Skazy

Prószyński i S-ka
2014-11-18
2014-11-18
Literatura polska

Okładka książki Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności. Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska
Hotel Bristol.... Faustyna Toeplitz-C...
Okładka książki Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska
Sfinks. Wizjon... Faustyna Toeplitz-C...

Życie zmienia się jak kalejdoskop, niczym ocean w swoich przypływach i odpływach. Jaką drogę wybrać, jakimi wartościami się kierować? Czy historia jest jedna? Czy historia zmienia ludzi a może ludzie zmieniają historię? Czy w każdym człowieku drzemie ukryte zło a może ludzie podczas wojny pokazują swoje drugie „ja” ?
Tworzące się Wolne Miasto Gdańsk, Republika Weimarska i czarujący, artystyczny Berlin lat dwudziestych, a także stolica odrodzonej Polski i rodząca się Gdynia, NSDAP, Ligia Narodów etc stają się tłem dla sagi rodziny Hollenbach. „Skazy” historia ludzi i historia przepięknego, zabytkowego miasta Gdańsk, które dało się wplątać w piekielną totalitarną ideologię NSDAP. Piekło jest w każdym człowieku mawiał T.S. Eliot. Bohaterowie zmagają się z trudnymi wyborami i tożsamością, machiną historii, konfliktami w poszukiwaniu szczęścia, miłości, prawdy i sensu życia a swoje cele realizują czasem i bez żadnych skrupułów. Powieść o silnym podłożu historyczno- psychologicznym. Czytając przypominała mi się momentami Rodzina Buddenbrooków Manna.
Bardzo solidna i rzetelna praca szczególnie od strony historycznej, wiele przypisów i dużo ciekawych informacji o historii Wolnego Miasta Gdańsk. Dla miłośników historii, geopolityki oraz dobrych powieści historyczno- psychologicznych bardzo polecam – nie mogłam się oderwać od książki i już sięgam po kolejne książki Pani Izabeli Żukowskiej :-)

Tworzące się Wolne Miasto Gdańsk, Republika Weimarska i...

Skazy to piękna książka. Historyczna powieść o tożsamości miasta i ludzi; o tym, że warto posłuchać siebie nie patrząc na to, co się dzieje dookoła. Gdańsk zawsze był troszkę inny niż pozostałe miasta. Zawsze miał predyspozycje do całkowitej samodzielności. Co i rusz Gdańsk był Wolnym Miastem. Nawet gdy ktoś wyciągał po Niego rękę (najczęściej oczywiście Niemcy),po pewnym czasie miasto powstawało z kolan i znowu błyszczało autonomią na mapie. To miało swoje plusy i minusy. Gdańsk bardzo długo był ostoją dla obcokrajowców prześladowanych w swoich krajach. Jako Wolne Miasto nie obawiało się niczego i nikogo. Niewątpliwie jednak miało to wpływ na brak poczucia tożsamości mieszkańców miasta. przy takiej mozaice narodowości trudno mówić o spójnej polityce.
"Skazy" to powieść umiejscowiona w okresie międzywojennym. Poznajemy losy bardzo bogatej i liczącej się rodziny Hollenbachów, której nestor czuje się Niemcem i nie może przeboleć tego, że Gdańsk ma powrócić do odradzającej się Rzeczpospolitej. Poznajemy losy dwóch sióstr Hollenbach, które wzrastając w międzywojennym Gdańsku, obserwują rozwój miasta. Kiedy dziewczęta dorastają, losy rzucają je do Berlina. Dziewczęta muszą uporać się z rozwojem kabaretów i rozwiązłością moralną z jednej strony, a z drugiej z politycznymi zmianami spowodowanymi dojściem do władzy Hitlera.
Książka pokazuje jak maluczki jest człowiek. Jak jednostka niesiona falami historii musi unosić się wraz z nią - nie ma siły płynąć pod prąd.
Dwa poboczne wątki (jeden umiejscowiony współcześnie, a drugi w XVII wieku) nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Uważam, że zostały napisane na siłę, tylko po to, aby urozmaicić fabułę. Szkoda, bo Ona nie wymaga urozmaicania. Jest sztuką sama w sobie. A tak autorka stworzyła dwa wątki, które są bezpłciowe i właściwie nic nowego nie wnoszą. Ani współczesna tajemnica nie rozpala uszu z ciekawości, ani wcześniejsze dzieje rodu nie powalają czytelnika z nóg.
Warto sięgnąć po "Skazy". Jest to powieść pięknie napisana i wciągająca czytelnika w wir wydarzeń. Trochę to banalnie brzmi ale tak naprawdę jest, więc po cóż szukać bardziej wzniosłych słów :-)

Jestem ogromną fanką powieści historycznych, które dodatkowo zawierają w sobie element rodzinnej sagi. Uwielbiam czytając odkrywać losy bohaterów, którzy rodzą się, dorastają, żyją i umierają w czasach czasem wspaniałych, czasem bolesnych, ale dla mnie - czytelnika prosto z XXI wieku - zawsze fascynujących.

Powieści polskie, osadzone fabułą w okresie II wojny światowej zajmują w moim czytelniczym sercu specjalne miejsce. Absolutnie bowiem ciekawi mnie ten okrutny czas w naszej historii, który poza najpodlejszymi stronami naszych charakterów, ukazywał też te najlepsze cechy, z których możemy być dumni.

Izabela Żukowska zaproponowała swoim czytelnikom arcyciekawą i niezwykle intrygującą historię. Oto bowiem mamy do rozwikłania dwie zagadki. Pierwsza - na której osadzona jest oś fabuły - to odpowiedź na pytanie, dlaczego siostry bliźniaczki, które przez lata były sobie najdroższym wsparciem po wojnie nie tylko przestały ze sobą rozmawiać, ale i całkowicie wykluczyły siebie nawzajem ze swojego życia. Druga to zagadkowo snuta opowieść pewnego morderstwa i konsekwencji z niego wynikających, które to miało miejsce w XVIII wieku.

Byłam absolutnie zaczarowana opowieścią. Autorka swoją powieścią stara się skłonić swoich czytelników do tego, by zastanowili się nad tym, jak ważna w życiu człowieka jest nie tylko jego rodzina, ale i opinia jaka o tej rodzinie może krążyć. Snuta przez nią historia to zestawienie dwóch obrazów postrzegania jednej i tej samej familii. Z jednej strony mamy bowiem prawdziwych ludzi z krwi i kości, wraz z ich wadami, przywarami i dziwactwami; z drugiej natomiast mamy kreowany przez tych ludzi obraz ich samych, który niebezpiecznie zaczyna wysuwać się na pierwszy plan, co nie ma prawa skończyć się dobrze.

Początkowe moje zachwyty zaczęły jednak niebezpiecznie zmieniać się w kręcenie nosem. Powód? Moim zdaniem ta książka jest zwyczajnie...za krótka. Autorka rozpoczęła mnóstwo fascynujących i splatających się ze sobą wątków. Wykreowała postacie sióstr, których losy czytelnik obserwuje od momentu ich urodzenia. I w momencie kiedy dochodzi do przełomu, do rozłamu, gdzie można byłoby na tej płaszczyźnie stworzyć fenomenalną wręcz historię...jest koniec. Wszystkie wątki rozwiązane zostają poprzez wcale nie taki długi list, który wnuczka jednej z kobiet odnajduje po latach w starym pudełku po bombonierce. Doprawdy,kończysz książkę w momencie, w którym czytelnikowi zaczyna mocno zależeć na bohaterach, kiedy na jego policzkach wykwitają rumieńce spowodowane emocjami, które targają nim, bowiem przeżywa wszystko razem z postaciami?

Sprawia to trochę wrażenie, jakby autorka znudziła się swoją historią i postanowiła ją szybko zakończyć. Może lepiej byłoby poczekać trochę z wydaniem książki, może trzeba było rozłożyć ją na dwa lub nawet trzy tomy? Świetnie wyszło to choćby Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk, która potrafiła utrzymać czytelnika w napięciu przez trzy tomy swojej sagi o Cukierni pod Amorem (tak, wiem, że pojawiła się też nowa trylogia ;)). Cóż, pani Izabela Żukowska powinna chyba wziąć przykład z koleżanki po piórze.

Podsumowując, książkę ogólnie polecam, bo jest naprawdę ciekawa, świetnie zarysowuje realia życia w Wolnym Mieście Gdańsku, widać, że autorka zrobiła spory reseach do swojej książki. Wielka szkoda tylko, że to zakończenie wyszło jej tak bardzo po łebkach.

Powieści polskie, osadzone fabułą w okresie II wojny światowej...

Przykro mi to stwierdzić,ale ta książka.Jest dla mnie tylko z kategorii.Może Być,więcej gwiazdek nie dam.
Książka miała mnie wprowadzić w świat Gdańska,tego dawnego i obecnego.
A dała mi tylko,meczące mnie opisy pełne dat i nazwisk.
Które i tak nie zapamiętam.
Bohaterka,ta z czasów obecnych.Była nijaka i nudna.
Nie ta książka nie zachwyca.

Książka miała mnie wprowadzić w świat Gdańska,tego dawnego i obecnego.
A dała mi tylko,meczące mnie opisy pełne dat i nazwisk.
Które i tak nie zapamiętam.
Bohaterka,ta z czasów obecnych.Była nijaka i nudna.
Nie ta książka nie zachwyca.

Książka przyzwoita, szału nie było, ale czytało się dobrze, trzymała w napięciu, historie się splatały i przenikały, zakończenie przewidywalne.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że powieść jest naprawdę dobra. Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku wieków. W książce panuje wspaniały klimat. Bohaterowie stawiają czoła rzeczywistości panującej w Wolnym Mieście Gdańsku. Bardzo intrygująca historia rodziny Hollenbachów, która ma swoje mroczne tajemnice pozostawiające skazy.

Fascynujaca historia z Gdanskiem w tle. Z uwagi iz jestem Gdanszczanka nie trzeba bylo mnie dlugo namawiac do jej przeczytania. Polecam wszystkim! Historia rodziny Hollenbach jest zaskakujaca. Ksiazka wciaga czytelnika od pierwszych stron.

Strasznie mnie ta książka zmęczyła, dwa razy ją odkładałam z zamysłem oddania. Doczytałam tylko ze względu na pomysł na historię, ciekawy zarys stosunków i układów rodzinnych, opisy miasta. Niestety zniechęciła mnie sama forma napisania, nijaka Kasia i zbyt dużo opisów sytuacji i nazwisk, które nic nie wnoszą do samej historii.

Gdańsk,to obok Wrocławia,moje drugie ulubione miasto,rzec by można:książkowe.
Czytając "Skazy",wędrowałam przedwojennym Gdańskiem i było to trochę,jak wehikuł czasu,co jest zasługą autorki,bo wiernie oddała ducha tamtych czasów,począwszy od topografii miasta po różne detale,a wiadomo,że szczegóły tworzą całość.
Mogłabym tylko ponarzekać na współczesną bohaterkę,niejaką Kasię lub Kati,za jej
histeryczność i jakieś wewnętrzne nie poukładanie(pięćdziesięcioletnia kobieta zachowująca się jak nastolatka),ale historia kuoieckiego rodu i życia Wolnego Miasta Gdańsk zrekompensowała mi niedoskonałości bohaterki.
Warto przeczytać "Skazy" dla tej dawnej atmosfery miasta,dla historii,która tworzyła się wokół i tego,jak wiele życiowych wątków,jest w stanie się powtórzyć.
Pozdrawiam serdecznie!

Gdańsk,to obok Wrocławia,moje drugie ulubione miasto,rzec by można:książkowe.
Mogłabym tylko ponarzekać na współczesną bohaterkę,niejaką...

Bardzo długo zastanawiałam co napisać o tej książce.Na pewno ma świetną okładkę i od razu mnie zafascynowała ,opis na okładce tez zachęcający. Losy rodziny na tle ważnych wydarzeń historycznych. I niby jest tu wszystko ,co lubię, a jakoś strasznie się zawiodłam.Akcja się dłuży,bohaterowie jacyś sztuczni i to wszystko jakieś bez polotu. Jedyne co może zachęcić to opisy przedwojennego Gdańska.

Dodaj cytat z książki Skazy