Bezprym. Pierworodny syn pierwszego króla Polski. 986 – zima/wiosna 1032

Okładka książki Bezprym. Pierworodny syn pierwszego króla Polski. 986 – zima/wiosna 1032 Błażej Śliwiński
Błażej Śliwiński Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2014-05-15
2014-05-15

Okładka książki Historia Rumi od pradziejów do 1945 roku Bogusław Breza, Edmund Kizik, Henryk Paner, Tomasz Rembalski, Błażej Śliwiński
Historia Rumi ... Bogusław Breza, Edm...
Okładka książki Encyklopedia Gdańska Błażej Śliwiński, praca zbiorowa
Encyklopedia G... Błażej Śliwiński,&n...

Jako osobie, która uwielbia postać i historię Bezpryma, bardzo mi się podobało czytanie tej książki. Profesor Śliwiński wysnuł idealną, według mnie, hipotezę o tym, jak mogło wyglądać życie Bezpryma. Jedyne, co mnie czasami denerwowało były literówki oraz złe użycie pewnych słów, ale i tak świetnie się czytało.

Przyjemny i lekki w czytaniu styl oraz przemyślana kompozycja sprawiły, że te książkę popularnonaukową (z wyraźnym zapleczem badań historycznych) czytałam jak świetną powieść detektywistyczną. Mając do dyspozycji tylko nikłe i wieloznaczne ślady razem z autorem śledzimy drogę konstruowania hipotez, polemiki z innymi teoriami , wyciągania wniosków i tworzenia scenariuszy tego, co najbardziej prawdopodobne. Z jednej strony praca naukowców historyków jest tak fascynująca a z drugiej obarczona subiektywizmem, własnymi założeniami i wstępnymi przekonaniami.

To jedna z najlepszych monografii jakie czytałem. Przedstawiony bieg wydarzeń, jest wręcz niesamowity a czyta się to jak dobrą powieść historyczną. Szczerze mówiąc, bieg wydarzeń przedstawionych przez autora kupuję w całości. NIesamowita jest też analiza źródeł przeprowadzona przez autora. Ogrom pracy, włożonej w konstrukcję tej historii naprawdę robi wrażenie a wyciągnięte wnioski nie pozostawiają wiele pola do dyskusji. Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, że lekcje historii na które chodziłem w szkole podstawowej, omawiające ten okres dziejów, były oparte na lekturze Kajka i Kokosza :). Naprawdę znakomita praca. Polecam wszystkim, nie tylko tym zainteresowanym historią.

Że niby "Salomon z pustego nie naleje"? Nic bardziej mylnego, okazuje się, że można, autor, kolega historyk, wzbudza we mnie podziw i zazdrość. Przyznaję się, tak przyznaję, że chciałbym znaleźć coś żeby można było zmniejszyć, spostrzeżenia, walory tej pracy, ale nie potrafię.

Praca świetna, o człowieku, o którym jest raptem jedna wzmianka w źródłach. Kolejna postać tragiczna w naszej historii. A co byłoby gdyby to on zwyciężył...?

Niezwykle wartościowa pozycja wydana nakładem wydawnictwa Avalon. Cenię sobie serię poświęconą polskim władcom (choć nie tylko),w której uwagę poświęca się również książętom dzielnicowym – także tym mniej znanym. O Bezprymie wiemy tak niewiele, ot ledwie kilka wzmianek u Galla Anonima. A jednak autorowi udało się na bazie tak skąpych danych i okruchów historycznych odtworzyć bardzo interesującą wizję wydarzeń. To także bardzo ciekawa opowieść o czasach ekspansji i załamania potęgi pierwszych Piastów. Dla mediewisty prowadzenie badań naukowych dotyczących tamtej epoki to właściwie błądzenie w pomrokach niewiedzy, snucie przypuszczeń, to wręcz detektywistyczna robota. Tymczasem praca profesora Śliwińskiego, choć zawiera typowe oprzyrządowanie dla pracy historycznej, to jednocześnie nie wpływa to negatywnie na lekturę. Przeciwnie, można zatem pisać zrozumiałym językiem omawiając rzeczy skomplikowane. Co równie istotne, przedstawiona wersja życia Bezpryma i jego wpływu na losy kraju wydaje się bardzo wyważona i prawdopodobna, polemizując z utartymi poglądami na temat tej postaci. Nie chcę zdradzać konkluzji pracy oraz jej kluczowych tez, bo tym samym zabiorę wszelką przyjemność z jej czytania. Powiem jedynie: czytajmy uważnie źródła. Zdecydowanie polecam!

To nie jest książka, jakich wiele. To nie opowieść o zapomnianym (choć nie przez historyków) księciu piastowskim. To solidne opracowanie naukowe, z ogromnym zasobem przypisów, bogatą bibliografią i niebywałą erudycją autora. Praca ma charakter wyraźnie naukowy, nawet nie popularny, stanowi znakomitą monografię, poświęconą losom syna Bolesława Chrobrego.
Nie potrafię ocenić wartości merytorycznej tej rozprawy. Posiadam zbyt małą wiedzę w zakresie omawianych kwestii, by wypowiadać się o stronie faktograficznej i analitycznej pracy. Jednakże mogę ocenić pracę autora i jej efekty. Przede wszystkim jest tu widoczny ogromny wysiłek skierowany na poznanie i wykorzystanie jak największej liczby źródeł. Śliwiński dociera do często pozornie nie związanych z tematem dokumentów lub kronik, by z nich wyłuskać potrzebne mu informacje. I to niewątpliwa zaleta książki. Inna, to zrekonstruowanie życia i działalności Bezpryma na podstawie niezmiernie wątłych informacji źródłowych. Przyznam, że tok myślenia autora podobał mi się, choć kilkakrotnie jego spostrzeżenia, a przede wszystkim hipotezy badawcze, wydały mi się zbyt daleko idące. Ale tu powinni się wypowiedzieć raczej specjaliści od początków państwa polskiego. Następna zaleta, to przejrzystość obrazu. Śliwiński konsekwentnie stosował jednolity model przedstawiania poszczególnych etapów życia i działalności Bezpryma, zaczynając od źródeł, odwołując się do prac innych autorów (krytycznie) i wreszcie przedstawiając i uzasadniając swoją wersję wydarzeń. W rezultacie powstało coś więcej, niż tylko biografia Bezpryma.
Dla mnie czytanie pracy Błażeja Śliwińskiego było niezwykłą przygodą intelektualną. Mogłem prześledzić kolejne etapy pracy badawczej i tok myślenia autora. Po przeczytaniu wielu prac popularnych biografia Bezpryma sprawiła mi niebywałą przyjemność, bo stanowi przykład znakomitej pracy, ale i wspaniałego warsztatu historyka.
A piszę to jako w pewnym stopniu zawodowiec, bo choć na co dzień zajmuję się historią, to nie ma to wiele wspólnego z pracą naukową i potrzeba mi było takiej odskoczni od pospolitych (nawet często świetnych) książek historycznych w kierunku pracy naukowej.
Nawet nie próbowałem znaleźć błędów, braków czy niedoróbek autora - niech to zrobią fachowcy. Ponieważ jednak oceniam książkę jako całość - muszę na koniec dodać trochę dziegciu do tej beczki miodu - redakcyjnie książka ma sporo braków. To zarzut nie do autora, ale jednak i na jego konto te uwagi się wpisuje. Miałem wrażenie, że pracę wydano pospiesznie, że za mało czasu poświęcono redakcji tomu, a korekta została zrobiona byle jak - bo pomyłek językowych było zbyt wiele. Trudno. Obniża to nieco walory książki Śliwińskiego, ale całość warta przeczytania. I to nie tylko przez specjalistów, ale także miłośników historii. Polecam!

Nie potrafię ocenić...

Bezprym - najprawdopodobniej pierworodny syn Bolesława Chrobrego i jego węgierskiej żony Judyty(?); postać wielce tajemnicza i nieznana, choćby z tego powodu, że niewiele o nim informacji i zapisów w źródłach historycznych tamtego okresu. Do sięgnięcia do tej książki zainspirował mnie między innymi czytany ostatnio cykl Antoniego Gołubiewa "Bolesław Chrobry".

Profesor Błażej Śliwiński z wielką pieczołowitością i dokładnością prześledził wszelkie dostępne kroniki i annały okresu Średniowiecza oraz współczesne opracowania historyczne, aby osobom zainteresowanym historią Polski przybliżyć rolę i postać Bezpryma oraz umiejscowić go w okresie panowania Chrobrego, jak i po jego śmierci. Skąpa historiografia tamtego okresu niewiele wspomina o Bezprymie, a jeśli już, to wykazuje wiele sprzeczności lub niejasności, wymagających samodzielnej interpretacji autora, a zatem trzeba ją uznać jedynie za koncepcją badawczą, opartą na skrawkach wiadomości z przeszłości i konfrontacji z istniejącymi współczesnymi hipotezami na temat najstarszego syna pierwszego polskiego króla.

Pozycja trudna do czytania, wymagająca ogromnego skupienia, bowiem moc w niej przywoływanych materiałów źródłowych i dokumentów, a w nich znanych i mniej znanych postaci historycznych, miejsc, zdarzeń. Szczerze mówiąc, umęczyłam się mocno przy czytaniu tego opracowania, ale warto było, aby dowiedzieć się czegoś bliżej o Bezprymie.

Profesor...

Zapraszam do mojej recenzji:

Zapraszam do mojej recenzji:

Na podstawie trzech wzmianek źródłowych Autor zbudował własną wersję życia pierworodnego syna Bolesława Chrobrego i przyczyny jego wymazania z kart historii. Czy jest ona słuszna lub choćby prawdopodobna trudno mi ocenić gdyż nie jestem specjalistą tego okresu, jednak związki przyczynowo-skutkowe zbudowane są logicznie i niosą pewne podstawy prawdopodobieństwa. Niestety praktycznie nie ma możliwości ich zweryfikowania, każda inna teoria tez będzie "tylko" hipoteza. Niezależnie od tego książkę poprosi świetnie się czyta. Pomimo, ze jest to książka naukowa to czyta się ją jak beletrystykę. Powiem szczerze, pochłaniałem ja z zapartym tchem ... to taka słowiańska Gra o tron ... i o wiele lepsza od oryginału bo prawdziwa ;)

Właśnie na taką publikację czekałem. Postać Bezpryma ciekawiła mnie od lat i mimo, iż jestem fanem historii Polski z okresu panowania Piastów miałem spore braki w tym zakresie. Książka Błażeja Śliwińskiego zawiera wszystkie, niestety skromne, dane źródłowe o pierworodnym synu Bolesława Chrobrego oraz przedstawia większość teorii na temat życia tej ciekawej postaci. Styl jest czymś pośrednim między pracą naukową, a książką popularną. Najważniejsze, że czyta się całkiem dobrze. Polecam wszystkim ciekawym postaci Bezpryma, choć warto już mieć wcześniej nieco zdobytej wiedzy o opisywanym okresie.

• Średniowiecze
  • Biografie
  • E-booki
  • Polska

Dodaj cytat z książki Bezprym. Pierworodny syn pierwszego króla Polski. 986 – zima/wiosna 1032