Kochanka Freuda

Znak Literanova
Freud's Mistress
literatura piękna
Adriana Sokołowska-Ostapko

"W najmroczniejszych zakamarkach duszy można odnaleźć sens naszego życia, a wraz z nim nadzieję."

"Kochankę Freuda" autorstwa Karen Mack i Jennifer Kaufman, opartą na faktach przetłumaczyła Adriana Sokołowska-Ostapko.

"... myśl Seneki: "Nawet jeżeli niegodziwość przejdzie niezauważona /.../ każdy winny sam sobie jest katem"."

Minna Bernays, po utracie posady przeprowadza...

Do przeczytania „Kochanki Freuda” autorstwa Karen Mack oraz Jennifer Kaufman zachęcił mnie w pierwszej kolejności sam tytuł, utwierdził w tym przekonaniu opis książki i nie odstraszyły niezbyt pochlebne opinie. Wybór okazał się w 100% słuszny i potwierdził powiedzenie, że są gusta i guściki. „Kochanka Freuda” trafiła jak najbardziej w mój.

Jest to powieść oparta na...

Bardzo niedobry człowiek był z tego Freuda. Bardzo.
Bardzo go nie polubiłam.

A poza tym - serio, warto przeczytać, bo czyta się jak powieść obyczajową.

Zainteresowałam się tytułem. Niestety, opinie na obwolutach nie pokrywają się z moim odczuciami:- ani tu "fascynującego życia Freuda", ani "barwnego Wiednia na przełomie wieków". Bohaterka, Minna to 30-letnia guwernantka ,pochodząca ze drobnomieszczanskiego środowiska niemieckich Żydów. Jest ona tzn.Minna, nieprawdopodobnie mądra, ma ogromną wiedzę n/t literatury,...

Książka dość lekka, ciekawa, czyta się dobrze. Ja osobiście lubię powieści osnute na biografiach bo mam poczucie że oprócz samego czytania poszerzam swoją wiedzę. Oczywiście historia nie jest biografią, jest raczej zainspirowana jedną z teorii dotyczącą życia prywatnego Freuda.

Niedawno pisałam o beletryzowanej biografii Zygmunta Freuda, którą napisał Irving Stone. Powieść ukazywała wielką osobowość człowieka, który opracowała podwaliny dla psychologii jako nauki. Na kartach książki śledziłam jego żmudne badania, stawianie hipotez i poszukiwanie sojuszników, którzy nie tylko rozumieliby i głosili jego poglądy, ale również potrafiliby je...

Jednak to właśnie postać Sigmunda wprowadza najwięcej do całej opowieści. Ten mężczyzna potrafi jednym zdaniem, spojrzeniem, czy gestem zrobić więcej zamieszania niż niejeden dzisiejszy celebryta. Freud jest ulubieńcem wszystkich, każdy chce, aby poświęcał mu jak najwięcej uwagi. Lecz on wydaje się nieświadomy swojej pozycji.

Z przymrużeniem oka można te pozycje przełknąć. Niestety brak konkretnego tła merytorycznego nie pozwolił mi zaspokoić apetytu.

Zapragnęłam przeczytać "Kochankę Feruda" odkąd tylko zobaczyłam ten tytuł. Wiedziałam, że nie mogę odpuścić sobie tej lektury i przy najbliższym zamawianiu książek od razu wrzuciłam ją do koszyka. Gdybym wiedziała, że okaże się tak beznadziejna w ogóle nie zaprzątałabym...

Właśnie przeczytałam tą książkę i mam niedosyt. Prolog jest dla mnie zbyt ogólny. Uważam że zaspokojenie ciekawości czytelnika jest ważniejsze niż szybsze skończenie książki. Chciałabym się dowiedzieć czy tytułowa kochanka porozmawiała na nurtujące ją problemy pod koniec z Freudem, co robili po tym jak wróciła do ich domu i w jakich relacjach trwali.

Wracając do zarysu...

Dyskusje