Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak

Okładka książki Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak Wendelin Van Draanen
Okładka książki Dziewczyna i chłopak, wszystko na opak
Wendelin Van Draanen Wydawnictwo: Galeria Książki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Flipped
Galeria Książki
2011-02-09
2011-02-09
Juli Bryce młodzieżowa

Jako nastolatka uwielbiałam oglądać ten film. Dzięki niemu dowiedziałam się, że u mnie przed domem rośnie platan. 😄
(I nadal mam ogromny sentyment do tego drzewa.)

Kiedyś bardzo chciałem przeczytać książkę ale nie mogłam jej nigdzie dostać. Ostatnio weszłam na chwilę do działu dziecięcego w bibliotece i na widok tej książki uradowałam się. Nie spodziewałam się, że po latach ją znajdę. Wypożyczyłam. W domu przeczytałam jednym tchem, prawie płacząc ze szczęścia i wzruszenia.

Prosta historia o sąsiadach, którzy znają się od lat. Opowiedziana z dwóch punktów widzenia.
Angielski tytuł "Flipped" oznacza "odwrócony" i dotyczy to za równo sposobu napisania tej książki jak i sytuacji między bohaterami bo w pewnym momencie ulega ona odwróceniu. Juli zaczyna wątpić w miłość do Bryce' a i twierdzić że nie jest taki jak jej się zawsze wydawało a wtedy on zaczyna dostrzegać jej wyjątkowość.

Bardzo podoba mi się wykreowanie Julianny - prostej a jednocześnie specyficznej dziewczyny, której ciężko nie polubić i postać dziadka, który mieszkając z Brycem nie rozmawiał z nim, za to jako pierwszy dostrzegł wyjątkowość młodej sąsiadki i zaczął jej pomagać z uprzątnięciem podwórza.

Co znajdziemy w książce?
CUDOWNY KLIMAT, chodzenie po drzewach, wątek z chorym wujkiem, chodowanie kurczaków, zmiana myślenia, dojrzewanie do miłości,
sąsiadów, którzy mieszkają obok sb od lat ale się nie znają i postanawiają to zmienić,
chłopaka, który nie potrafi porozmawiać z dziewczyną i powiedzieć, że nie chce by przynosiła mu świeże jajka. (czasem rozmowa jest czymś trudnym.)
Kilka pięknych zdań takich jak np. "Całość to coś więcej niż suma poszczególnych części."

No i najlepsze.
Książka nie kończy się pocałunkiem tylko innym, o niebo piękniejszym gestem. Bryce znajduje oryginalny sposób by uszczęśliwić Juli.
Jest to moje ulubione zakończenie książki.

Mam mega sentyment do tej historii.
Książkę oceniam na 9 bo napisana bardzo prosto (nie jest arcydziełem) i jest trochę za krótka.
Między książką a filmem są niewielkie różnice.
Polecam przeczytać i obejrzeć!

(I nadal mam ogromny sentyment do tego drzewa.)

Film wydziałam dwukrotnie, do książki dorwałam się dopiero teraz - nie spodziewałam się, że jest napisana w tak cudowny sposób. Nie chodzi tutaj tylko o bohaterów, fabułę, a całokształt... styl język, tłumaczenie...
Ciepło i spokój - to czułam podczas czytania i to czuję, gdy na tę książkę spoglądam lub o niej wspominam.

Zaraz po przeczytaniu kupiłam dwa kolejne egzemplarze, wiedząc, że będą trafionym prezentem dla tych, z którymi chcę się tym ciepłem i spokojem podzielić.

... i mam ochotę zasadzić w ogrodzie platana :)

Zaraz po przeczytaniu kupiłam dwa kolejne...

Ona i on. Tak młodzi, a jednak na swój sposób dorośli. Bryce i Julianna. Kiedy go ujrzała, miała wrażenie, że zagląda w najgłębsze wody morskie, zatraciła się zupełnie w tym spojrzeniu i najchętniej nie spuszczałaby z niego swojego spojrzenia nawet na sekundę. Problem w tym, że on nie chce jej widzieć. Traktuje ją niczym natrętną muchę latem. A z czasem można dojść do wniosku, że się jej boi. Ona stopniowo się tym uczuciu zatraca, a te ją rani. Pewnego dnia postanawia się więc wyleczyć z chorej i nieszczęśliwej miłości. I kiedy już praktycznie się jej to udaje, on zmienia swoje postępowanie o sto osiemdziesiąt stopni.... Co z tego wyniknie?
Szczerze mówiąc, kiedy zabierałam się za lekturę nie wiedziałam praktycznie nic o niej. Dlaczego? Bo dostałam ją w ramach akcji organizowanej przez Darię, a polegającej na tym, że sięgamy po książkę, którą ktoś nam, owszem, poleca, ale nie znamy jej okładki, tytułu ani opisu. Nie mogłam mieć żadnych oczekiwań, chyba że nadzieję, że druga osoba wybrała dla mnie książkę, która zaskarbiła jej serce. I tak też było! Z początku nie wiedziałam, co o niej sądzić, była dość dziwnie poprowadzona, lecz z czasem, nim się spostrzegłam wciągnęła mnie ta historia. To bardzo życiowa historia o uczuciu młodej dziewczyny do kolegi ze szkoły. Niby dotyczy gimnazjalistów, ale jednak można w jej schemat wpisać nawet dorosłe osoby. Czyta się szybko i przyjemnie, bowiem autorka ma lekki styl pisania. To niepozorna powieść o problemach dorastania. Czytelnik ma tu okazję poznać przedstawiane wydarzenia z perspektywy dwóch osób – Bryce'a oraz Julianny, co sprawia, że całość jest jeszcze przystępniejsza i łatwiejsza w odbiorze, bowiem znamy motywy postępowania dwóch stron, a nie tylko jednej, nie ma więc miejsca na żadne domysły. Po skończeniu lektury mogłam w końcu zdjąć papier zakrywający okładkę i nastąpiło wielkie rozczarowanie! Oprawa graficzna nie jest w najmniejszym stopniu zachwycająca, gdybym ujrzała tę książkę w bibliotece czy księgarni na sto procent nie zwróciłabym na nią uwagi. Ta akcja pokazuje więc, że nasze pierwsze wrażenie czasem może być „krzywdzące” dla treści książki.

Książka , która idealnie opisuje przebieg niewinnej nastoletniej miłości. Bardzo dobrze oddaje uczucia jakie towarzyszą przy pierwszym zauroczeniu drugą osobą , będąc przy tym niesamowicie zabawną i słodką. Zdecydowanie polecam nie tylko młodszym czytelczkom. Sama do dnia dzisiejszego mam duży sentyment do tej historii. :)

Lekka, przyjemna, momentami zabawna, ale dająca subtelny przekaz.
Naśmiałam się, ale i dała mi trochę do myślenia.
Idealna na ten wakacyjny czas.
Polecam :)

Lekka, przyjemna, momentami zabawna, ale dająca subtelny przekaz.
Naśmiałam się, ale i dała mi trochę do myślenia.
Idealna na ten wakacyjny czas.
Polecam :)

"Dziewczyna i chłopak. Wszystko na opak" to opowieść o pierwszym zauroczeniu. Juli Baker od pierwszej chwili, kiedy ujrzała Bryce'a, wiedziała, że czeka ich niesamowita, wspaniała przyszłość. Natomiast kiedy Bryce pierwszy raz ujrzał Juli, przestraszył się tej dziewczyny i nie chciał mieć z nią nic do czynienia. Jednak ta sytuacja zaczyna zmieniać się po paru latach.
Jest to bardzo przyjemna książka do czytania. Bohaterowie mają własne, ciekawe osobowości. Jak można by się spodziewać, nie jest to tylko książka o zauroczeniu. Jest też o miłości (nie tylko tej pomiędzy chłopakiem a dziewczyną),o relacjach międzyludzkich, dorastaniu i wielu innych rzeczach.
Baaaardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę, jednak chciałabym, żeby końcówka była bardziej rozbudowana.
Mimo wszystko, polecam tę książkę, zwłaszcza na ciepłe, letnie wieczory.

Jest...

Już siedem lat temu los postanowił skrzyżować drogi dwójki dzieci. Szalonej i odważnej Juli, oraz spokojnego i tchórzliwego Bryca. Dziewczynka zakochuje się nim od pierwszego wejrzenia. On stara się za wszelką cenę jej unikać. W pewnym momencie... zamieniają się rolami. Teraz to Bryce chce ją lepiej poznać, a ona unika go i stara się o nim zapomnieć.

Bardzo dobra, lekka książka na umilenie chwili. Historia można powiedzieć jeszcze dzieci, niewinnej miłości, poznawania samego siebie i innych. Niezwykłe spojrzenie na świat, pokazanie że największą wartością jest rodzina i bliscy. Napisane prostym językiem z humorem, nie brakuje komicznych sytuacji i ciekawych historii. Serdecznie polecam, nie tylko dla młodzieży każdy dorosły zaczerpnie z tego coś pozytywnego:)

Niezwykle ciepła zabawna książka którą czyta się jednym tchem .
Idealna pozycja na jesienne wieczory, bo wnosi dużo humoru .

Niezwykle ciepła zabawna książka którą czyta się jednym tchem .
Idealna pozycja na jesienne wieczory, bo wnosi dużo humoru .

na początku zauroczyłam się filmem, potem książką. Historia piękna, przenosi nas w czasy młodości, pierwszych zauroczeń, niewinności a także pierwszych chwil wchodzenia w dorosłość, podejmowania własnych decyzji. polecam bardzo!

• Zekranizowane
  • 2011