Tannenberg 1914

2005-01-01
2005-01-01
831110283X
bitwa konflikt

trochę za dużo tła, za mało o samej bitwie. Poza tym spoko.

trochę za dużo tła, za mało o samej bitwie. Poza tym spoko.

Znakomicie się czytało. Napisane przejrzystym językiem ( o co czasami trudno w tym cyklu )

Dokładny opis największego starcia i zarazem klęski rosyjskiej armii na froncie wschodnim 1914 r. Na uwagę zasługuje dokładne przedstawienie wyposażenia i struktur jednostek walczących stron.

Jeden z najlepszych HB-eków, które do tej pory przeczytałem, oby więcej tak świetnych prac w serii Historyczne Bitwy! W porównaniu do poprzednich wydań wznowienie zostało poprawione bądź uzupełnione o kilkanaście fragmentów tekstu, m.in. bardziej szczegółowe opisy poszczególnych starć oraz wspomnienia żołnierzy. Ponadto baza źródłowa została uzupełniona o kilkanaście opublikowanych w okresie międzywojennym historii pułków niemieckich biorących udział w tym starciu.

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to jest to:
- częsty brak odstępu między słowami, czy błąd nad pierwszym akapitem na str. 63.
- wyjątkowo mapki są na samym końcu książki, gdzie z reguły są umieszczone przed spisem treści,
- gorsza jakość papieru w porównaniu z poprzednimi książkami z serii HB w Bellonie.

Podsumowując, duże brawa dla profesora Piotra Szlanty za poprawienie i rozszerzenie wznowionego wydania. Za to, że autorowi „chciało się” zaktualizować swoje dzieło, a nie poszedł na łatwiznę i bez żadnych poprawek poszła książka ponownie do druku.

I cyk kolejna książką z serii: "Historyczne bitwy". Mamy oczywiście przebieg bitwy pod Tannenbergiem i wyjaśnienie dlaczego do tego doszło. Autor bardzo umiejętnie udało się wpleść krótkie anegdoty, czy historyjki, że właściwie czujesz się jakbyś stał obok Hindenburga.

Kolejne poprawnie wykonane opracowanie istotnej bitwy. Na duży plus epilog obszernie przedstawiający konsekwencje starcia. Trochę brakuje analogicznie dużego wstępu.

Świadom jestem, że pisanie o książkach monograficzno-historycznych, a już szczególnie traktujących o tak odległych i „niemodnych” wydarzeniach jak pierwsza wojna światowa, jest nieco kameralne, ale czasem warte wysiłku nawet dla kilku czytelników. Biorąc to jednak pod uwagę tylko kilka zdań.
Bitwa pod Tannenbergiem była najistotniejszą bitwą pierwszego miesiąca wojny, bo chociaż była niewątpliwie wielkim sukcesem cesarskich Niemiec i osobiście marszałka (później prezydenta Republiki Weimarskiej) Paula von Hindenburga i jego szefa sztabu Ericha Ludendorffa, to jednak właśnie ona przyczyniła się do przegranej Niemiec w pierwszej bitwie nad Marną i ocaliła Paryż, a być może nawet zadecydowała, że pierwsza wojna nie zakończyła się już w 1914 roku. Stało się tak dlatego, że w decydującym momencie bitwy o Paryż odesłano na pomoc Hindenburgowi dwa korpusy z frontu zachodniego, co zaważyło o losach Paryża.
Tyle o szerszym kontekście bitwy pod Tannenbergiem (Stębarkiem),a teraz już o książce. Spełniła moje oczekiwania, podawała istotne fakty bez nadmiernej ilości szczegółów (istnieją obszerne opracowania, gdzie można je znaleźć),ale zabrakło mi jednej refleksji na temat istoty bitwy i manewru, jakie dokonała niemiecka armia, a to był najważniejszy jej aspekt. Ósmą armię niemiecką po początkowych starciach na północy Prus Wschodnich z rosyjską armią wileńską w okolicach Gąbina (zakończonych niepomyślnie dla Niemców),zdołano w sposób jak na ówczesne czasy umiejętny i niezauważalny dla przeciwnika przegrupować, znaczną część oddziałów kolejami przewieźć na południowy zachód i zaatakować lewe skrzydło wkraczającej od południa do Prus drugiej rosyjskiej armii (tzw. warszawskiej lub narwiańskiej) gen. Aleksandra Samsonowa, doszczętnie ją po kilku dniach niszcząc i biorąc do niewoli niemal 100 tys. jeńców. Warto dodać, że niemal bliźniaczy manewr z wycofaniem z frontu części oddziałów i uderzeniem na odsłoniętą flankę nieprzyjaciela zastosował Piłsudski w 1920 roku, rozbijając nacierającą armię bolszewików.
Tej refleksji mi zabrakło w książce Piotra Szlanta, więc gdyby była to pierwsza moja lektura na ten temat, zabrakłoby mi tej istotnej informacji wyjaśniającej, na czym polegał finezyjny manewr Hindenburga. Uważam, że niedościgniona w analizie pierwszego miesiąca wielkiej wojny, jej przyczyn i implikacji, jest książka „Sierpniowe salwy” Barbary W. Tuchman.

Tak dokładna ,że zastanawiam się czy autor czasem nie brał udziału w tej bitwie.

• I wojna światowa
  • Historyczne Bitwy