Siostra Zygmunta Freuda

biografia Adolfina Freud siostra psychika

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Freud na kozetce?

8 Link do recenzji

Pierwszy raz w życiu sięgnęłam po książkę macedońskiego autora. Mój wybór padł na uhonorowaną Nagrodą Literacką Unii Europejskiej powieść pt. "Siostra Zygmunta Freuda". I była to bardzo dobra decyzja.

Jak sugeruje nam tytuł, mamy do czynienia ze zbeletryzowaną biografią młodszej siostry słynnego lekarza. Powieść rozpoczyna się mocnym akcentem: narrator oskarża Zygmunta...

Totalny Weltschmerz. Siostra Zygmunta Freuda to Werter w spódnicy. Dzieło dość dobre literacko, sporo ciekawostek, np. o tradycji obrzezania, porusza kwestie moralności, sumienia, emancypacji kobiet, ale to książka dla tych, co lubią Goethego.

Bardziej identyfikuje się tu z Freudem niż jego siostrą.
Depresyjne, niewnoszące nic ciągłe pytania. Pojawia się kilka ciekawych pytań - odpowiedzi ale na tym całym "werterowskim" tle są mało zauważalne i (co stwierdzam ze smutkiem) szybko zapomniane.

Książka napisana z głębszym przesłaniem. Poszukiwanie sensu życia i śmierci przez główną bohaterkę, która w swoim zagubieniu od dzieciństwa zmaga się ze swoimi myślami naznaczonymi słowami matki że nie powinna się urodzić, później aborcją własnego dziecka oraz pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Bardzo ciekawa psychoanaliza jej osoby spleciona z rozwojem kariery lekarskiej...

Zygmunt Freud to postać o której słyszał chyba każdy. To on rozpoczął badania nad psychoanalizą i to dzięki niemu możemy teraz zinterpretować nasze sny i niekontrolowane reakcje lub zachowania(jak na przykład strach). Jednak jego biografia to nie same sukcesy. Jak na to wszystko patrzyła jego najbliższa siostra – Adolfina?

W życiu...

Przejmująca historia siostry Z. Freuda, której nie umiał, albo w swoim zadufaniu nie chciał pomóc; mało przyjemna strona ojca psychoanalizy, który nie chciał uratować życia własnym siostrom, skazując je na śmierć z rąk nazistów. Opowieść o zagubionej, niekochanej, stłamszonej przez mężczyzn i rodzinę kobiecie, która najszczęśliwsza czuła się w szpitalu psychiatrycznym....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje

• W kolejce