Asy myśliwskie Luftwaffe II wojny światowej

Philip Kaplan Wydawnictwo: powieść historyczna
powieść historyczna
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Wilcze stado. U-booty w II Wojnie światowej Jack Currie, Philip Kaplan
Wilcze stado. ... Jack Currie, Philip...

Jedna ze słabszych książek o lotnictwie II wojny światowej jaką czytałem. Chaotycznie skomponowany tekst z dygresyjnymi obszernymi cytatami.

Książka miała potencjał, ale został on zmarnowany z powodu licznych odstępstw tematu głównego książki.

Pozycja powinna być o połowę krótsza.

Pozycja powinna być o połowę krótsza.

Dobrze napisana książka o niemieckich pilotach, początkach ich kariery, walkach i powojennych losach.

"Prawda ukryta za mitami otaczającymi niemieckich pilotów" - tak głosi zdanie zamieszone z tyłu okładki. Niestety książka nie obala żadnych mitów, a wręcz dokłada kolejną cegiełkę budującą stereotypowy wizerunek niemieckiego asa: współczesnego rycerza i gentlemana; indywidualisty przekładającego koleżeńskość nad ideologię. Pomijając jednoznacznie ukierunkowane sympatie autora, przekazuje on dość solidną dawkę wiedzy pozwalającą zapoznać się z sylwetkami najsłynniejszych niemieckich pilotów i realiami panującymi w ówczesnej Luftwaffe. Książkę sztucznie powiększają opisy wrażeń z pilotażu Bf-109 i powojennego F-104, ale jakoś szczególnie to nie razi i wpisuje się w materiał wiodący. Zdarzają się wprawdzie błędy w tekście i w podpisach pod fotografiami (np. bombowce Dornier mylone z Junkersami),ale minimalnie rzutuje to na odbiór całości. Nie zważając na niewielkie mankamenty można powiedzieć, że książka jest ogólnie solidną, publicystyczną robotą.

Autor przytacza szóstkę niemieckich pilotów, którzy osiągali zwycięstwa liczone w setkach. Mamy krótką biografię, opis techniki, która wypracowali, historia danej konstrukcji (moją uwagę przykuł F-104),prywatne odczucia/wspomnienia z latania/walki oraz powojenne lata. Starzy wyjadacze znajdą coś dla siebie. Nazwisko Galland przewija się tak co 10 stron (z racji stanowiska, jakie miał, to nie powinienem się temu dziwić). Trochę za mało o Marseille było i o tym w jakich formacjach/szykach latali Alianci.

Tematykę związaną z II wojną bardzo lubię, a ta książka zainteresowała mnie szczególnie, gdyż więcej do tej pory mogłem poczytać o dokonaniach polskich czy też brytyjskich pilotów.
A tu nagle… Niemcy i ich asy! Na dodatek – biorąc pod uwagę liczbę zestrzeleń – są to asy przez duże A… Imponujące statystyki! Czymże są tu w takim razie dokonania niektórych bohaterów bitwy o Anglię? Cóż, ciężko to pewnie porównywać, ale jednak wyniki stu i więcej zestrzeleń robią wrażenie…
Osobną kwestią jest, na ile te rachunki są prawidłowe. Tak czy inaczej jest to bardzo ciekawa książka, którą warto przeczytać.
Nie mogę jednak nie podzielić się tu pewna refleksją… Otóż książka opisuje niemieckich pilotów w taki sposób, że niemal człowiek chce ich pokochać… Tacy heroiczni, niezłomni, wspaniali, każdy z nich był świetnym przyjacielem i towarzyszem… Ok. Być może, tyle że… No, cholera! Pamiętajmy, po czyjej stronie byli! Jasne, większość z nich wykonywała rozkazy, a rywalizacja pilotów często – ponoć – była szlachetną walką dwóch wojowników, których zadaniem było zniszczyć maszynę, a nie zabić człowieka, który w niej siedział. Wszystko to rozumiem, ale nie gloryfikujmy tych, którzy byli jednak agresorem w tym konflikcie… tak to widzę.
Książkę polecam, ciekawie napisana, można się wiele dowiedzieć o powietrznych walkach i specyfice pilotów.

Ciekawa, polecam.

Ciekawa, polecam.

historia lotnictwa luftwaffe podczas II wojny światowej widziana od wewnątrz - oczami pilotów.warto.

• Lotnictwo
  • II Wojna Światowa