Dobra pamięć, zła pamięć

Okładka książki Dobra pamięć, zła pamięć Ewa Woydyłło
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dobra pamięć, zła pamięć
Ewa Woydyłło Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Literackie
2014-09-10
2014-09-10
literatura polska psychologia pedagogika

Lepiej żyć

Polecam każdemu. Nie odpowiada na wszystkie pytania, ale daje nadzieję i nową perspektywę. Po przeczytaniu czuję ulgę.

Najważniejsza według mnie konkluzja z książki jest taka. Każdy przeżył chyba w przeszłości jakieś albo traumatyczne, albo po prostu bardzo niemiłe wydarzenia, które co jakiś czas się przypominają. O ile te niemiłe wspomnienia są tylko przeszłością, to nie musimy do nich ciągle wracać. Trzeba przypominać sobie jak najwięcej wydarzeń pozytywnych, które wzbudziły w nas radość i inne pozytywne emocje. Gdy przypomina się wydarzenie złe, warto zamiast pogrążać się w jego przypominaniu, przerwać to i jakby przejść do wspomnienia dobrego. Gdy skupimy się na tym dobrym wspomnieniu raz, drugi, trzeci, gdy wydobędziemy z mroków zapomnienia te dobre rzeczy, sytuacja już zacznie się poprawiać. Złe wspomnienia powinny zacząć blednąć. Warto też odnaleźć przedmioty, które przypominają te dobre wydarzenia, np. papierowe zdjęcia lub inne pamiątki i ustawić je w widocznym miejscu tak, aby rzucały się w oczy i aby narzucały te dobre wspomnienia. Najważniejsze jest to, żeby walczyć z tymi niechcianymi wspomnieniami, a nie żeby się im poddawać.
całość

Psychologiczne kompendium wiedzy o poczuciu własnej wartości. Bez prawdy objawionej, za to z prawdą, którą każdy z nas (prawdopodobnie) zna... ale często o niej zapomina. Zbiór przykładów z życia własnego autorki oraz jej pacjentów. Na deser ciekawe wywiady.

Książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale jakoś nie mogłam do niej podejść i już miałam ją zwrócić. Jednak ostatecznie zaczęłam czytać - i .... wieczór nie mój :) Bardzo dobra książka znanej psycholożki, która pokazuje, jak złudna jest pamięć. Sprawia to jednocześnie, że różnie możemy interpretować wspomnienia. I tylko od nas zależy, czy pamięć o złych doświadczeniach będzie nas niszczyć, czy też będzie dla nas nauką i da fundament pod dobre życie. Autorka porusza też tamatykę hipnozy i afirmacji. Mnie przez tą książkę utwierdza w przekonaniu, że wszystko dzieje się w naszej głowie i odpowiednia świadomość o mechanizmach pamięci może wpłynąć na zmianę naszego postrzegania przeszłości i w rezutlacie pomóc w radzeniu sobie z rzeczywistością. Mimo, że sama nie miałam jakichś traumatycznych zdarzeń w przeszłości, to lektura tej książki jest dla mnie niezwykle pouczająca i jej przekaz będzie mi towarzyszył na dalszej drodze mojego rozwoju osobistego. Polecam tym , którzy chcą bardziej cieszyć się swoim życiem i doceniać każdą chwilę, nawet po bardzo trudnych przejściach. Już przeglądam też opinie o innych książkach Ewy Wojdyłło, spodobał mi się jej sposób przekazu.

Książka uświadamia o działaniu pamięci w życiu każdego z nas. Porousza ona kwestie związane z traumą, poczuciem własnej wartości oraz bolesnymi wspomnianiami. Autorka wyjaśnia dlaczego zazwyczaj zapamiętujemy te najmniej przyjemne chwilę. Znajduje się tam sporo ciekawych informacji, lecz ktoś już zaznajomiony z tym tematem może dużo nie odkryć. Pomimo tego warto ją przeczytać i może zmienić coś we własnym postępowaniu.

Jak zwykle strzał w 10-tkę. Książka niezwykle mnie wzbogaciła. Polecam każdemu, kto chce się rozwijać - obowiązkowo ;)

Wybitna Psycholożka opowiada jak działa pamięć i przekonuje, że nie warto rozpamiętywać złych zdarzeń ze swojego życia. Część ludzi radzi sobie ze „złą pamięcią” sama, inni, aby takie wspomnienia nie zatruwały im życia, potrzebują pomocy specjalistów.
W książce mamy wiele przykładów działania pamięci, z życia Autorki i pacjentów, a także wywiady z innymi psychologami, omawiającymi ciekawe przypadki i stosowane terapie (hipnoza, psychoterapia, metoda Somatic Experiencing).
Książka jest bardzo ciekawa. Myślę, że może pomóc zrozumieć swój problem tym osobom, które dręczy zła pamięć. Może stać się inspiracją do działań, odmieniających ich życie; do porzucenia uraz, nienawiści, zazdrości itp.
„Krzywdy trzeba pamiętać, ale ich nie rozpamiętywać” - E. Woydyłło
„Dosyć często zamiast szukać we wspomnieniach radości i zadowolenia, masochistycznie pozwalamy niedobrym wspomnieniom zawładnąć myślami i uczuciami” - W. Osiatyński

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Książka Ewy Woydyłło uświadamia, jak ważna jest pamięć przeszłości i że może mieć budujący wpływ na nasze życie.
Pomysł napisania książki zrodził się pod wpływem spotkania autorki – Ewy Woydyłło, ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z których większość przeszła Holokaust i nosiła w sobie bolesną pamięć Zagłady. Jednakże problem tzw. złej pamięci dotyczy wielu osób, stąd też terapeutka powzięła decyzję, aby napisać książkę, która pozwoli lepiej zrozumieć pewne procesy związane z pamięcią, a w konsekwencji – zamienić ową złą pamięć w dobrą.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele naszych zachowań i postępków uzależnionych jest od komunikatów na temat własnej osoby, utrwalonych w pamięci. Autorka radzi, aby zadać sobie kilka zasadniczych pytań, po to, by pewne rzeczy sobie przypomnieć i w konsekwencji móc usunąć tzw. złą pamięć lub przemienić ją w dobrą.

CD. NA BLOGU

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Nie mogę powiedzieć, że przeczytane, bo to nadużycie. O czym jest książka? O tym, że od nas zależy, co będziemy pamiętać ze swojego życia. Czy zachowamy dobre czy złe wspomnienia. Powiedziana na dziesiątki sposobów jedna i ta sama myśl. Tytułowa. Nie warto.

Bardzo niewiele treści jak na te ponad 250 stron.
Książkę ratują cztery wywiady - ciekawe, konkretne, o czymś, bo ze słów pisanych przez autorkę zebrałby może z 5 stron wartościowej treści. Reszta to takie: bla, bla, bla muszę tu coś napisać.

Bardzo niewiele treści jak na te ponad 250 stron.

• Psychologia

Video