Zostałem z Wami.Kulisy procesu kanonizacyjnego JP2

Okładka książki Zostałem z Wami.Kulisy procesu kanonizacyjnego JP2 Sławomir Oder
Okładka książki Zostałem z Wami.Kulisy procesu kanonizacyjnego JP2
2014-01-01
2014-01-01
Joanna Bątkiewicz-Brożek
postulator ks.Oder JP2 cuda relikwie Rzym

Okładka książki Podstawy ustroju konstytucyjnego Państwa miasta Watykan Andrzej Gaca, Sławomir Oder, Zbigniew Witkowski
Podstawy ustro... Andrzej Gaca, Sławo...

-" Święci w życiu Kościołą mają nas zawstydzić i pobudzić naszą nadzieję".

To, co powyżej powiedział JP2, teraz dotyczy Jego świętości, z której trzeba nam czerpać nadzieję na życie: to, ziemskie i tamto- wieczne.

Ks.Sławomir Oder po śmierci papieża JP2, otrzymał mandat postulatora w procesach: beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Mottem powierzonej misji były słowa Benedykta XVI: " Pracuj szybko, ale dobrze!".
Treść publikacji ujęta jest w formie wywiadu, który z ks.Oderem przeprowadził włoski dziennikarz, Saverio Gaeta, autor między innymi biografii o Janie XXIII i JP2.
Postulator interesująco opowiada o swojej pracy, przytacza szczegóły i anegdoty ze spotkań z wieloma osobami, a także z podróży, które odbył do wielu krajów. Z długiej rozmowy wyłaniają się cechy wybitnej, genialnej i profetycznej osobowości JP2, którego duchowość jest bez wątpienia wyjątkowa(!)

-" Cierpienie było tak silne i nieodłącznie związane z życiem JP2, że wiele osób na początku procesu beatyfikacyjnego sugerowało postulacji, by rozważać świętość Wojtyły bardziej w świetle męczeństwa aniżeli heroiczności cnót".

Publikacja podaje fakty, które dotąd były mi nieznane. I tak- na przykład- dowiedziałam się, że List z 18 listopada 1965 roku biskupów polskich do biskupów niemieckich :" Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", został wystosowany przez Episkopat Polski z inicjatywy Wojtyły.
Swego rodzaju curiozum, jest dla mnie wypowiedż Jaruzelskiego:
-" Dojrzałem głównie dzięki spotkaniom i wymianie myśli z papieżem".

Zdumiewa "papieska geografia uzdrowień" obejmująca miejsca, w których podczas swego pontyfikatu JP2 był z pielgrzymką apostolską,na przykład na Kostaryce.
Z kolei Jego relikwie docierają tam, dokąd nie mógł, bądż nie było mu dane dotrzeć. Ich peregrynacja przynosi zadziwiające owoce.

Skromnie, ale ładnie wydana książka wzbogacona zdjęciami, przywołuje jako żywo Postać naszego Wielkiego, współczesnego Świętego, o którym ktoś powiedział:
- "Jestem stary, ale ten starzec jest młody!".

-" Święci w życiu Kościołą mają nas zawstydzić i pobudzić naszą nadzieję".

• MamaMa
  • Religia