Kabaretiana

Czytelnik
2002-01-01
2002-01-01
kabaret satyra dwudziestolecie międzywojenne

Ta książka to unikat. Poza kilkoma bibliotekami nie ma jej nigdzie. Gdy już raz trafiła się na aukcji internetowej jej cena bardzo szybko poszybowała w górę, niestety, była zbyt wysoka.
Upajam się więc egzemplarzem bibliotecznym. Niech ślą sobie upomnienia, nie oddam jej jeszcze.
Po pierwsze i najważniejsze. Są tam rewelacyjne skecze, jak choćby mój ulubiony "Numerek", w którym oprócz kilku fragmentów trącących myszką, jest całe morze absurdu, ujętego tak zabawnie i figlarnie, tekst aż prosi się o sceniczne interpretacje.
Ponadto zbiór zawiera cały szereg wspaniałych piosenek (w tym "Kuplety laureata Tworek", "Na pierwszy znak", czy też "Miłość ci wszystko wybaczy")interesujące są propozycje z rozdziału "Melorecytacje i wiersze" (np. poruszające "Białe ręce" o wielokrotnie porzuconym i tragicznie kończącym mężczyźnie).
Pewnym odkryciem są szopki: "Pierwsza szopka warszawska" i "Polityczna szopka Cyrulika warszawskiego". Teksty te jawią się dziś jako mało czytelne, hermetyczne, ale są kopalnią wiedzy o ówczesnych nastrojach społecznych, tamtejszych modach i trendach. Bardzo ciekawe teksty, a przy tym jak napisane!
Tuwim był arcymistrzem słowa, bacznym obserwatorem rzeczywistości, talentem niezwykłym, niepowtarzalnym, ale za to bardzo rozpoznawalnym!
Pasjonujący zbiór, pełen perełek i smaczków, do ciągłego wracania, smakowania, kosztowania wirtuozerskich słów.
Pyszna lektura!

buchbuchbicher.blogspot.com

Teoretycznie wszystkie utwory zamieszczone w tym tomie były drukowane już wcześniej, ale każdy, kto próbował dotrzeć do dzieł zebranych zawierających kabaretowe dziełka Tuwima wie, jak męczące potrafi być takie ściganie piosenek, szmoncesów i skeczy po różnych wydawnictwach.
"Kabaretiana" to zadanie ułatwia: pięć części tej książki prezentuje kolejno piosenki, melorecytacje i wiersze, skecze i monologi oraz dwie rewie - "Misja jedzie" oraz "Czy Anna jest panna" - i dwie słynne szopki wystawione przez "Cyrulika Warszawskiego".
Utwory w pierwszej części nie zawsze trzymają ten sam równy poziom, jednak dają pewien obraz co się śpiewało i jak się żartowało w warszawskich kabaretach - jest tu i trochę żartów, i trochę sentymentu, i trochę dramaturgii ("Córka kata", która z Ordonki uczyniła gwiazdę wielkiego formatu). Z rewiami politycznymi niestety jest ten kłopot, że straciły na aktualności i część żartów jest obecnie zupełnie nieczytelna - chyba, że ktoś cierpliwie przebrnie przez kolejne strony przypisów i wyjaśnień - gwoli ścisłości, nie zawsze wszystko wyjaśniających, ale za sam ten dodatek należą się "Czytelnikowi" słowa uznania.

• Lata 20., lata 30.
  • Poezja