Kilka dni lata

Wydawnictwo Literackie
2015-06-18
2015-06-18
proza polska powieść obyczajowa

Trzy pokolenia, kilka wspomnień…

Jedna z tych, które zostają na dłużej. Patrząc na okładkę nie spodziewałam się zbyt wiele, ot - czytadło na tydzień, okazało się, że bardzo mylnie oceniłam książkę po okładce.. Powieść niesamowita, wciągająca, poruszająca, fascynująca. Autorka bez reszty wciąga czytelnika w historię każdego z bohaterów. Dawno nie czytałam tak dobrej książki, polecam gorąco!

Pierwsze spotkanie z tą Autorką. Książka mocna, nie spodziewalam sie takiej treści po lekkim tytule. Dla mnie poruszająca. Historia trzech kobiet które powinny być sobie najbliższe a nie są, nie znają swoich pragnień, tajemnic. Powielaja schematy. Smutna, zmusza do refleksji

Naprawdę dobra książka, ale niestety do "Drugiego końca świata się nie umywa.

Naprawdę dobra książka, ale niestety do "Drugiego końca świata się nie umywa.

Historia trzech kobiet, ich wyborów życiowych i wpływu na przyszłe pokolenia. Bardzo dobrze mi się czytało tę powieść.

Jestem zachwycona tą książką :)
Kupiłam ją przy okazji zakupu innych książek (kosztowała tylko 2,99 zł). Nie słyszałam wcześniej o tej autorce, ale zachęciła mnie do zakupu okładka, sugerująca lekką i przyjemną powieść obyczajową. Wydaje się, że książka nie jest o niczym konkretnie, ale tak naprawdę jest o wszystkim - o miłości, przyjaźni, rozczarowaniu, zdradzie, namiętnościach, tęsknocie, żalu, o lękach i o marzeniach... Zainteresowały mnie losy zarówno Amelii, Janiny, Mai jak i Kostka.
Życie trzech pokoleń na przestrzeni dziejów naszego kraju. Książka o walce o marzenia, o wierze i zabobonach, o miłości i niewierności... I ile tu emocji, w słowach i między słowami... Mało kto pisze tak pięknie jak pani Małgorzata, nawet nie słowami, ale emocjami... Wszystkim będę polecać tę książkę :)
Chętnie obejrzałabym film na podstawie tej powieści - koniecznie pani Danuta Stenka jako Janina, pani Katarzyna Maciąg pasowałaby mi do roli Mai, jako Amelia - pani Beata Tyszkiewicz, jako Kostek - pan Jan Frycz :)
Polecam osobom, którym podobały się książki z serii "Kuchennymi drzwiami" czy "Spacer Aleją Róż".

Jestem zachwycona tą książką :)

Książka od której trudno się "oderwać", poruszająca. W ciekawy sposób pokazuje zawiłe relacje rodzinne i to, jak wybory przodków wpływają na życie współczesnych. "Trzy kobiety i jedno mieszkanie. Trzy pokolenia i jedna historia. Wciągająca saga, z historią Polski ostatnich dekad w tle(...). POLECAM

Przeczytałam ,,Drugi koniec świata" tej autorki. Byłam pod wrażeniem tej książki i postanowiłam iść za ciosem. Mimo beznadziejnej okładki, która sugerowała jakiś ckliwy romans, zaczęłam czytać. I przepadłam w lekturze.
Opowieść niesamowita. Trzymająca w napięciu od początku do ostatniej kartki.
Takich opowieści sobie życzę w tym roku....zawsze sobie takich książek życzę.
Polecam

Opowieść niesamowita. Trzymająca w napięciu od początku do ostatniej kartki.
Takich opowieści sobie życzę w tym roku....zawsze sobie takich książek życzę....

Trzy kobiety, trzy pokolenia, jeden schemat.

Trzy kobiety, trzy pokolenia, jeden schemat.

"Kilka dni lata" Małgorzaty Sobieszczańskiej to książka, która skusiła mnie wakacyjną okładką. Treść jednak do urlopowych nie należy.

W wieżowcu w centrum Warszawy mieszka wielopokoleniowa rodzina. Amelią, nestorką rodu, zajmuje się jej córka Janina, która sprowadziła matkę z Gdańska. Razem z mężem, Kostkiem, przygarnęli też córkę Maję i wnuka Kubę, gdy Maja rozwiodła się z Jankiem.
Amelia przykuta do łóżka uwielbia słodycze, choć córka jej ich zabrania i karmi ciągle potrawką z kurczaka. Jednak kobieta świetnie dogaduje się z prawnukiem. Gdy zostają sami, Kuba pędzi do sklepu, a potem objadają się lodami. Tuż przed śmiercią Amelii rozwiązuje się język i opowiada swoją historię jeszcze z czasów Nowogródka, w którym mieszkała z mamą, siostrą i bratem przed wojną. Wspomina swoją pierwszą miłość do Żory, zamążpójście, wywózkę na Syberię i podróż do Polski. Kłopot w tym, że opowieść snuje w towarzystwie tylko bawiącego się Kuby, który jest zbyt mały, by cokolwiek zrozumieć.
Po pogrzebie Amelii Janina postanawia pojechać do Gdańska, by przygotować mieszkanie matki na sprzedaż. W podróży towarzyszy jej Maja, niepogodzona z rozwodem, codziennie wieczorem wystająca pod blokiem Janka i upokorzona pewnym wydarzeniem. Kuba spędza ten czas z ojcem. Pod nieobecność rodziny i w tajemnicy przed nią Kostek też wyjeżdża - postanawia odwiedzić swoje rodzinne strony.

Książka przeplatana jest różnymi historiami, które czyta się z szybkością wodospadu. Po czym następuje przerwa na poznanie stanów emocjonalnych bohaterów i fabuła spowalnia, chwilami stając się nudnawą.

"Kilka dni lata" to nostalgiczna książka o powrotach do dawnych miejsc i wspomnień związanych z tymi miejscami oraz ludźmi z przeszłości. Okazuje się, że każdy z bohaterów ma swoje tajemnice i dawne miłości. Codzienna rutyna i obowiązki sprawiają, że ludzie zapominają o swoich marzeniach, ale wystarczy moment, by zdali sobie o nich sprawę i postanowili je odszukać, by zadać sobie pytanie, do czego zmierzają, czy żałują swoich dotychczasowych wyborów i jak ma wyglądać ich przyszłość.

Przeciętna, z rodzaju tych, o których szybko się zapomina.

Przeciętna, z rodzaju tych, o których szybko się zapomina.

• 2016
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Kilka dni lata

Video

Video