Beria mój ojciec. W sercu stalinowskiej władzy

Okładka książki Beria mój ojciec. W sercu stalinowskiej władzy Sergo Beria
Magnum
2001-01-01
2001-01-01
Józef Waczków
Histioria ZSRR elity władzy system komunistyczny

To książka nie tylko o historii widzianej okiem Sergo, lecz pełna również docinek, którymi Beria rzucał na prawo i lewo + jego zwyczajów, opinii i cytatów, na których temat milczą inne biografie. To właśnie te elementy pozwalają spojrzeć na Berię i jego współpracowników z nieco nowej perspektywy, a być może nawet sprawić, że nabierzemy do radzieckiego okrutnika nieco sympatii.

Na zachętę wklejam mój ulubiony cytat Sergo:

"Dzisiaj na widok łotrów i durniów, którzy mnożą się na ruinach radzieckiego imperium, ogarniają mnie wątpliwości. Może nie miałem racji, potępiając Stalina? Może znał tych ludzi doskonale i słusznie uważał, że przemawia do nich tylko pałka? A poza tym, czyż jako młody człowiek nie poznał do głębi całej Rosji, wraz z jej żandarmami i zbrodniarzami?".

Polecam.

Książka warta przeczytania, zawiera wiele informacji, dobrze napisana. Jednak jest mocno tendencyjna ze względu na fakt, iż autor jest synem kata.

1937

Spodziewałam się czegoś bardziej osobistego, a otrzymałam dość drobiazgowy przegląd wydarzeń historycznych i charakterystyk postaci polityków i działaczy stalinowskich – niektórych bardzo mało znanych. Przedstawiony jest punkt widzenia Ławrientija Berii, a właściwie jak ten punkt widzenia zapamiętał czy wyobraził sobie jego syn Sergo (wiele z nich miało miejsce przed narodzinami Sergo lub wtedy, gdy był on małym chłopcem).
Bardziej osobiste wspomnienia i obyczajowe scenki zawarte są w środkowej części książki, która stanowi jednak niewielką część całości.
Sergo łagodzi obraz tego stalinowskiego kata, przedstawia go jako kochającego ojca i męża. Łagodzi również jego rolę w wielu wydarzeniach, które znamy z innych źródeł, wielu z nim zaprzecza, np. historii o tym, jak Beria jeździł po Moskwie i porywał kobiety, by je później gwałcić. Przedstawia ojca jako zrównoważonego polityka i w sumie dobrego człowieka, który w pewnych sytuacjach był po prostu bezsilny i musiał się godzić na zbrodnie. Wolno mu – to był przecież jego ojciec. Poza tym znane są postacie oprawców, którzy w „normalnym” życiu byli normalnymi, czułymi ojcami rodzin i mężami (jak choćby wielu hitlerowskich zbrodniarzy).
Ciekawe jest jednak, że autorka francuskiej przedmowy i przypisów (których jest mnóstwo i same w sobie są ciekawym źródłem informacji) na podstawie źródeł z archiwów postsowieckich, które zostały na krótko udostępnione badaczom za czasów Jelcyna, zgadza się w większości ze zdaniem Sergo, przestawiając ułagodzony wizerunek Berii.
Cóż, jak było naprawdę, ciężko pewnie się będzie dowiedzieć, bo archiwa radzieckie zostały z powrotem zatrzaśnięte na siedem spustów.

• Brak Legimi A
  • 07.Pdf+
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Książki Żana
  • Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
  • Na faktach - różne

Dodaj cytat z książki Beria mój ojciec. W sercu stalinowskiej władzy