Biel Helsinek

Okładka książki Biel Helsinek James Thompson
Okładka książki Biel Helsinek
James Thompson Wydawnictwo: Amber Cykl: Inspektor Vaara (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Vaara (tom 3)
Helsinki White
Amber
2013-06-04
2013-06-04
Maciej Nowak-Kreyer

Zaskoczyła mnie nowa metoda pracy inspektora. W pewnym momencie straciłam resztki sympatii do niego... Cóż, pozostaje mi sięgnąć po kolejną z serii by przekonać się jak potoczy się jego los.
Problem rasizmu dotyczy nie tylko Finlandii.

Problem rasizmu dotyczy nie tylko Finlandii.

W poprzednich tomach można jeszcze było wyczuć specyficzną mroczną z natury, a jednak pociągająco tajemniczą atmosferę Finlandii, ale w tym przypadku zastąpił ją przerysowany gniot znany z amerykańskich filmów klasy nawet nie B. Paplanina o superbohaterach, plastikiem bijących na głowę Bonda. Kilkustronowe litanie wyliczania zabaweczek dla dużych chłopców, gadżetów ociekających złotem, prochem, a przede wszystkim tanim kiczem.

"Biel Helsinek"
Kolejna część losów helsińskiego inspektora Kari Vaary. Dwa dni po urodzinach córeczki, inspektor dowiaduje się, że został szefem tajnej jednostki do walki z przestępczością zorganizowaną. On i jego grupa mają za zadanie działać skutecznie do tego stopnia, że działania będę wykraczały poza prawo. Kolejną wiadomością, która komplikuje życie komisarza i jego rodziny jest fakt, że ma on guza mózgu. Początkowo wszystko idzie świetnie, operacja się udaje, Kari wraz z dwójką swoich pomocników szybko się wzbogacają na łupach z przeprowadzonych akcji, lecz sprawy przybierają zły obrót. Inspektor, jego rodzina i zespół są zagrożeni ze strony, której najmniej się spodziewają...

"Biel Helsinek"

uzasadnienie oceny:

uzasadnienie oceny:

Co się stało autorowi. Jakby nie on to pisał. Dwie pierwsze części rewelacja przez ta ledwo przebrnęłam.

Niestety nietrafiony wybór. Z każdym kolejnym tomem książki James Thompsona traca na jakosci. Tym razem, opisy i sytuacje ktore stworzyl autor były juz tak absurdalne i niezwiązane z rzeczywistoscia, ze gdbym jeszcze czytała Jamesa Bonda, to mogłabym z przymrużeniem oka na to spojrzeć, niestety tutaj... Katastrofa. Niestety zawiodłam sie na tej serii, ale byc moze ktos inny bedzie mial inne odczucia.

Trzecia część sagi o detektywie Vaara to nie jest to, czego spodziewałam się po tej książce. Bohater przechodzi zupełną odmianę, a sama powieść nie skupia się już na pracy detektywistycznej i rozwiązywaniu zbrodni, ale na ciemnej strony pracy policji, szantażach i układach między politykami.

Migiem skończone dwie części, szybko sięgam po trzecią.. i co? Rozczarowanie. Wcześniejsze pozycję "Anioły Śniegu" oraz "Jezioro krwi i łez" są świetne, a ta- nie ma mowy mówić o jakimkolwiek porównaniu ;) nie doczytałam do końca, szkoda było czasu. Zero akcji, wątek kryminalny słaby, klimat sredniawka.

Książki Jamesa Thompsona, którego bohaterem jest Kari Vaara zachwyciły mnie i pomimo słabych recenzji (coś w tym musi być) ponieważ sama uważam tą część za najsłabszą, pewnie dlatego, że sposób przedstawionych wydarzeń jest podobny to i tak uważam "Biel Helsinek" za bardzo dobrą pozycję godną polecenia. Kari Vaara zaczyna pracę w grupie, która ma zwalczać zło na ulicach Finlandii. Pozorna satysfakcja i pieniądze nie przynoszą zamierzonego efektu, wręcz przeciwnie, Kari zmaga się z nowym sobą, próbując przywrócić do dawnego porządku dotychczasowe życie.

Przeciętna, nie trzymajaca równego poziomu, taka "rozedrgana". Aż strach pomyśleć, że w tak wyidealizowanej Finlandii może być tak, jak w tej książce. Ile tu fikcji a ile opisu rzeczywistości???
Uwaga - jedna scena bardzo drastyczna! Kobieta w ciąży i jej nienarodzone dziecko giną zastrzeleni z pistoletu. Nie dla wszystkich !!!

• Kryminał
  • 2015