Chłopiec w śniegu

Okładka książki Chłopiec w śniegu Melanie McGrath
Okładka książki Chłopiec w śniegu
Melanie McGrath Wydawnictwo: Olé Cykl: Edie Kiglatuk (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Edie Kiglatuk (tom 2)
Olé
2014-02-26
2014-02-26
Hanna Turczyn-Zalewska

„Na siodełku skutera leżał na brzuszku chłopczyk, jedno-, dwumiesięczny, martwy i zamrożony na kamień” M. J. McGrath „Chłopiec w śniegu”.
👤👣🧸
Edie Kiglatuk odkrywa zwłoki małego dziecka na ziemiach należących do starowierców na terenie Alaski. Zdeterminowana by poznać historię bezimiennego niemowlęcia, postanawia poprowadzić własne śledztwo. Tak oto dociera do szokującej prawdy o ludziach, którzy mają za zadanie wzbudzać zaufanie społeczne i prostytucji, która jest w centrum handlu ludźmi. Ktoś międzyczasie zaczyna zacierać ślady krwawymi metodami…
👤👣🧸
Książkę, którą kupiłem kiedyś na jakieś wyprzedaży w księgarni, okazała się trafem w dziesiątkę. „Chłopiec w śniegu” potrafi zaskoczyć czytelnika. Autor pisze tak, że czujesz ten przenikliwy alaskijski mróz na swoim ciele. Aura tajemniczości towarzyszy już od pierwszych stron. Powolne odkrywanie prawdy stopniuje napięcie i powoduje, że chce się pochłaniać kolejne rozdziały. Wyraźni bohaterowie, zwłaszcza Edie, która pokazuje, że zdeterminowany człowiek może wiele. A wszystko przysypane śniegiem na którym martwi pozostawiają swój ślad. Jeśli kiedyś trafisz gdzieś na tę pozycję go nie wahaj się! Kupuj! 😉

👤👣🧸

Mnie się bardzo podobała.
Zdecydowałam się przeczytać, pomimo wielu negatywnych opinii na LC przede wszystkim ze względu na, obiecywany w opisie,wyścig psich zaprzęgów na Alasce, który,miał być jakby trzonem opowieści. Wyścig jest, ale raczej w tle. Psy z wyścigu prawie wcale się nie pojawiają. W historii pojawia się własciwie (czasami ) jedynie Grubogłowy -pies husky należący do Edie Kiglatuk.
Sama książka jest dość nietypowa. Nie jest to kryminał , chociaz własciwie zaczyna się od znalezienia zwłok niemowlaka, nie jest to też reportaż o Alasce. Ta historia najbardziej mi przypomina "Czyste radości mojego życia", ale jest to opowieść przede wszystkim o kobietach.
Główna bohaterka Edie Kiglatuk jest taką współczesną, bardzo typową, ale jednak ujmującą, pewną siebie, upartą i samodzielną kobietą z tzw."przeszłością'. Bardzo często takie bohaterki pojawiają się ostatnio w książkach - są samotne, zdesperowane i walczą ze Złem, jak w starych bajkach, tylko nie mają już rumaków czy lśniących zbroi , ale są całkiem współczesne i nowoczesne. Edie ma psa husky. Jej układ z tym psem tez jest ciekawy.

Właściwe wszystkie istotne postacie, na których opiera się ta historia są kobietami. Ale nie jest to początkowo widoczne , bo jest dużo postaci męskich realizujących swoje plany, ale całościowo historia opiera się jednak na kobietach. Z każdą z tych kobiet Edie ma jakiś kontakt bezpośredni. Każda z tych kobiet jest całkiem inna -jakby z innego świata., ale wszystkie one , poprzez Edie, stanowią pewną całość. Nawet baśniowe Zło, z którym walczy Edie też dotyczy kobiet. I w pewnym sensie też jest kobietą.

Jest to tez książka dotycząca ochrony środowiska i tego jak różnie można taką ochronę rozumieć. Jest to tez opowieść o Inuitach i współczesnej Alasce, o tym jak nowoczesność niszczy różnorodność , o postrzeganiu religijnych odmienności i o pragnieniu wolności, o samotności i potrzebie współpracy oraz o chciwości.
Naprawdę ciekawa opowieść, chociaz nietypowa.

Mnie się bardzo podobała.

Pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałem i niestety ostatnia.
Rzadko wystawiam tak niskie oceny, ale tu nie miałem wyjścia.
Mam wrażenie, że dla niektórych autorów umiejscowienie akcji w ciekawym miejscu wydaje się gwarantem sukcesu. Niestety, klimatu Alaski nie poczułem wcale. Banalne próby opisu przyrody delikatnie mówiąc były słabe.
Bohaterowie płascy, dialogi nudne. Dałem dwie gwiazdki tylko ze względu na pomysł, jednak wykonanie jak dla mnie bardzo, bardzo słabe. Nie polecam.

Pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałem i niestety ostatnia.
Rzadko wystawiam tak niskie oceny, ale tu nie miałem wyjścia.
Bohaterowie płascy, dialogi...

Akcja powieści rozgrywa się na Alasce w czasie trwania słynnego wyścigu psich zaprzęgów Iditarod. Ma ona jednak niewiele z wyścigiem wspólnego, a choć autorka bardzo stara się wykreować klimat Alaski, to mnie ta książka trochę znudziła. Do tego stopnia, że gdzieś pod koniec, jak już było blisko rozwiązania zagadki złapałam się na tym, że nie wiem kto to jest, te postaci, które nagle się w książce pojawiły. Gdzieś mi uciekło...

Tak zła literatura powinna być zakazana. Jedna gwiazdka za bardzo interesujący pomysł, ale autorka zmarnowała ten potencjał. Opis z tyłu brzmi zachęcająco, ale zdradza rozwiązanie sprawy: handel kobietami, niemowlę pokryte rytualnymi znakami, skorumpowani politycy... Absurd bije od pierwszej strony, niezliczone nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, które pozwalają rozwiązać tą "niezwykle ciekawą" sprawę, śmieszą. Sięgając po krymiał nie oczekuję opisów jak u Nabokova, ale błagam - powtarzający się kilkukrotnie na zasadzie kopiuj/wklej opis Alaski, ograniczający się do słów "wszędzie było dużo drzew, a śnieg sięgał kolan" ośmiesza autorkę. Bohaterowie są płascy, o żadnym z nich nie wiemy zbyt wiele, poza tym każdego z nich można opisać jedną cechą. Autorka usiłuje nam wmówić, że Ellie jest sprytna i inteligentna oraz że między początkującą "detektyw" a jej kolegą rodzi się jakieś gorące uczucie, ale w żaden sposób nie przekłada się to na ich zachowanie. Przecież romans dobrze się sprzeda, więc nie może go zabraknąć... Koszmarne dialogi są kolejnym gwoździem do trumny. Jakby tego było mało, ujawniona na samym końcu motywacja głównej bohaterki jest tak naciągana, że nie uwierzyłby w to nikt. Wydawnictwo przyoszczędziło na korekcie, dlatego nie brakuje smaczków jak np nie z czasownikami pisane łącznie, a z przymiotnikami osobno. Nr 1 na liście najgorszych książęk życia.

Eddie pomaga bylemu mezowi w jego zmaganiach podczas psich zaprzegow. Jednak gdy na ziemi nalezacej do starowiercow znajduje zwloki niemowlecia wszystko schodzi na dalszy plan. Rozwiazanie tej sprawy staje sie jej glownym celem i zrobi wszystko by dowiedziec sie prawdy. A nie bedzie ona zbyt mila. Ksiazka oddaje niesamowity klimat Alaski i jej mrozne klimaty. Mnie nie rozczarowala.

Kawał dobrego kryminału na długie godziny. Autorka świetnie buduje napięcie, klimat grozy i niepewności wlewa się drzwiami i oknami, przez co ciężko się oderwać.

Podobnie jak pierwsza książka tej autorki ta opowieść również przypadła mi mocno do gustu . Całkowicie odmienna mentalność bohaterów, zupełnie inne spojrzenie na świat było bardzo ciekawym elementem pochłaniania książki i historii bohaterki kryminału. Zdecydowanie zostałam fanką tej pisarki i czekam na jej kolejną książkę :)

świetny kryminał... akcja ...tajemnice... trochę polityki... wszystko świetnie napisane. Polecam.

Niestety brak zaskoczenia czy napięcia, można przeczytać tylko jeśli sama wpadnie w ręce.

• Kryminał
  • 2015