Kulawi wejdą pierwsi i inne opowiadania

Okładka książki Kulawi wejdą pierwsi i inne opowiadania
Flannery O'Connor Wydawnictwo: Itaka literatura piękna
literatura piękna
Itaka
1984-10-19
1984-10-19
Maria Skibniewska

Dobrze napisane, miejscami boleśnie mocne! Może nawet aż za bardzo.

Krótkie, celne opowiadania, wskazane są główne tematy: moralność, segregacja rasowa, przemiany społeczne, trudne relacje rodzinne, ale interpretacja już jest dowolna według czytelnika - to zarazem podoba się, jak i irytuje, jeśli ktoś chce mieć wyłożony kawa na ławę morał. Chwilami może przeszkadzać "zbyt biblijny" styl, dużo nawiązań do religii, ale warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , , ,

(Niniejsza ocena dotyczy tytułowego opowiadania).
Absolutne zaskoczenie. Wcześniej nie słyszałam o tej autorce, i kompletnie nie wiedziałam, czego mam się spodziewać. Po przeczytaniu 'Kulawych...' miałam ciarki na plecach. I mętlik w głowie. Flannery O'Connor napisała genialną opowieść o człowieku, który zawładnięty obsesją pomocy biednym, czarnoskórym chłopcom (za wszelką...

• Literatura amerykańska
  • Północnoamerykańska
  • Odkrycia literackie
  • Zaskoczenia
  • Ślepy traf - moje tabula rasa

Dodaj cytat z książki Kulawi wejdą pierwsi i inne opowiadania