Sun Tzu. Sztuka wojny.

Okładka książki Sun Tzu. Sztuka wojny. Karen McCreadie
Okładka książki Sun Tzu. Sztuka wojny.
Karen McCreadie Wydawnictwo: Studio Emka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Studio Emka
2012-01-01
2012-01-01
biznes ekonomia strategia mądrość

„Każdy popełnia błędy, ale by się do nich przyznać, potrzebna jest siła charakteru.”

Założenie własnej działalności gospodarczej i chęć prowadzenia biznesu oznacza dołączenie do wojny.

Choć Sun Tzu żył w latach 544 p.n.e. - 496 p.n.e., to słowa, które przelał na papier, są ponadczasowe. Dzięki zgrabnemu opracowaniu Karen McCreadie, każdy kto myśli o poprowadzeniu firmy lub zespołu ludzi, powinien potraktować tę książkę jako drogowskaz.

Rozdziały są krótkie, a każdy jest dopieszczony myślą przewodnią i zadaniem do wykonania.

Jak wyglądała droga do sukcesu producenta gum do żucia Wrigley's? Dlaczego należy pieczołowicie przemyśleć sens dołączenia do jakiejkolwiek bitwy? Czy wielkim koncernom łatwo jest wygryźć z rynku niewielkich, lecz innowacyjnych graczy?

Podstawa wojenna dla tych którzy zbytnio jej nie rozumieją. Niestety popkultura źle go promuje, pokazując że każdy kto to przeczyta stanie się mistrzem strategii i manipulacji. Pod tym kątem, bzdura. Osoby zapoznane jednak z tematyką wojenną będzie sama książka nudzić, lecz jest to fajny zwięzły regulamin wojenny.

Sztuka wojny to podręcznik do prowadzenia wojny sprzed 2500 lat. Autor opracowania chciałby, żeby był to też podręcznik do prowadzenia biznesu czy negocjacji obecnie, ale nie wychodzi to zbyt dobrze.
Owszem, Sun Tzu (czy Sun Zi) pisze wiele ponadczasowych prawd, ale trzeba się czasem trochę postarać, żeby zaadaptować je do współczesnych realiów prowadzenia organizacji. Jeżeli ktoś chce czytać Sztukę Wojny jako podręcznik zarządzania i konfrontacji - nie polecam. Jeżeli jednak ktoś szuka tutaj, tak jak ja, ważnego źródła przybliżającego do kultury Chińskiej - wtedy polecam z całego serca, bo książka Sun Tzu jest dla chińczyków ważna, tak bardzo, że wiele z jej wersów stało się powiedzeniami.
Zasadniczo myśl Sun Tzu można streścić krótko - staraj się wygrać możliwie małym kosztem, stosuj najróżniejsze środki by osiągnąć cel (jednocześnie Sun Tzu nie bagatelizuje środków typowych i konwencjonalnych),nie skąp tam gdzie nie trzeba, bo to się nie opłaca (kilkukrotnie Sun Tzu poleca by w konkretnych sytuacjach porzucić ekwipunek, albo sowicie nagradzać szpiegów).
Książka jest krótka i dostępna w wersji audio, więc jeżeli kogoś nie przeraża konfrontacja ze sposobem myślenia sprzed 2500 lat to polecam.
Ciekawostka - bitwa pod Ujściem na samym początku potopu szwedzkiego (1655) zgromadziła 17 000 szwedów, co było "ilością nieprzebraną". Sun Tzu opisuje działania raczej dla armii kilkuset tysięcznych, o generale mającym 4 000 ludzi pisząc, że miał ich zaledwie garstkę.

Skarbnica wiedzy. Skarbnica taktyk i podejść do wojny pod względem filozofii i praktyk. Zdecydowanie obowiązkowa lektura, zwłaszcza dla mężczyzn. Zdecydowanie kiedyś zagości w twardej, ładnej oprawie w mojej biblioteczce.

Powinna być to obowiązkowa pozycja dla każdego wykształconego człowieka.
Gdyby przywódcy polskich powstań się z nią zaznajomili to nie przegralibyśmy ani jednego.

Powinna być to obowiązkowa pozycja dla każdego wykształconego człowieka.

Obowiązkowa lektura... powinna być w szkołach

Obowiązkowa lektura... powinna być w szkołach

Klasyka. Obowiązkowo.

Klasyka. Obowiązkowo.

Po tej legendarnej pozycji spodziewałem się nieco więcej, ale na pewno nie żałuję jej przeczytania. Ma swój charakterystyczny klimat, który jest całkiem ciekawy.

Krótka i treściwa, od lat nic się nie zmiania w zakresie strategii, nawet pomimo obecnej technologii, myśl działania jest taka jak z przed 2500 lat.

• * dostępność - ebook
  • # popularnonaukowa