Gnój

Przerażająca. Kiedy wyobrazić sobie, że takie rodziny, domy, a przede wszystkim ludzkie mentalności istniały, albo nadal istnieją naprawdę to można zadawać sobie pytanie w jakiej rzeczywistości my żyjemy. Dobrze autor ukazał też to, jak złe doświadczenia wczesnej młodości "procentują" w dorosłym życiu.

Trzeba zrzucić starą skórę, żeby zaczać normalnie od nowa. Na starej prążki i pręgi, niekoniecznie od bicia po dupie dzieciaka. Strach potrafi wokół nas wybudować najsolidniejszy mur. Z lęku naszego nic się przez ten mur nie zdoła przedostać do środka, a i my stwardniejemy i w tę ścinę się wlejemy umacniając ją duszą jak zaprawą murarską.

Wstrząsający zapis przemocy domowej i niemniej wstrząsający opis mentalności regionalnej, wrażliwy chłopak jest obiektem przemocy i w domu i poza domem; ważne świadectwo.

Powieść o zgniłym domu, o relacjach nie do naprawienia, o dysonansach społecznych. Napisana bardzo rytmicznym, dobrym językiem, przedstawiając przemoc taką, jaką ona jest, znęcanie nie tylko fizyczne, ale psychiczne również. Urozmaicona odrobiną groteski, która irytuje i przeraża, ale właśnie miała taka być.

Szokująca i przygnębiająca, świetnie napisana. 10 gwiazdek za styl i elementy humorystyczne.

Ciężka, ociekająca ekskrementami płynącymi w żyłach bohaterów, lirycznie, z symofonią Haydn'a w tle prowadząca do coraz to bardziej ocharchanych wspomnień.

Pełna dygresji, nawiązań, myślotoku dziejącego się u narratora Tu i Teraz.

Patologia, hipokryzja, prześmiewczość, nienawiść, będąca urojoną miłością, miłość o zapachu czarnej gumy sprężynującej na skórze "za...

Szokuje, daje do myślenia, smuci.

Przygnębiająca książka, momentami aż za bardzo jak dla mnie, ale pięknie napisana. Za styl i formę osiem gwiazdek, za treść cztery, średnia wychodzi sześć. Dodam jeszcze, że zaczęłam oglądać film w reżyserii Magdaleny Piekorz, nakręcony na podstawie "Gnoju", i nie dałam rady dooglądać do końca. Tam to jest dopiero depresyjny klimat. Książkę ratują piękne frazy, którymi...

Naprawdę bardzo dobra książka, traktująca o osobistych przeżyciach autora. Napewno nie jest to forma luźnej lekturu na senne popołudnie. Miałam wiele refleksji po jej przeczytaniu. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza miłośniką ambitniejszej literatury.

genialna; nie dla amatorów

Dyskusje

6 577