Minimalizm po polsku

Black Publishing
2014-08-27
2014-08-27
minimalizm konsumpcjonizm zakupy sprzątanie

Inne niż płatne źródła radości

Nic nowego w tej książce nie odkryłem.

Nic nowego w tej książce nie odkryłem.

Książka ma już prawie 10 lat, ale jest dobrze, zwięźle, jasno napisana. O minimalizmie nie dowiemy się tu niczego odkrywczego, bo są tutaj podstawy. Ale za to wg mnie bardzo trafnie autorka pokazała polskie realia zachwytu zalewem kolorowej taniej tandety i chęci posiadania. Pokoleniowo tkwi w nas trauma braku, biedy, minimalizmu z przymusu, kiedy to w domu były 1 buty. Nasze babcie ciągle coś chomikiwały, bo "przydasiów" nigdy za wiele. Tymczasem minimalizm i zachowanie umiaru ułatwia nasze życie i jego organizacje. Nie jest to ideologia, skrajny ascetyzm, odmawianie sobie ciągle wszystkiego. Minimaliści są różni, nie ma jednego idealnego minimalizmu i fajnie, że tak to zostało ujęte w książce. Dla mnie zupełnie zbędny fragment o księdzu i religi oraz jej związkowi z minimalizmem. Oczekiwałam konkretów bez lania wody i to dostałam w tej książce

Podejście do Minimalizmu od polskiej strony :)

Podejście do Minimalizmu od polskiej strony :)

Książka jest dobrym wstępem do tematu minimalizmu. Mi osobiście zdarzyło się już czytać na ten temat, więc nie znalazłam tu nowych wątków. Nieco za długi wstęp, dla mnie niepotrzebne wątki miasto - wieś czy religia. Ogółem utrwala i daje do myślenia, aby dążyć do porządku w domu i zwolnienia w życiu. Generalnie polecam.

Dobra pozycja dla osób, które poszukują inspiracji, jak zmienić swoje nawyki i najbliższe otoczenie, zaczynając od małych rzeczy. Książka dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z minimalizmem.

To jest wywazona pozycja w kwestii podejscia do minimalizmu, ale zupelnie nie wywazona w kwestii subiektywnej oceny ludzi i ich mozliwosci, religii, zwyczajow. Perspektywa autorki jest dosc apodyktyczna.

O dziwo okazalo sie ze wg autorki jestem wiekszym minimalista niz myslalem. To bylo mile zaskoczenie choc mam watpliwosci czy stereootypy i zastosowane uogólnienia dot ludzi w PL nie sa zbyt krzywdzace.

Przyjemna książka dotycząca obszaru samorozwoju poprzez minimalizm. Czytałam już inne lektury z tego tematu, więc nie dowiedziałam się dużo nowego, ale poczułam motywację do wiosennych porządków i odgruzowywania ze zbędnych rzeczy.

Świetna książka o minimalizmie osadzonym w polskiej mentalności i realiach. Najbardziej ucieszyły mnie rozdziały poświęcone ascezie chrześcijańskiej, bo okazuje się, że szukając źródeł minimalizmu i skromnego życia, nie musimy uciekać na Wschód. Bardzo inspirująca, okraszona efektownymi opowiadaniami z własnego doświadczenia Autorki książka uczy, jak znaleźć w sobie odrobinę sprzeciwu wobec pogoni za "więcej" dzisiejszego świata. A reszta przyjdzie sama.

Czytałam kilkanaście lat temu bloga Ajki i pamiętam, że go lubiłam - książkę niestety napisała słabiutką.
Nieciekawe pitu pitu o autorce, absolutnie nie jest to poradnik. Irytujące wtręty o wierze i jakimś zaprzyjaźnionym księdzu Krzysztofie - po co, nie mam pojęcia, bo nie na temat. Zdecydowanie można sobie darować.

Skoro "Minimalizm po polsku" to na okładce powinna znajdować się cebula.

A tak na poważnie, minimalizm od zawsze kojarzył mi się jako synonim słowa "asceza". Sięgnąłem po książkę w ramach abonamentu Legimi przytłoczony kolejnymi perfumami, butami oraz ubraniami zamawianymi na potęgę (a nawet jeśli nie to w ilości znacznie przekraczającej potrzeby). Do tego multum książek na wirtualnej półce "to read", dziesiątki technologii których chciałbym się nauczyć w ramach rozwoju zawodowego. Zawsze coś do zrobienia. Za dużo.

Autorka przekonała mnie, że minimalizm to nie nagłe pozbycie się większości swoich rzeczy, a powolna praca nad sobą - ograniczenie ilości rzeczy przy jednoczesnym stawianiu na jakość. Do tego przekładanie jakości doświadczeń ponad ich ilość. Trochę męczy rozdział teistyczny, ale rozumiem że bez niego temat minimalizmu nie byłby kompletny.

Całkiem przyzwoity i lekki wstęp do tematu. Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje bardziej go rozwijające - tutaj miałem wrażenie jakoby niektóre zagadnienia zostały przedstawione nazbyt pobieżnie.

Skoro "Minimalizm po polsku" to na okładce powinna znajdować się cebula.

• Poradniki