Zawołajcie położną

Okładka książki Zawołajcie położną
Jennifer Worth Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Położna (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2011-01-05
Marta Kisiel-Małecka
Jennifer Worth położna poród

Znacie serial BBC "Z pamiętnika położnej"? To na podstawie wspomnień J. Worth nakręcono ten ciepły i bardzo klimatyczny angielski serial. Muszę przyznać, że skradł me serce. Urzekły mnie i historie i narracja, nawet światło -jakieś inne niż dzisiaj- mnie urzekło. Sięgnęłam więc do książki, która składa się z kilku opowiadań-wspomnień. Czytałam je, a w głowie- dzięki...

Niesamowicie wciągającą historia o przebiegu porodu w latach 50 XX wieku. Położna z zamiłowania i wrażliwością. Kobiety różne, a ich historie nie zawsze szczęśliwe jednak spisane tak by dawać nadzieję. Książka wzrusza nie tylko matki.

Fantastyczna! Życiowa, wciągająca, miejscami szokująca. Zamykasz książkę i dziękujesz Bogu za małe luksusy życia w XXI wieku.

Ciekawa książka - wspomnienie. Życie i praca młodej położnej w powojennym Londynie, w ubogiej dzielnicy. Życie i śmierć nieustannie się przeplatające. Na podstawie tej książki powstał też dobry serial "Call the midwife". Jakże bardzo nasz świat się zmienił w kilkadziesiąt lat! A przecież radości, smutki, wybory i miłość wciąż są takie same. Polecam

Książka ilustruje realia nizin społecznych Londynu lat 50-tych. Interesujący był dla mnie wątek pracy położnej. Czytałam w wersji oryginalnej więc dla fanów języka angielskiego również ciekawa ze względu na Cockney.

Nie najgorzej napisane, ale to jednak literatura popularna i wynudziła mnie, choć zgrabnie i nawet dość ciekawie pokazuje tło.

Mam nadzieję, że ukażą się w Polsce kolejne tomy cyklu, bo póki co odczuwam niedosyt. W dużej mierze spowodowany zresztą faktem, że najpierw oglądałam - kilkakrotnie! - serial BBD "Z pamiętnika położnej" (lepsza nazwa niż ta wysmażona przez polską tłumaczkę książki), a dopiero dużo później wzięłam do ręki książkę. I cóż mogę napisać? Książka nie jest zła, choć większy ma...

Książkę zaczęłam czytać będąc w ciąży. Doczytałam do "stanu przedrzucawkowego" i odpuściłam sobie dalsze czytanie, bo zaczęłam się zbytnio "inspirować" :).
Wróciłam po porodzie:)
Książka po prostu świetna. Polecam, szczególnie matkom!

Bardzo dobra, ciekawa i urzekająca książka. Zapewnia pełen wachlarz emocji.Przeplatają się w niej śmiech, wzruszenie, ból, smutek, lęk - jak to w życiu.

• 2014
  • 2019