych standardów sformułowania nt. szans wystąpienia mas pracujących w Japonii lat 40. czy też sugestie strategicznego zgrywania operacji okinawskiej z radziecką operacją berlińską. Niestety nie pokuszono się o przeredagowanie pewnych fragmentów tekstu, a szkoda, gdyż czytelnik odnosi niemiłe wrażenie obcowania z wytworem słusznie minionej epoki. Tym bardziej, że nawet pobieżny rzut oka na wykorzystane przez autora źródła niezbicie pokazuje , iż sporo już czasu upłynęło od powstania tej książki – najpóźniej datowane źródło pochodzi z 1978 r,. Co więcej, wiele z przytaczanych pozycji (gł. anglosaskich i japońskich) wykorzystanych było na podstawie rosyjskich tłumaczeń, co pozwala wyrażać wątpliwości odnośnie ich wiarygodności. O ile w latach osiemdziesiątych tego typu bibliografia była w popularnych pracach czymś zrozumiałym i dopuszczalnym, o tyle współcześnie aż prosi się o sięgnięcie po nowsze opracowania.

W tym miejscu powstaje pytanie, czy proste, nijak nie zaktualizowane drugie wydanie „Okinawy 1945” jest wciąż atrakcyjne dla czytelnika. Mimo wspomnianych wcześniej uwag, wydaje się, że jednak tak. Jest bowiem jednym z bardzo nielicznych opracowań dotyczących tej kampanii, jakie ukazały się na rynku polskim. Przyjmuje też sprawdzoną formułę, znaną czytelnikom serii „Historyczne bitwy” od wielu lat. Informacje dotyczące przebiegu konfliktu są zwarte i treściwe, pozwalają szybko dotrzeć do poszukiwanych faktów, zrekonstruować przebieg działań, a także zrozumieć ich specyfikę. Wolny rzadko silił się na spekulacje, czy interpretacje, co w pewnym sensie ogranicza negatywny wpływ czasu, jaki upłynął od pierwszej publikacji jego tekstu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby współczesny czytelnik chcący uzupełnić swoją wiedzę, sięgnął po inne wydane nad Wisłą i Odrą źródła dotyczące kampanii okinawskiej – choćby po broszurę z serii Ospreya lub książkę „Ostateczna bitwa” pióra Billa Sloana. Komu zależy na zwięzłym przedstawieniu tematu, może z powodzeniem sięgnąć po popularnego HB-ka.

Recenzja pierwotnie ukazała się na łamach Portalu Historyczno-Wojskowego www.phw.org.pl i na blogu www.rybieudka.blogspot.com

Seria „Historyczne bitwy” bez wątpienia należy do najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku publikacji z zakresu historii militarnej. Przez lata swojego istnienia zdążyła dorobić się bardzo licznego grona miłośników, dostarczając solidnej, szczegółowej wiedzy na temat przebiegu najważniejszych bitew i konfliktów zbrojnych w dziejach. Wiele z pozycji opublikowanych w tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
140
135

Na półkach:

Bardzo dobry HB-ek, który ma już swoje lata. Czytało się bardzo dobrze, ocenę należy wystawić uwzględniając odległy już czas wydania

Bardzo dobry HB-ek, który ma już swoje lata. Czytało się bardzo dobrze, ocenę należy wystawić uwzględniając odległy już czas wydania

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    69
  • Chcę przeczytać
    51
  • Posiadam
    30
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    6
  • Historyczne bitwy
    2
  • Historia,Militaria
    2
  • Książki do kupienia
    2
  • Ulubione
    2
  • Inne wydanie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okinawa 1945


Podobne książki

Przeczytaj także