Sztuka wojenna

filozofia, etyka
Firma Księgarska Olesiejuk
2017-01-01
2003-01-01
sun tzu wojna strategia klasyka obca historia

Wspaniałe dzieło Mistrza Sun traktujące o strategii wojskowej. Jest to absolutny klasyk z którym należy się zapoznać.

Dodatkowo to wydanie zostało wzbogacone o "Sztukę wojenną" autorstwa Wu Qi oraz "Trzydzieści sześć podstępów" Tan Daoji co czyni tę książkę jeszcze ciekawszą.

Absolutny klasyk

Absolutny klasyk

"Sztuka wojenna" została napisana prawie 2,5 tysiąca lat temu przez Sun Zi. Jest najstarszym podręcznikiem sztuki wojennej na świecie.
Jest to nieduża książeczka, którą bardzo szybko się czyta. Składa się z 13 rozdziałów, w których autor opisał zasady, dzięki którym dowódca z wojny wyjdzie zwycięsko.

"Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki".

"Sztuka wojenna" Sun Zi to klasyka, którą warto przeczytać.

"Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności....

Ciężko się ocenia tego typu klasyczne pozycje, poruszające tematy niby powszechnie znane, o których jednak na co dzień się nie myśli (no chyba, że czyimś hobby jest planowanie wojennych strategii). Co natomiast mogę powiedzieć na pewno, to że wydanie jest przecudowne! Natomiast swobodnie można sobie było natomiast podarować rozdział poświęcony przełożeniu filozofii wojennej Sun Zi na współczesne strategie biznesowe.

Ciężko bawić się w recenzenta i pisać opinię o książce sprzed tysięcy lat, której znaczna część uchodzi dziś za truizmy. Z pewnością warto poświęcić jedno (krótkie) popołudnie przeczytać tę skromną objętościowo pozycję - choćby po to, aby zobaczyć, jak niewiele się w psychice człowieka od tego czasu zmieniło.

Pozycja obowiązkowa dla wszelkiej maści frustratów i dyktatorów ;)

Pozycja obowiązkowa dla wszelkiej maści frustratów i dyktatorów ;)

Zdecydowanie nie moja ulubiona tematyka, ale książka, oprócz wartości historycznej, ukazuje kilka ponadczasowych zjawisk, które (raczej niestety) rządzą tą planetą, a może i wszystkimi planetami. W sumie ocena tak z braku laku, bo nie jest to książka którą da się ocenić w systemie 10 gwiazdek.

Krótka książka a dużo napisane.
Wiele ciekawych zasad wojennych i w konfliktach plus dużo wiadomości z epoki "średniowiecznych" Chin.
Może być problem z czytaniem przetłumaczonych chińskich nazw własnych (ludzi, miast itp..) ale ja to olałem i skupiłem się na merytorycznej treści.
Krótkie rozdziały, szybko się czyta. Poręczne wydanie książki.
Polecam zainteresowanym.

Krótka książka a dużo napisane.
Krótkie rozdziały, szybko się czyta. Poręczne wydanie książki.
Polecam...

"Sztukę Wojenną" można kupić taniej od książki o tym jak "Rolnik szuka żony", a wynieść z niej można o wiele więcej. Podejrzewam, że współcześni nam głosiciele rozwoju osobistego wykorzystują setnie sparafrazowane i strywializowane mądrości Sun Tzu (czy też Sun Zi) na własne potrzeby, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Rzeczywiście, dla wielu słowa tego przebiegłego mędrca będą wydawać się banałem lub oczywistością, że też wszyscy wiedzą o tym i po cóż to czytać. Moim zdaniem warto. Przede wszystkim, pomaga to w systematyzacji wiedzy. Skoro jest oczywista - tym lepiej. Oczywistą się wydaje, a gdy ją przeczytamy w formie bardzo niejednoznacznej (o problematyce tłumaczenia wypowiadali się inni, na czele z tłumaczem) to uświadomimy sobie właśnie mnogość rozumienia, jak mogło się wydawać, sentencji oczywistych. Przecież kontekst można przenieść z wojny na inne aspekty, takie jakie nas interesują, a wtedy odnaleźć w interesującym nas zagadnieniu inspirację.

Nie można obiektywnie osądzić pełni wartości starożytnej mądrości chińskiej, tym bardziej po przemiale wieków, tłumaczeń i komentarzy. Bez oceny.

[Powyższe wydanie nie zawiera dzieła Sun Pina (również Sun Bina).]

Warto się zapoznać i porównać z Książę.

Warto się zapoznać i porównać z Książę.

Klasyk. Ale nic mnie nie porwało w tej książce.

Klasyk. Ale nic mnie nie porwało w tej książce.