Spadek

Okładka książki Spadek Guy de Maupassant
Okładka książki Spadek
Guy de Maupassant Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber literatura piękna
Koliber
Książka i Wiedza
1968-01-01
1968-01-01
Adolf Sowiński
literatura francuska

Nowelka umieszczona m.in. w zbiorze wydanym pod tytułem "Naszyjnik i inne opowiadania". Bardzo dobra lektura.

Ta książka to prawdziwa czytelnicza rewelacja i wyśmienita lektura. Guy de Maupassant zabiera w niej czytelnika w świat drobnych, francuskich urzędników żyjących w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Sam pracował jako urzędnik w Paryżu i znał ten świat od podszewki i doskonale. Te urzędnicze doświadczenia pozwoliły autorowi między innymi na napisanie tego ciekawego dzieła.
Pieniądze. Cóż można zrobić dla dużych pieniędzy, bogactwa, wielkiego spadku? Do czego można się posunąć i ile wybaczyć, żeby stać się częścią wyższych sfer, bogaczy, burżuazji? Czy można np. zaakceptować zdradę żony? Na tym aspekcie skupia się autor i przedstawia historię urzędniczej rodziny, która może stać się bardzo zamożna. Młode małżeństwo musi się postarać, żeby zdobyć spadek. Losy takiej niecodziennej właśnie walki o pieniądze ukazuje głównie autor w tej krótkiej opowieści. Charakterystyczne dla tegoż francuskiego pisarza jest, iż przedstawia on fakty, opisuje szczegółowo różne sytuacje i zdarzenia oraz losy bohaterów, lecz stara się tejże kreowanej na kartach książki rzeczywistości nie komentować. Zostawia to zadanie czytelnikom, umiejętnie ich prowadząc po ukazywanych przez siebie historiach. Tym razem także tak jest. Dla mnie bomba i rewelacja w czystej postaci.
Osiem gwiazdek to dobre podsumowanie opinii o tej książce. Tyle przyznaję bez wahania i bez zająknięcia oraz z wielką i nieskrywaną przyjemnością. Lektura świetna, będę ją pamiętał długo.

• Literatura piękna
  • Literatura francuska