Inne pieśni

Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
2008-05-15
2003-01-01
Wydawnictwo Literackie
Nagroda Zajdla - zwycięzca
fantastyka, fantasy, science fiction
2008-05-15
Nagroda Zajdla - zwycięzca

Doskonała w każdym calu. Idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z Dukajem - przystępna jak na książki tego autora, niczym nie ustępująca jego bardziej "ambitnym" dziełom.

Rewelacyjna książka! Nigdy jeszcze nie przeczytałem książki, która tak bardzo wciągnęła mnie w swój świat. Po pierwszych stronach nie wiedziałem co się dzieje, nie rozumiałem tego języka. Czułem się jak w obcym kraju. Kończąc, myślałem już kategoriami technitesów, kratistosów i wielkiego strategosa.
Cudowna!

Czytałem w liceum, byłem zachwycony. Dziś już nic nie pamiętam z tej książki poza wrażeniem, że byłem wówczas zachwycony.

Kolejna niesamowita książka niesamowitego autora.

Ojej, książka, która przypomniała mi dlaczego zachwyciłem się kiedyś Dukajem, po przeczytaniu "Perfekcyjnej Niedoskonałości". Książka, gdzie pierwsze rozdziały są powolnym rozumieniem, na czym w ogóle polega życie w tym świecie i jaki jest sens tego o czym rozmawiają bohaterowie. I mimo tej abstrakcji widać dbałość o detale i spójność całej wizji. Książka czerpiąca gros z...

Polecono mi "Inne pieśni" jako lekturę na początek przygody z Dukajem (wcześniej znałam jedynie opowiadanie z antologii "Inne światy"). Wydaje mi się, że był to dobry wybór - w miarę bezboleśnie zapoznałam się z niesamowitym, choć momentami przytłaczającym, stylem Dukaja. Historia przepiękna, pozostająca w człowieku na długo po zakończeniu lektury.

Ale mnie ta książka wymęczyła. Pierwsze podejście do Dukaja i spore rozczarowanie. Niby-filozofia, niby-fantastyka... w zasadzie pomieszanie gatunków. Niestety pomieszanie trudno-strawialne. Najbardziej jednak przeszkadzało mi chaotyczne prowadzenie wątków, ciągłe dygresje i odwołania do pseudo-historii i pseudo-nauki oraz wielka pasja Dukaja do szczegółowego opisywania...

Dukaj wykreował świat dużo bardziej spójny niż rzeczywisty, ale to wynika z mniejszej ilości praw. Wszystko stoi na założeniach świata według Arystotelesa (ale palce w tym maczali też Platon i Empledokles) i to tak dosłownie. Nie opiera się na tym tylko fizyka, lecz psycho/socjologia. Dzięki takiemu uproszczeniu świata w momencie, gdy zrozumiemy zasadę działania jednego,...

Z cyklu: Arcydzieła. Nic dodać.

Dukaj jak zwykle nie zawodzi w kreacji nowego, innego od naszego, świata.

Dyskusje

3 061