Królowa śniegu

Michael Cunningham literatura piękna 272 str.
The Snow Queen

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Baśń naszych czasów

9 Link do recenzji

Plastyczna, w dużej części dziejąca się w głowach bohaterów opowieść o poszukiwaniu miłości, stabilności, dorosłości, sukcesu, boga. Bazę bohaterów stanowią bracia Meeks, Barrett i Tyler. Zbyt rozstrzelony w swych zainteresowaniach, inteligentny gej i piszący nie dość dobre piosenki ćpun. O ich relacji, naznaczonej dawno temu przez matkę chłopców, stygmatyzującą...

To moje pierwsze literackie spotkanie z Cunninghanem i wydaje mi się, że nie trafiłem na jego najlepszy tytuł - strasznie tę książkę męczyłem, pomimo faktu, że nie jest najdłuższa.
W sumie to kilkanaście scen z dużą domieszką narkotyków, odrobiną seksu i mocnym akcentem politycznym. I tyle. Szału ni ma.

Bardzo zgrabna obyczajowa powieść. Najlepsza poza Godzinami powieść autora

Dwaj bracia, jeden homoseksualista, drugi narkotyzujący się chłopak umierającej dziewczyny. Związani bardzo silnymi więzami braterstwa, połączeni traumatycznymi przeżyciami znaleźli się w trudnym dla obojga okresie życia. Próbują zmierzyć się z odwiecznymi pytaniami o sens życia, o to czy warto i co na końcu.
Akcja jest nieskomplikowana, toczy się niespiesznie, przemyka...

W końcu ktoś zrobił mi dobrze od czasu Austera. Czytałam na głos, nocą, wyimaginowanym chłopcom.

Świetna.

Być może spodziewałam się czegoś więcej, niestety jest to pierwsza i ostatnia książka tego autora po jaką sięgnę. Przez cały czas miałam wrażenie że na siłę próbuje się we mnie wzbudzić jakieś głębsze przemyślenia, ale niestety bardziej mnie to zraziło niż zachwyciło. Zdecydowanie odradzam.

Nie wiem po co ta książka powstała. Naprawdę, nie wiem. Może gdyby "Królowa śniegu" została pokazana światu w połowie ubiegłego wieku... A tak - odgrzewane kotlety. Przesyt modnych tematów, tanie chwyty. Normalnie aż boli. Szkoda, bo sam motyw Królowej Śniegu jest bardzo atrakcyjny. Niestety, tu kompletnie niewykorzystany. Cunningham niewątpliwie umie pisać. Tym...

Sposob pisania Cunninghama przemowil do mnie bardziej niz cala reszta dotychczasowego swiata.

Miałam wrażenie, że książka jest bardzo nierówna. Czasem nudziła, czasem wręcz przeciwnie - przemyślenia bohaterów cudownie wciągały. Wielki plus za zabawę mowę pozornie zależną i płynne przechodzenie jej przez kolejne postaci. Widać szkołę V. Woolf ;)

• Literatura amerykańska
  • LGBT