MagdaLena

Profil użytkownika: MagdaLena

Żary Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 dni temu
365
Przeczytanych
książek
388
Książek
w biblioteczce
262
Opinii
1 393
Polubień
opinii
Żary Kobieta
Gaduła. Filozofka z wrażliwą duszą i bagażem doświadczeń wszelakich. Uwielbiam ludzi, kawę, książki, kolory, gry planszowe i wypady ze znajomymi. Zawsze widzę wszystko w różowych kolorach i często nie ogarniam tej kuwety zwanej życiem ;) Bytuję w zwariowanym chaosie i dobrze mi z tym.

Opinie


Na półkach:

Książka rozczarowanko! Po "międzynarodowym bestsellerze opartym na prawdziwej historii" o tak chwytliwym tytule spodziewałam się książki, która wzbudzi ogrom emocji i sprawi, że treść na długo pozostanie w mojej głowie. Niestety nic takiego nie miało miejsca. A szkoda! Bo historia zapowiadała się ciekawie i miała w sobie potencjał!

Biorąc ten tytuł w ręce spodziewałam się, że Autorka skupi się na pracy degustatorek i tym samym nawiąże do samego Führera, jego zwyczajów żywieniowych. Myślałam, że lektura pozwoli spojrzeć na największego zbrodniarza w historii od strony kuchni. Niestety Autorka postanowiła stworzyć coś innego - chaotyczną i miałką historię zakazanego romansu z pracą degustatorek w tle. Zabrakło mi tu emocji i odczuć bohaterek, które codziennie poświęcały życie dla Hitlera.

Czytając tę powieść miałam wrażenie, że historiami degustatorek rządzi chaos. Były jakby od niechcenia wrzucane w fabułę i może właśnie dlatego nie wywołały we mnie absolutnie żadnych uczuć. Same bohaterki były bardzo płaskie, wręcz przezroczyste. Rosa, główna bohaterka, wprawdzie wzbudzała trochę emocji, ale niestety tylko negatywnych. Jawiła się jako głupiutkia, infantylna i irracjonalna dziewczyna, a jej rozmyślania wtrącane co rusz w fabułę sprawiły, że cała historia stawała się dodatkowo nużąca. Uważam, że ta część fabuły z pseudofilozoficznymi rozważaniami Rosy z powidzeniem mogłaby zostać pominięta. Nie dość, że nic nie wnosiła do treści, to jeszcze odciągała od i tak mało porywającego wątku głównego.

Książka "Przy stole z Hitlerem" zupełnie nie trafiła w mój gust. Całość czytało mi się opornie, wręcz wymęczyłam tę lekturę. Żałuję, że nie rzuciłam jej w kąt po pierwszych kilkudziesięciu stronach. Osobiście nie polecam. 

Książka rozczarowanko! Po "międzynarodowym bestsellerze opartym na prawdziwej historii" o tak chwytliwym tytule spodziewałam się książki, która wzbudzi ogrom emocji i sprawi, że treść na długo pozostanie w mojej głowie. Niestety nic takiego nie miało miejsca. A szkoda! Bo historia zapowiadała się ciekawie i miała w sobie potencjał!

Biorąc ten tytuł w ręce spodziewałam...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Irma Grese. Więźniarki Auschwitz- Birkenau nazywały ją piękną bestią ze względu na ogromny kontrast pomiędzy jej urodą, a brutalnością. "Jej ciało było idealne, twarz czysta i anielska, oczy niebieskie i wesołe, najbardziej niewinne oczy, jakie można sobie wyobrazić. I to właśnie Irma Grese była najbardziej zdeprawowana, okrutna i wymyślna w swoim okrucieństwie ze wszystkich, jakie spotkałam”. Świadkowie zbrodni, których dopuszczała się Grese wspominali, że zdarzało się, że zabijała nawet 30 więźniarek dziennie. Jej atrybutem był pejcz i nawet przełożeni zwracali jej uwagę, by przestała go używać. Zdaje się, że "piękna Bestia" była wręcz spragniona okazji do bicia i torturowania. Potrzebowała jedynie pretekstu, który umożliwiał zabijanie bez wyrzutów sumienia i zdaje się że ideologia, reżim nazistowski dał jej temu okazję.

Danirl Patrick Brown pisze o problemach jakie napotkał w trakcie dokonywania analizy biograficzej Grese i wspomina, że przedstawiona w książęce biografia jest niepełna. Całościowo i dokładnie bowiem trudna do zbadania. W książce znajdziemy wiele o dzieciństwie Grese, o samobójstwie jej matki, trudnej relacji z ojcem, najbliższej rodzinie, szkole pielęgniarskiej i wychowywaniu się na wsi. Wiele tu także o samym proces skazującym, pobycie Grese w celi śmierci i o jej zachowaniu tuż przed straceniem. Początek, czyli ukazanie bestii na tle mitologicznych i literackich poprzedniczek jak dla mnie nie był potrzebny. Co ważne Autor wzbogaca notę biograficzną Grese o rozważania na temat natury zła w ogóle. Szuka odpowiedzi na pytanie czy ideologia obudziła potwora czy raczej stworzyła? To bardzo ciekawy zabieg, który skłania do wielu refleksji.
Biografia Grese dobitnie pokazuje, że nazizm jako wytwór dzieła ludzkiego, stojący w sprzeczności z tym co przyzwoite i dobre wciąż stanowi ważne odniesienie w rozważaniach dotyczących natury i kondycji człowieka. Czy bliskość wszechogarniającego zła budzi demony czy wrecz przeciwnie - tworzy je? Czy rodzimy się z natury źli? "Myśl, że istoty ludzkie mogły rozmyślnie wytworzyć system społeczno-polityczny bliski przemysłowej produkdji zła równocześnie nas pociąga i odstręcza. Zło nazizmu, uosabiniane przez lidera tej ideologii, jest jak gdyby dbiciem ludzkości w mrocznym zwierciadle. Jako
takie prezentuje gorszą stronę naszej natury, której istnieniu staramy się zaprzeczać, ale przekornie - w pewnego rodzaju podświadomy sposób przyznajemy się do niej. Ponieważ skrajne zło (to znaczy zło czynione tylko dla samego zła) wymyka się szczegółowej analizie, to naturalnym ludzkim odruchem będzie próba wnikcięcia w nie i zrozumienia go (...)". Lektura zdecydowanie daje sposobność di wniknięcia w zło...

"Piekna bestia" to książka trudna, pokazująca ile krzywdy może zadać człowiekowi drugi człowiek. To opowieść o wiejskiej dziewczynie, którą system zamienił w bezwzględnego potwora. Czy aby na pewno to wina systemu? Książka poraża i pozostawia w głowie wiele pytań, a co gorsza, na niektóre z nich odpowiada w sposób trudny do zaakceptowania przez czytelnika. To pozycja naszpikowana odnośnikami i szeroką bibliografią. Spotkanie twarzą w twarz z "piękną bestią" niesie ze sobą wiele bólu to i tak warto ją przeczytać.

Irma Grese. Więźniarki Auschwitz- Birkenau nazywały ją piękną bestią ze względu na ogromny kontrast pomiędzy jej urodą, a brutalnością. "Jej ciało było idealne, twarz czysta i anielska, oczy niebieskie i wesołe, najbardziej niewinne oczy, jakie można sobie wyobrazić. I to właśnie Irma Grese była najbardziej zdeprawowana, okrutna i wymyślna w swoim okrucieństwie ze...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Pustać" to debiut literacki, który ostatnio miałam przyjemność czytać i z którym uporałam się w tempie ekspresowym 😉 Książka ma swoje minusy, ale zapewniam, że historia tu przedstawiona potrafi naprawdę wciągnąć! Autorka od samego początku serwuje nam niepowtarzalny nastrój tajemnicy, który zdaje się gęstnieć z każdą minutą. Czujemy coś w rodzaju ciszy przed burzą, a pani Agata z wyczuciem i w punkt podsyca ten stan, nieustannie podgrzewając atmosferę. Sprytnie zrzuca na nas malutkie fabularne niteczki, które sprawiają, że odnalezienie odpowiedzi na pytanie "co wydarzyło się w Pustaci?" staje się dla nas priorytetem! Już od pierwszych stron miałam wrażenie, że tajemnica, którą odkryję na końcu będzie smutna, brudna i lepka. Nie myliłam się!

"Pustać" to nie jest typowy thriller, który wywołuje ten charakterystyczny dla gatunku dreszczyk, ale trzeba przyznać, że ta skrzętnie utkana historia z gęstą atmosferą tajemnicy towarzysząca nam od pierwszych stron potrafi oczarować. Czytając ją czułam pewnego rodzaju ekscytację i były momenty, że trudno było mi się oderwać od lektury. Sam tytuł powieści i miejsce pośrodku lasu stworzone przez Autorkę genialnie pobudza wyobraźnię! "Pustać" ma w sobie tę niepowtarzalną moc przyciagania!


Teraz, żeby nie było zbyt cukierkowo, czas wspomnieć o minusach 🤭 W przypadku "Pustaci" są nimi bohaterowie. Są jednowymiarowi i wzbudzają swego rodzaju niechęć. A Ada, główna bohaterka, wręcz koncertowo zaburza odbiór całej historii. Jest niedojrzała, powierzchowna, infantylna i zdecydowanie nie da się jej lubić. Autorka postarała się by jej działania były dobrze umotywowane. Wiemy, że to co przeszła mogło odcisnąć na niej swego rodzaju piętno, ale i tak nie jesteśmy w stanie wybaczyć każdego jej głupiutkiego zachowania. No i ten chaos w jej głowie! Trudno było mi to objąć rozumem🤦‍♀️ Samo zakończenie na plus, zdecydowanie trafiło w mój gust. Jestem przekonana, że finał jest w stanie i Was totalnie zaskoczyć.

Reasumujac całość czyta się naprawdę dobrze i szybko. Książka napisana jest prostym językiem. Dialogi są klarowne. Główna bohaterka irytuje, ale klimat miejsca i atmosfera tajemnicy jest w stanie to wynagrodzić. Wprawiony czytelnik wyczuje, że ma do czynienia z debiutem, ale wiadomo! Na debiuty i występujące w nich malutkie błędy patrzymy łaskawszym okiem, prawda? 😉 Dobrze spędziłam czas w "Pustaci" i Was zachęcam do odwiedzania tego przybytku! 😉

"Pustać" to debiut literacki, który ostatnio miałam przyjemność czytać i z którym uporałam się w tempie ekspresowym 😉 Książka ma swoje minusy, ale zapewniam, że historia tu przedstawiona potrafi naprawdę wciągnąć! Autorka od samego początku serwuje nam niepowtarzalny nastrój tajemnicy, który zdaje się gęstnieć z każdą minutą. Czujemy coś w rodzaju ciszy przed burzą, a pani...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika MagdaLena

z ostatnich 3 m-cy
MagdaLena
2024-05-11 12:28:08
MagdaLena oceniła książkę Przy stole z Hitlerem na
2 / 10
i dodała opinię:
2024-05-11 12:28:08
MagdaLena oceniła książkę Przy stole z Hitlerem na
2 / 10
i dodała opinię:

Książka rozczarowanko! Po "międzynarodowym bestsellerze opartym na prawdziwej historii" o tak chwytliwym tytule spodziewałam się książki, która wzbudzi ogrom emocji i sprawi, że treść na długo pozostanie w mojej głowie. Niestety nic takiego nie miało miejsca. A szkoda! Bo histori...

Rozwiń Rozwiń
Przy stole z Hitlerem Rosella Postorino
Średnia ocena:
6.2 / 10
396 ocen
MagdaLena
2024-05-11 11:42:10
MagdaLena oceniła książkę Piękna bestia. Irma Grese-strażniczna SS z Auschwitz na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-11 11:42:10
MagdaLena oceniła książkę Piękna bestia. Irma Grese-strażniczna SS z Auschwitz na
6 / 10
i dodała opinię:

Irma Grese. Więźniarki Auschwitz- Birkenau nazywały ją piękną bestią ze względu na ogromny kontrast pomiędzy jej urodą, a brutalnością. "Jej ciało było idealne, twarz czysta i anielska, oczy niebieskie i wesołe, najbardziej niewinne oczy, jakie można sobie wyobrazić. I to właśnie Irma...

Rozwiń Rozwiń
MagdaLena
2024-05-11 11:40:14
MagdaLena oceniła książkę Pustać na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-11 11:40:14
MagdaLena oceniła książkę Pustać na
6 / 10
i dodała opinię:

"Pustać" to debiut literacki, który ostatnio miałam przyjemność czytać i z którym uporałam się w tempie ekspresowym 😉 Książka ma swoje minusy, ale zapewniam, że historia tu przedstawiona potrafi naprawdę wciągnąć! Autorka od samego początku serwuje nam niepowtarzalny nastrój taje...

Rozwiń Rozwiń
Pustać Agata Zamarska
Średnia ocena:
7.1 / 10
173 ocen
MagdaLena
2024-05-03 16:45:17
MagdaLena oceniła książkę Mężczyzna imieniem Ove na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-03 16:45:17
MagdaLena oceniła książkę Mężczyzna imieniem Ove na
7 / 10
i dodała opinię:

Ove ma 59 lat. Jeździ saabem i jest gburem, który zawsze mówi to, co myśli. Kieruje się w życiu żelaznymi zasadami i nie toleruje absolutnie żadnych odstępstw od nich. Jest zdecydowanie typem sąsiada, którego nie zaprasza się na majowego grilla. Bo jak lubić kogoś, kto nie lubi ludzi? Trud...

Rozwiń Rozwiń
Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman
Średnia ocena:
8.3 / 10
6283 ocen
2024-04-20 10:12:48
MagdaLena bierze udział: "Wyzwanie na czytanie 2024"
10 %
Przeczytane 5 z 52 książek
MagdaLena
2024-04-20 10:12:03
MagdaLena oceniła książkę Smutki wszelkiej maści na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-20 10:12:03
MagdaLena oceniła książkę Smutki wszelkiej maści na
9 / 10
i dodała opinię:

Jeżeli miałabym wybrać jedną jedyną książkę, która będę mogła czytać do końca życia to wybrałabym właśnie "Smutki wszelkiej maści". Dlaczego? Bo nikt tak pięknie nie umie o codzienności i jej trudnach jak Leky. Ta książka to cudowny plasterek, który otula puchatą kołderką emocji ...

Rozwiń Rozwiń
Smutki wszelkiej maści Mariana Leky
Średnia ocena:
7.2 / 10
195 ocen
MagdaLena
2024-04-20 10:09:59
MagdaLena oceniła książkę Insomnia na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-20 10:09:59
MagdaLena oceniła książkę Insomnia na
7 / 10
i dodała opinię:

Insomnia" to thriller psychologiczny brytyjskiej Autorki, opowiadający historię Emmy. Kobiety sukcesu, matki i żony, która tuż przed 40 urodzinami zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Dokładnie jak jej babka i matka w tym wieku. Od kilku dni Emma nie może spać, a jej umysł zaczyn...

Rozwiń Rozwiń
Insomnia Sarah Pinborough
Średnia ocena:
7.7 / 10
112 ocen
MagdaLena
2024-04-20 10:08:26
MagdaLena oceniła książkę Wojna bogów na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-20 10:08:26
MagdaLena oceniła książkę Wojna bogów na
7 / 10
i dodała opinię:

"Wojna Bogów" to ósmy i niestety już ostatni tom z serii "Furia Wikingów", który nota bene jest doskonałym jej zwieńczeniem 🤍

W "Wojnie bogów" Daniel Komorowski, po raz kolejny zresztą, udowadnia, że umie w opisy walk, a dynamiczna, krwawa i doskonale spinaj...

Rozwiń Rozwiń
Wojna bogów Daniel Komorowski
Cykl: Furia wikingów (tom 8)
Średnia ocena:
8.4 / 10
34 ocen

ulubieni autorzy [1]

Joanna Chmielewska
Ocena książek:
6,8 / 10
86 książek
8 cykli
2585 fanów

Ulubione

Pani Bukowa Wielki Ogarniacz Życia, czyli jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego Zobacz więcej
Mira Marcinów Bezmatek Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
R. J. Palacio Cudowny chłopak Zobacz więcej
R. J. Palacio Cudowny chłopak Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Pani Bukowa Wielki Ogarniacz Życia, czyli jak być szczęśliwym, nie robiąc niczego Zobacz więcej
Mira Marcinów Bezmatek Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
R. J. Palacio Cudowny chłopak Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
R. J. Palacio Cudowny chłopak Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
Jakub Żulczyk Ślepnąc od świateł Zobacz więcej
Agnieszka Jelonek Koniec świata, umyj okna Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
365
książek
Średnio w roku
przeczytane
16
książek
Opinie były
pomocne
1 393
razy
W sumie
wystawione
363
oceny ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
2 034
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
15
minut
W sumie
dodane
9
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]