Kochanek królowej

Prinsesse af blodet
powieść historyczna
Edyta Stępkowska
Dania lekarz oświecenie królowa romans Christian Matylda

Trudno mi pojąć, że na podstawie tak okropnie napisanej książki powstał tak dobry film.

Z racji, że jestem fanką Madsa Mikkelsena, w pierwszej kolejności obejrzałam film. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, z tego też powodu postawiłam dorwać książkę i zapoznać się z oryginałem.
Nie traktuję tej książki jako romansidło, a bardziej jak dramat. Bo sam fakt zdrady to jedno, ale nienależyte traktowanie Matyldy przez społeczeństwo (tu zaczęłabym od matki, a...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Główna bohaterka Matylda jest denerwująca i rozkapryszona i to jest główny minus tej książki. Jest również ignorantką jeżeli chodzi o sprawy Państwowe i wszystko powierza kochankowi. W pierwszej kolejności obejrzałam film. Książka nie zrobiła na mnie wrażenia.

Na półkach: , , , ,

Powieść uważam za nudną - a bohaterowie (zwłaszcza królowa) byli bardzo irytujący.

Mam poczucie zmarnowanego potencjału - a przecież wątek a'la Helena Trojańska to samograj - wystarczy trochę realiów epoki i już mamy dramat antyczny:).

Uważam, że podstawowym problemem tej powieści - jest postawienie w centrum wydarzeń postaci najmniej ciekawej w tym trójkącie - tj....

Ale to nie kobiece postacie są najciekawsze. Najbardziej intrygującymi bohaterami są mężczyźni. Przez pierwszą połowę książki uwagę czytelnika przykuwa król Chrystian. Jego choroba psychiczna, ciągłe zmiany zachowania i przemiany, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, sprawiają, że odbiorca czeka na to, co dalej się...

Romans historyczny na faktach, druga połowa XVIII wieku, Królestwo Danii i Norwegii. Nastoletnia siostra króla Anglii- Karolina Matylda Hanowerska zostaje wydana za mąż za króla Danii i Norwegii Christiana VII.
Oboje są bardzo młodzi, Matylda wychowywana do roli władczyni ale pełna kompleksów co do swojego wyglądu, Christian zagubiony
i przewrażliwiony na granicy choroby...

Książki o duńskiej rodzinie królewskiej jeszcze nie czytałam, więc muszę przyznać, że klimat dość ciekawy. Samą historię znałam już z filmu, a książka napisana jest przystępnym językiem. Interesująca, ale nie zachwyca.

Trzymająca się najważniejszych faktów powieść historyczna. Niestety jak dla mnie niezbyt dobrze przedstawiona. Źle przedstawiona historia, za pomocą której wyobraźnia nie pracuje tak jak powinna, a poszczególne wątki są albo za bardzo albo za mało rozbudowane. Była próba pokazania nietypowego trójkąta, przeprowadzanych reform i reakcji na nie, ale zbyt sztucznie. Takie...

strata czasu. kiepski język, mało spójna fabuła. dawno żadna książka mnie tak nie zmęczyła

Spodziewałam się romansidła przez duże "R", które tylko w założeniu nawiązuje do autentycznych zdarzeń, a tu proszę zaskoczenie. Nie jest to oczywiście lekcja historii, przesiąknięta datami i faktami, ale bohaterowie zostali ładnie i plastycznie zakrojeni, a całą historię autorka zgrabnie opowiedziała. Interesująco i dobrze napisany, mimo wszystko jednak oczywiście romans....

Dyskusje

• Powieść historyczna
  • Chcę w prezencie
  • E-book
  • Historia
  • 2014

Dodaj cytat z książki Kochanek królowej