Jolanta

literatura polska dojrzewanie demony przeszłości
literatura piękna
Proza PL
literatura polska dojrzewanie demony przeszłości

Wspaniale napisana, z Warszaw w tle, tą z PRL-u i za czasów zmian ustroju. Mimo zmian, główna bohaterka Jolanta nie zmienia się, wręcz przeciwnie, zatraca się w swoim świecie. Świecie zranionego dziecka, z traumami, w którym nikt nie pomógł uporać się jej z problemami. Puruszająca opowieść, którą warto przeczytać.

Przesmutna....to pierwsze co mi przychodzi na myśl. "nie mówić, nie ufać, nie odczuwać" Motto, które przewija się wielokrotnie w pełni oddaje charakter książki. Jak bardzo trzeba się bać świata, jak dalece można się wycofać z życia żeby mówić takie słowa? To instynkt samozachowawczy, żeby nie zwariować i nie dać się jeszcze bardziej zranić. Czy bohaterce się udało?...

Cieszę się, że "najsłabszej" książce Chutnik mogę wystawić 8 gwiazdek. Była dla mnie jakaś taka przeciągła, za długa po prostu, wałkowany jeden temat. Oczywiście, styl, język, sarkazm, surrealizm pisarki powala mnie na kolana za każdym razem, tutaj nie ma wyjątku.
Świat głębokiej patologii jest mi zupełnie obcy i tak naprawdę poznaję go dopiero z książek Chutnik, ale można...

Każdą książkę Pani Chutnik pożeram. Z tą nie było inaczej. Opowieść tak prawdziwa,że mogłaby wydarzyć się tuż obok nas...

Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam o postaci tak samotnej i nieodnajdującej się w życiu, jaką jest tytułowa Jolanta. Wspaniale napisane, z Warszawą w tle (jak zwykle u S.Chutnik). O samotności wśród ludzi, o dorastaniu i o tym, jak cudze wybory/decyzje determinują nasz los, na który nie zawsze jesteśmy gotowi

Smutna, dołująca, wpędzająca w depresję, przerażająca.
Słabe psychicznie dziecko z rozbitej rodziny nie potrafi poradzić sobie ze światem i z własnym życiem.

Smutna, trudna. Refleksyjna.
Bardzo dobrze przedstawiona osoba porzucona która żyje we własnym świecie, bo w tym którym żyje nie potrafi się odnaleźć.

Ważna, feministyczna, złożona literacko, choć nie wolna od błędów powieść. Zbyt mało doceniona. Za to ode mnie gwiazdka więcej. Jolante życie prowadzi na smyczy. Jej umysł i serce są jednak wolne i czyste. Pragną ciepła i miłości. Dostają brutalna rzeczywistość. Ostatnia warta uwagi książka Chutnik. Ciekawe co dalej. Wciąż mam nadzieję na reanimacje.

Skleroza boli. I to bardzo. Odruchowo zacząłem czytać „Jolantę”, o której słusznie mówi „Sławka” na LC:
„…. to smutna książka o otępiałej umysłowo córce rozwiedzionych rodziców z Żerania …”
……i nagle zaświtało mnie w głowie, że książki tej autorki już oceniałem. Po odpowiednim kliknięciu zobaczyłem: „Kieszonkowy atlas kobiet” z 2008 - ...

Bardzo ciekawie napisana historia. Język, bogactwo uczuć, emocji i tęsknot. Tęsknoty za innym, lepszym światem. W każdej kobiecie siedzi taka "Jolanta", patrząca z dachu bloku w dal z nadzieją, że gdzieś tam daleko czeka na nią lepszy świat.
Bardzo dobrze ukazane realia życia bohaterki, opowiedziane pięknie, bo dosadnie i bez pieszczot. Jak jest, każdy widzi.

Dyskusje

• Chcę w prezencie