Serce i magia

Irena Chołuj Wydawnictwo: Psychoskok fantasy, science fiction
Psychoskok
2013-08-22
2013-08-22
Irena Chołuj serce i magia kosmos zagłada miłość wiedźmy czarownice eBook książki Psychoskok powieść o miłości mitologia słowiańska

Książka którą wam dziś przedstawię przeniosła mnie w odległy świat magii, walki dobra ze złem i przede wszystkim czarów. Zupełnie się po niej tego nie spodziewałam, gdyż muszę przyznać szczerze okładka do bardzo intrygujących nie należy. Takie okładki popularne były kilkanaście lat temu, a teraz już rzadko się je spotyka. Gdybym zobaczyła ją na półce w sklepie niestety ale pewnie przeszłabym obok niej nie zaszczycając ją nawet jednym spojrzeniem. A straciłabym świetną bajkę dla szerokiego grona odbiorców. Zarówno młode, jak i starsze osoby, podobnie jak nie tylko kobiety ale i mężczyźni, o ile lubią fantastykę znajdą w niej dla siebie coś ciekawego.

Autorka z którą mam styczność po raz pierwszy zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Jej drobiazgowe, plastyczne i pełne realności opisy sprawiły że nie chciało mi się jej odkładać. A zabawne dialogi to dla mnie mistrzostwo. Dzięki nim całość stanowiła lekką i przyjemną pozycję do przeczytania. Ciekawa i pełna zwrotów akcji fabuła zaskakuje i wciąga czytelnika szukającego chwili wytchnienia w tym pełnym niejednoznaczności, sprzeczności i magi świecie.

Trzy czarownice, które okazały się również wróżkami miały dość specyficzne charaktery. Miały w sobie zarówno elementy dobra jak i zła. Chyba nikt nie mógłby powiedzieć że są otwarte, przyjacielskie, sympatyczne i pełne miłości. Ich strój na co dzień i sposób bycia zaliczał je raczej w poczet tych złych charakterów a mimo wszystko to one ocaliły wiele istnień. Dzięki swym czarodziejskim zdolnościom mogłyby uchodzić za piękne istoty i mieszkać w zamkach. A one wybrały życie w biedzie blisko natury. Na co dzień oszczędne w słowach, pełne zgryźliwości i buńczuczne w obliczu zagrożenia i pomocy potrafią się zjednoczyć i wspólnie dokonać niemożliwego.

Wichora, jedna z czarownic mająca syna Natana do przykładu matek z których należy brać przykład nie należy. Ciągłe imperatywy które wykrzykuje w kierunku syna są tego doskonałym przykładem. Ale w momencie kiedy dowiaduje się że syn jej zaginął, odnajduje w sobie gdzieś głęboko zakorzenione pokłady matczynych uczuć

"Porwali go, ukradli mojego małego chłopczyka...

- Nie wymiękaj! Już nie taki mały, ma prawie 12 lat,

Hulajda próbowała trzymać swój hardy ton.

- Dwanaście lat, to prawię niemowlę, mój maluszek, mój mały plastuś, moje osobiste straszydło. I gdzie ja cię teraz znajdę? Gdyby nie twój striptiz na pewno byśmy zdążyły..."

Oczywiście jej charakter nie ulegnie diametralnie zmianie. Ale droga którą będą musiały pokonać by uratować biednego Natana zbliży ich do siebie i sprawi że staną się one bardziej ludzkie.

Podczas czytania zaskoczy nas wiele ciętych ripost i niespodziewanych wydarzeń. Nie zabraknie oczywiście miłosnych uniesień, zdrad i walki o władzę. Spotkamy tutaj tak wiele różnych postaci w których każdy powinien coś znaleźć ciekawego. Chyba najbardziej denerwujące były ich nazwy, gdyż ciężko je było zapamiętać. Ale to była świetna bajka na dobranoc którą polecam każdemu. Już dawno tak często nie pojawiał mi się uśmiech podczas czytania. To była ogromna przyjemność zanurzyć się w tej lekturze i dziękuję bardzo wydawnictwu Psychoskok za możliwość jej przeczytania. Życzę wszystkim udanej lektury i zachęcam do zapoznania się z nią.

1. P O L E C A N E K O B I E T O M : BIAŁY WRÓBEL GABRIELA KUSZ

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : DEMONY- Grzech Pierworodny Lisa Desrochers

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : Dziewięć żyć Chloe King- Wybrana Liz Braswell

4. P O L E C A N E K O B I E T O M : 7 Grzechów Głównych_NIECZYSTOŚĆ Robin

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : ŁZA Lauren Kate

6. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Nowoczesna Czarodziejka" Debora Geary

7. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Karmazynowa korona" Cinda Williams Chima ( seria Siedmiu Królestw)

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Cień żywiołu" Leigh Fallon

9. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Wodospad" Lauren Kate

10. P O L E C A N E K O B I E T O M : ATRAMENT I KREW RACHEL CAINE

„Musisz doświadczyć na własnej skórze
złego i dobrego, inaczej nigdy nie będziesz w pełni szczęśliwy. Żeby docenić to, co
mamy, czasami musimy wiele stracić i wiele doświadczyć.”

Książka jest obrazem zawierającym niezwykłe ilości magii zarówno tej dobrej i złej. Opowiada historię opartą na przygodach istot nadprzyrodzonych, potędze gatunków, hierarchii, wzajemnej nienawiści i w końcu bezinteresownej miłości. Już od samego początku czytelnik napotyka problem pół wiedźmy pół wróżki i jej małego synka. Czyżby chłopiec był wyjątkowy? Czy jego przeznaczenie jest inne niż plany które wokół niego snuje matka? Naglę chłopiec znika, a to rozpoczyna szereg rozmaitych kłopotów, intryg, walk, ale też obecne jest zjednoczenie się z siostrami, szukanie pomocy w innych osobach, próba zrozumienia odrębnych gatunków i poświęcenie jakie przyjdzie siostrom zapłacić za ratunek małego Natana. Wiedźmy spotka wiele niespodzianek, a także choć ich celem jest ratunek chłopca, będą musiały zaingerować w równowagę między kosmosem, a ziemią. Zbliża się zagłada. Czy trzy poł wiedźmy pół wróżki będą w stanie uratować nie tylko siebie, ale cały wszechświat? Co będą musiały poświęcić i jak wiele ta misja wpłynie na ich życie?

Pierwsze co rzuciło się mi w oczy to obszerne zdania zawierające kwieciste, wyszukane słowa. Opisy były niezwykle barwne i rozbudowane. Zwracało to na siebie uwagę, nie było przesadzone więc czytelnik nie ma ochoty pominąć części tekstu. Bardzo często przeplatane w dialogi są słowa nowoczesne co na początku mnie dość mocno irytowało, jednak z czasem przywykłam, ponieważ często równoznacznie z tym szły humorystyczne uwagi.

„- Ty najwyraźniej jeszcze do siebie nie doszłaś. Myślisz, że moja miotła poniesie
nas obie. To model sportowy a nie ciężarówka.”

„To jest jakaś konspiracja,
może to agenci cicho ciemni.”

Opisy bawią, dialogi czasami rozśmieszają do łez. Bardzo mi się to podobało. Autorka wykreowała cały świat bardzo oryginalnie. Nie spotkałam się dotąd z takim pomysłem i przypadło mi to do gustu.
Bohaterowie żyją w krainie która nazywa się Zargaria, wiedźmy mają swoje Chaty obłożone zaklęciami, hasłami i innymi zabezpieczeniami. Każda z nich w czymś innym się specjalizuje, ma inne umiejętności i zainteresowania.
Wichora, matka Natana irytowała mnie najbardziej z samego początku. Traktowała okropnie chłopca, była samolubna (jak zresztą wszystkie wiedźmy) wykorzystywała go i zabraniała mu wycieczek poza teren ich posiadłości. Czuł się źle, buntował się, aż w końcu się jej przeciwstawił i od tamtego momentu okropna, wręcz nie do zniesienia jędza zaczęła zmieniać się pod wpływem trosk, zmartwień, niebezpieczeństw i obecności sióstr.
Hulajda również mnie irytowała z samego początku ale zrozumiałam, że takie jest zachowanie wiedźm. Jednak ją szybciej i bardziej polubiłam niż Wichorę. W niej również zachodzą zmiany, jako jedyna z sióstr nie ma potomka, wydaje się najmłodsza, a jednak czasami jest bardziej rozważna niż wszystkie trzy.
I trzecia siostra – Maszkara. Ją uwielbiam. Może na początku budziła moje wątpliwości jednak była mniej samolubna niż pozostałe siostry. Miała większy szacunek do natury i była mądrzejsza. Czasami miałam wrażenie, że jest już zmęczona, znudzona. Nie kipiało z niej tyle energii, była znacznie bardziej niebezpieczna i starała się trzymać z daleka od towarzystwa, a już w szczególności od sióstr.

W trakcie ich poszukiwań i działań organizowana jest uroczystość nazywana „Barakara”. Czekają na to wszystkie żywe stworzenia, a już w szczególności czarownice. Dlaczego? Ponieważ tam są rozmaite konkurencje kuszące każde żywe stworzenie, a wiedźmy przecież uwielbiają rywalizację. Opis tego święta bawił mnie do łez. Mogłabym czytać to paręnaście razy i nie mieć dość. Autorka zaskoczyła mnie swoimi pomysłami.

„W ogłoszeniach szczególnie wyróżniono operowy występ drozda śpiewaka, sekstet trzmieli, chór czarownic z białej góry w programie klasycznym: „Oda do księżyca” i „Elegia o uśmierconym”. „Mazurek Bachury” oraz hymn na cześć czarownic pt. „Nikt nas nie pokona”[…]”

Są również inne przezabawne dialogi i fragmenty które nie sposób ominąć.

„- Nawdychaliście się amfy?”
„- Ta twoja kula się popsuła, na pewno się popsuła, ma przecież ponad tysiąc lat.
Trudno znaleźć podobny sprzęt z tak długą gwarancją, mówię ci styki jej się zwapniły.
- To tobie zwapnił się mózg - odpowiedziała Hulajda.”

Oraz trzeba też wspomnieć, że siostry nie darzą się miłością, są rodziną, czują zobowiązanie, jednak nie uczuciowe więzy. Przynajmniej jest tak z samego początku. I Autorka dobitnie próbuje to pokazać czytelnikowi.

„- A was co przywiało?
- Siostrzana miłość – Hulajda nadal odpowiadała radośnie.
- Takim kitem to sobie dziury w zębach pozatykaj.”

Ogromnym plusem jest oryginalność pomysłu. Jest to coś zupełnie nowego. Autorka nie boi się połączyć wielu nieprzyjemnych wątków, robi z tego komedię, a czytelnik nie może powstrzymać się od śmiechu. Mam znacznie więcej cytatów, które na pewno zapamiętam. Teraz nie będzie łatwo zapomnieć o tak porywającej historii. Przygody są barwne, obszerne, nie nudzą, czyta się płynnie, a humor dodaje książce lekkości.

Minusem niestety jest to, że nie za bardzo bohaterki przypadły mi do gustu. Ich zachowanie względem siebie mnie bawiło. Wyzywanie, wyśmiewanie się, wygłupy między sobą rozumiem, jednak nie podobał mi się ich stosunek do innych stworzeń. Rozumiem, że autorka tak chciała je przedstawić jednak nie trafiło to do mojego gustu.

Podsumowując „Serce i Magia” jest dobrą, a nawet bym powiedziała, że bardzo dobrą książką. Jest to idealna pozycja dla osób szukających możliwości oderwania się od rzeczywistości z humorem, z barwnymi opisami, z odrobiną akcji i elementami baśniowymi. Polecam ją dla wielbicieli fantastyki. Zatrać się w magicznym świecie pełnym niezwykłych wydarzeń. Bądź obecny przy ratowaniu świata. Obserwuj i stań się bohaterem tej opowieści, a dowiesz się jak to jest potrafić latać. Polecam bardzo serdecznie ;)

Dziękuję bardzo Wydawnictwu PsychoSkok za udostępnienie egzemplarza :)
i zapraszam na bloga : http://wybookowa-elousiafletcher.blog.pl/

„Musisz doświadczyć na własnej skórze
mamy, czasami musimy wiele stracić i wiele doświadczyć.”

Moja opinia:

Uwielbiam książki z gatunku fantasty, a zwłaszcza te, które zostały otulone lekką nutką eterycznej magii.
Takie baśniowe historię kuszą mnie nie tylko swoją niebywałą dynamiką fabuły, ale i także swoim nietuzinkowym klimatem, który zabiera mnie w niesamowitą podróż do krainy pełnej niezapomnianych wrażeń.

„Serce i magia” jest właśnie taka fantastyczną książką, którą potrafi w sposób naprawdę genialny, wypełnić nasze czytelnicze serca niesamowitą magią pozytywnych emocji.

Fabuła i styl:

Fabuła książki „Serce i magia” jest niezwykle baśniowa i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Przywraca w nas beztroskość szczęśliwego dzieciństwa oraz moc niezapomnianych wrażeń i emocji.

Styl autorki jest natomiast bardzo lekki, przyjemny i pełen pozytywej energii.
Dzięki tym cechą, książkę czytało mi się naprawdę bardzo szybko i co najważniejsze wciągająco.

Bohaterowie:

Według mnie, bohaterowie książki „Serce i magia” zostali wykreowani w sposób naprawdę bardzo ciekawy i kreatywny.
Zachwycają nas nie tylko swoją niesamowitą magią pozytywnego humoru, ale i także nutką tajemnicznego szaleństwa, które w miły sposób oddziałowywuje na nasze czytelnicze emocje.

Szata graficzna:

Okładka książki „Serce i magia” jest według mnie bardzo klimatyczna i bajkowa.
Przypomina baśń, która swoją niezwykłą aurą tajemniczości zaprasza nas gorąco do krainy pełnej nietuzinkowej przygody.

Podsumowanie:

„Serce i magia” to niezwykła opowieść o miłości, która otulona została nie tylko magią fantastycznej przygody, ale i także mocą szczerej przyjaźni, niezwykłej odwagi i szczyptą dobrego humoru.

Polecam :)

Moja opinia:

„Serce i magia” jest właśnie taka fantastyczną...

Nie raz zastanawialiśmy się, jak to być istotą z nadprzyrodzonymi mocami. Pragnęliśmy kontrolować ogień, wiatr czy wodę, by udowodnić innym, że jesteśmy lepsi od nich. Chcieliśmy przechodzić przez ściany, znikać w odpowiednim momencie, biegać z niezawrotną prędkością. Te marzenia żyły z nami cały czas, rosnąc z dnia na dzień. Nasza lista powiększała się o kolejne nadnaturalne zdolności.
Z biegiem lat odkrywaliśmy, że to, co istnieje w filmach i bajkach tak naprawdę nie istnieje. Nie poczujemy tego na własnej skórze, przez co nie staniemy się kimś wręcz doskonałym. Nasze wady nie zostaną zakryte warstwą magii, której tak pragnęliśmy. Pozostały jedynie wspomnienia z dzieciństwa zapełniające nasze oczy słonymi łzami i wykrzywiające usta w uśmiechu.
Zostało jedynie śledzenie bohaterów o cudownych darach w książkach, filmach czy komiksach. To one Nas budują, nie pozwalają zapomnieć o tamtych subtelnych latach łatwowierności. Ale czy magia nie jest na tyle silna, by wpłynąć na Nasze losy?
Trzy czarownice, a zarazem siostry, łączy więzi rodzinne, jednak każda z nich ma swoją historię. Wszystkie są brzydkie, mają serca z kamienia, a inni czują przed nimi respekt. Tak jest naprawdę, czy to tylko pozory? Czy nie skrywają w sobie hektolitry dobroci, bywają piękne, wręcz przepiękne, aż wszyscy im tego zazdroszczą?
Poznajmy losy Wichory, Maszkary oraz Hulajdy, które nie tylko pragnęły odnaleźć syna tej pierwszej, ale także ocalić świat!

Jakiś czas temu otrzymałam propozycję przeczytania jednej z książek wydanych przez Wydawnictwo Psychoskok. Po kilkunastu minut mój wybór padł na powieść pani Chołuj o wdzięcznym tytule „Serce i magia”. Na sam początek zaintrygowała mnie okładka (mam dziwne zboczenie na punkcie ładnej grafiki),a gdy do moich oczu również dotarł opis i mój mózg go przetrawił to stwierdziłam, że można zakosztować polskiej literatury. Książkę otrzymałam w wersji EPUB, czego szczerze nie znoszę. Zrobiłam jednak wyjątek i grzecznie ściągnęłam czytnik, aby zaznajomić się z treścią „Serca i magii”.
Już sam początek wskazuje nam to, że nie mamy do czynienia z miauczeniem większości ludzi na facebooku, a wręcz odwrotnie. Delikatnie wprowadza nas w ten magiczny świat, gdzie żyją główne bohaterki, a także miejsce, w którym dużo będzie się działo. Już w nim poznajemy syna Wichory, Natana, małego chłopca pragnącego zwrócić na siebie uwagę matki. Kobieta woli jednak narzekać na niego, niżeli traktować go tak, jak prawdziwa, stereotypowa rodzicielka. Kiedy Natan znika, Wichora odkrywa w sobie, że posiada takie coś jak uczucia i, wraz z pomocą swoich sióstr, postanawia go odnaleźć. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że będzie musiała dołożyć do tego walkę o swoją krainę, Zargarię.

„Dwa gwiazdozbiory, Lew i Panna, tworzące konstelację gwiazd, zwaną Warkoczem Bereniki, przedstawią swe żywe oblicze.”

Bardzo mi się podoba zabawa autorki opisami krainy, które prezentują ją w pięknym świetle. Zewsząd otaczająca ją magiczna aura zdaje się wręcz krzyczeć: Tak, tutaj zaznasz więcej szczęścia, niżeli w swoim wymiarze! Dodatkowe połączenie w tej historii Ziemi z Galaktyką oddaje jeszcze bardziej ten magiczny klimat fantastycznej krainy. Tam nie ma miejsca na nudę – nie pozwolą na to czarownice!
Również pozytywnym aspektem są tutaj trzy siostry, które raczej zachowują się jak rozbestwione nastolatki, pragnące uwagi innych osób. Ich specyficzne poczucie humoru zagwarantuje to, że mimo ich negatywnej otoczki będziecie w stanie je zaakceptować, a nawet je pokochać. Wiecznie dokuczające sobie kobiety wydają się być wyprane z uczuć, ale kiedy przychodzi co do czego to okazuje się, że mają więcej serca od niektórych ludzi. Są w stanie poświęcić się dla własnej rodziny, prawie przy tym ginąc (więcej o tym zdarzeniu można znaleźć w książce!)
Poboczne postaci również mają wyraziste barwy. Nie ma tutaj takich osób, które ukazują się w opowiadaniu po to, by tylko zapełnić linijki tekstu, gdyż „książka wydawałaby się za krótka!”. Nic z tych rzeczy. Są tak samo dobrze zarysowane jak główne bohaterki, chociaż przyznam szczerze, że wolałam czytać o ich wybrykach. Dlaczego? A bo znam taką jedną czarownicę, która ma tak samo cięty język jak Wichora, Maszkara i Hulajda. Z tego miejsca pragnę pozdrowić Dżoanę! :)
Niektóre teksty, które tutaj przeczytałam tak mnie śmieszyły, że nie mogłam przestać chichotać. Zachowywałam się jak mała dziewczynka, kiedy w grudniu pożegnam swoje ostatnie – naście i będę musiała przywitać smętne – dzieścia. Jednak ten fakt nie przeszkodził mi w tym, bym mogła zakosztować lektury dla nastolatków. Tak na dobrą sprawę jeszcze nią jestem. ^^
Autorka może się pochwalić dobrym pomysłem na historię i przemyślaną fabułą, aczkolwiek trafiały się takie momenty, że wyzywałam niemiłosiernie. Jak to bywa w takich elektronicznych książkach – napotykałam się na literówki, zły zapis słów z „bym”, czy też błędnie skonstruowane dialogi. Rozumiem, że czasami jest tak, że korekta nie zauważy błędów, ale żeby aż tyle? Początek jeszcze nie ma jeszcze takich wad, ale trzy ostatnie rozdziały mogą się już nimi pochwalić. Tak, czepiam się, ale odkąd sama pisze opowiadanie staram się eliminować takie wpadki. Czytałam też, że córka pani Pałaj sprawdzała jej tekst, ale to nie o to chodzi, żeby sprawdzała to autorka. Tak, wiem, za wydanie e-booka płaci się od 600 – 900 złotych, w tym trzeba opłacić ludzi zajmujących się powieścią i tak dalej, ale tutaj Wydawnictwo Psychoskok powinno zwrócić uwagę korekcie. To nie powinno mieć miejsca, gdyż nieważny jest format książki – liczy się to, że dużo ludzi korzysta z tej formy zaistnienia w świecie pisarzy. Dlatego mój apel jest taki: Zwracajcie większą uwagę na to, co poprawiacie. Przez takie niedopracowanie książka może trochę stracić swojego piękna.
Z całego serca mogę polecić tę książkę osobom, którym brakuje baśni oraz fantastycznej przygody. Obiecuję, że poczucie humoru sióstr nie pozwoli Wam się nudzić, a klimat panujący w całej książce da ci wrażenie, iż cofasz się do dzieciństwa. Jedyny minus to te błędy, które zdążyłam wytknąć w jednym akapicie.

Irena Chołuj to długoletni animator kultury, organizator imprez, konferansjer, choreograf, autor tekstów kabaretowych nagradzanych na ogólnopolskich przeglądach. Jej zdobyte doświadczenie przekłada się na znajomość psychiki i młodzieńczego slangu. „Serce i magia” to książka zrodzona z pasji i dla pasji. Obserwując zalew mrocznej literatury fantastycznej postanowiła wykreować postacie kontrowersyjne, wzbudzające sympatię czytelników. To książka dla każdego, kto w codziennej gonitwie pragnie choćby na chwilę oderwać się i przenieść do innego świata, który oferuję na wyciągnięcie ręki. Ciekawa fabuła, pełna zwrotów akcji, zaskakuje i wciąga czytelnika . Humorystyczne teksty sprawiają, że bohaterowie zyskują sympatię pomimo licznych wad.

"Serce i magia" jest książką, która porusza wiecznie żywy motyw miłości w fantastycznym i magicznym świecie. Oczywiście nie obyłoby się bez komplikacji. Jak to się mówi: "w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone". Dlatego nie brakuje w powieści scen zazdrości, nienawiści, intryg i matactw. I tak z jednej strony mamy historię namiętnego romansu, a z drugiej świat fantastyczny pełen stworów. Myślę, że dzięki temu książka powinna spodobać się miłośników tych dwóch gatunków.

Głównym wątkiem powieści jest ważna misja Natana, który musi ratować dwa światy: magii i kosmosu. Posiada on niezwykły i szczególny dar, który umożliwi, a przede wszystkim ułatwi mu działanie. Do tego wszystkiego mamy trzy siostry, które są... czarownicami. Żyją w krainie o dziwnej nazwie Zargaria, która mieści się pomiędzy światem rzeczywistym, a kosmosem. Kobiety w połowie są wiedźmami, a w połowie wróżkami. Przyznacie, że jest to dziwna kompilacja. Te trzy czarownice również mają swój udział w poważnej misji Natana. Wspólnie muszą ochronić swój świat. Jak myślicie, jak skończy się ta opowieść? Czy uda im się uchronić swoją krainę? Jakie skutki przyniesie rodzące się uczucie pomiędzy bohaterami?

Powieść czyta się bardzo przyjemnie. Jest w niej sporo humoru, sporo namiętności, ale też walki. Czytając książkę w głowie kłębi się mnóstwo myśli, a temu towarzyszą silne emocje i zaciekawienie, co przyniesie koniec historii. Sama siebie zaskoczyłam tym, że polubiłam w tej powieści czarne charaktery. Droga Autorko jak tego dokonałaś?

Chciałabym polecić tę książkę przede wszystkim wielbicielom fantastyki, ale również miłośnikom powieści romantycznych. Wydaje mi się, że również młodzież odnajdzie w tej historii coś dla siebie, ponieważ czytając książkę ma się wrażenie, że autorka posługuje się slangiem młodzieżowym. Najczęściej bywa to w przypadku czarownic, które sprawiają wrażenie bardzo modnych czarownic. Jedyną trudność przy czytaniu sprawiły mi nazwy własne, a zwłaszcza imiona i nazwy miejsc. Ciężko było mi zapamiętać imiona bohaterów, np. Wichora, Cefeusz, Bachur, Utuja. Swoją drogą, ciekawe w jaki sposób autorka wpadła na taki pomysł nadania imion swoim bohaterom?

Podsumowując: ciekawa fabuła, bohaterowie, którzy mimo licznych wad zyskują sympatię, nagłe zwroty akcji, młodzieżowy slang i humor... Chyba nie muszę Was więcej zachęcać!

• Aawpisane
  • Posiadam EBOOK