rozwińzwiń

Proza PL
Znak Literanova
2015-09-21
2015-09-21
literatura polska dojrzewanie demony przeszłości

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 0,0
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

"Jolanta" to jedna z najsmutniejszych i najprawdziwszych powieści, które przeczytałam. Autorka poetyckim językiem kreśli życiorys Jolanty - najpierw małej dziewczynki naznaczonej traumą odejścia ojca i wzrastaniu z rozgoryczoną, coraz częściej zaglądającą do kieliszka matką oraz bratem, z którym żyje jak z sublokatorem. Mała Jola staje się nastolatką a na jej drodze wydarzają się kolejne traumatyczne sytuacje, które determinują los dziewczyny. U progu dorosłości Jolanta sama zostaje matką. Zakłada rodzinę, co w jej mniemaniu jest jedyną stałą w życiu. Naznaczona traumami z dzieciństwa, pełna lęków i niewiary w siebie trwa. Trwa, bo trudno jej egzystencję nazwać życiem. Transformacja, zmiany ustrojowe po 1989 roku są tłem powieści.
Mimo smutnej, szarej i pozornie beznadziejnej egzystencji tytułowej Jolanty koniec powieści niesie światło i jest otwarty.
Powieść warto przeczytać dla pięknego języka ("kuszenie dachowe" - przepiękna metafora) oraz dla uświadomienia sobie, że choć transformacja ustrojowa za nami, to być może dwa piętra wyżej żyje Jolanta, do której warto wyciągnąć rękę.
Piękna, prawdziwa powieść. Zdecydowanie warto.

"Jolanta" rozsmarowała mnie późnym wieczorem. Realia PRLu, traumy, rodzinne patologie, z różnych przyczyn tak dobrze mi znane, jednak wciąż zaskakujące, wzbudzają sprzeciw i niechęć wobec ludzi, którzy ranią i obarczają za to winą innych.
Książka czyta się bardzo szybko, co niestety potęguje bezmiar trudnych emocji. Może nie znajdziemy tutaj dosadnych opisów tych ekstremalnych wydarzeń, ale ten język, niby pospolity, a jednak nieco odrealniony i poetycki, unosi całość bardzo sprawnie. Bardzo dobra lektura spod znaku przygnębiających opowieści.

Całkiem dobre. Miałem wrażenie, że czasami za dużo tyxh blokowiskowych klisz, ale pewnie takie było zamierzenie autorki. Dołujące. I zaskakujący finał, spodziewałem się innego rozstrzygnięcia.

Moja ulubiona książka Sylwii Chutnik, wspaniale opisany świat PRLu i świetnie skrojona bohaterka. Z utęsknieniem czekam na nowe tytuły!

Wspaniale napisana, z Warszaw w tle, tą z PRL-u i za czasów zmian ustroju. Mimo zmian, główna bohaterka Jolanta nie zmienia się, wręcz przeciwnie, zatraca się w swoim świecie. Świecie zranionego dziecka, z traumami, w którym nikt nie pomógł uporać się jej z problemami. Puruszająca opowieść, którą warto przeczytać.

Bardziej gorzka niż słodka. Przygnębiająca.

Bardziej gorzka niż słodka. Przygnębiająca.

Przesmutna....to pierwsze co mi przychodzi na myśl. "nie mówić, nie ufać, nie odczuwać" Motto, które przewija się wielokrotnie w pełni oddaje charakter książki. Jak bardzo trzeba się bać świata, jak dalece można się wycofać z życia żeby mówić takie słowa? To instynkt samozachowawczy, żeby nie zwariować i nie dać się jeszcze bardziej zranić. Czy bohaterce się udało? przeczytajcie i zobaczcie sami. Ja bardzo polecam

Cieszę się, że "najsłabszej" książce Chutnik mogę wystawić 8 gwiazdek. Była dla mnie jakaś taka przeciągła, za długa po prostu, wałkowany jeden temat. Oczywiście, styl, język, sarkazm, surrealizm pisarki powala mnie na kolana za każdym razem, tutaj nie ma wyjątku.
Świat głębokiej patologii jest mi zupełnie obcy i tak naprawdę poznaję go dopiero z książek Chutnik, ale można by rzec nawet przewrotnie, że go polubiłam, sprawia mi przyjemność pastwienie się nad bohaterami, z góry wiadomo, że wszystko u wszystkich będzie źle, ale zamiast być to depresyjne, działa na zasadzie horroru i katharsis - jak wspaniale, że ja mam inaczej!
Z drugiej jednak strony, można dostrzec podobieństwa we frustracji, w tym jak działają blokowiska, w niezadowoleniu z bezradności państwa wobec wielu spraw.
Mimo iż ta książka wyjątkowo mi się ciągnęła, jest na wysokim poziomie. Lubię czytać o kobietach, a o tym Chutnik głównie pisze.

Każdą książkę Pani Chutnik pożeram. Z tą nie było inaczej. Opowieść tak prawdziwa,że mogłaby wydarzyć się tuż obok nas...

Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam o postaci tak samotnej i nieodnajdującej się w życiu, jaką jest tytułowa Jolanta. Wspaniale napisane, z Warszawą w tle (jak zwykle u S.Chutnik). O samotności wśród ludzi, o dorastaniu i o tym, jak cudze wybory/decyzje determinują nasz los, na który nie zawsze jesteśmy gotowi

• Chcę w prezencie
  • 2018