Sztuka wojenna

filozofia, etyka
Wydawnictwo Olesiejuk
2017-01-01
2003-01-01
sun tzu wojna strategia klasyka obca historia

Okładka książki Sztuka wojny. Wydanie oryginalne. Bez komentarzy Sun Zi, Sun Tzu
Sztuka wojny. ... Sun Zi, Sun Tzu

Dobra książka. Zdecydowanie przeceniana, jednak zostawia po sobie pewien ślad w głowie, jeśli faktycznie odnosimy rady w niej zawarte do życia codziennego.

Klasyka. W wielu rankingach książka z kategorii „must read”. Zmieni cały Twój światopogląd. Dzięki niej staniesz się szefem wszystkich szefów.

Tak to jest z klasykami, że trzeba uważać je za coś z marszu dobrego. Jednak byłbym hipokrytą, gdybym tak stwierdził. Mnie ta książką po prostu zanudziła. Może te 2500 lat temu, kiedy powstawała, była niczym kodeks. Może potem, gdy ponad 2200 lat temu została przetłumaczona na język znany Europejczykom, była czymś wyjątkowym. Natomiast teraz? Jak dla mnie to zbiór truizmów, zgrabnych powiedzeń i metafor. Nie jestem jastrzębiem biznesu, więc również na tym polu nie mogę utożsamić się z twierdzeniami, że „Sztuka wojenna” może uchodzić za credo dla współczesnych panów menagerów. Po prostu nie wiem, jak można jedno z drugim łączyć.
Książka raczej z kategorii „okej, przeczytałem֨”, ale nie zrobiła łał.

GENERAŁ I ZIĘĆ, PRZEDSIĘBIORCA I MAKLER
chcąc osiągnąć zwycięstwo, powinien przeczytać "SZTUKĘ WOJENNĄ" SUN ZI. Jest to zbiór rad i zasad pokonania przeciwnika. Jako zachętę przytoczę najbardziej znaną:
"Osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki".
Kolejna z tych, co koniecznie trzeba przeczytać. Drap z półki, kasa i do domu. Pochłaniałem zachłannie nie bacząc, że przecież takie dzieło powinno się powoli przeżuwać. Szybko przekładane kartki szeleściły niczym mlaskanie przy uczcie.

GENERAŁ I ZIĘĆ, PRZEDSIĘBIORCA I MAKLER
Kolejna z tych, co koniecznie trzeba...

Tekst ma 2500 lat. Niesamowite!

Tekst ma 2500 lat. Niesamowite!

W końcu wiem jak pokonać wszystkich moich wrogów.

W końcu wiem jak pokonać wszystkich moich wrogów.

Ja spotkałam się z książką z wydawnictwa Bellona i oceniam na podstawie tamtego wydania - tamto wydanie to dno, porażka i wodorosty. Pomieszana estetyka fotografii, obrazków, kopii linorytów - wszystko bez podpisów.
Odbiorcą tamtego wydania miało być chyba dziecko z przedszkola, bo to co się działo z wielkością liter i z akapitami to chyba niesmaczny żart.
Rozumiem, czemu przez lata treść była pomocna w taktyce wojennej, aczkolwiek obecnie nie ma ta książka aż takiego wpływu.

Proszę pamiętać, że cały czas piszę o wydaniu z Bellony. Dałam 4, ale jeśli chodzi o wydawcę to -1/10 bym dała, bo wstydziłabym się coś takiego ludziom sprzedawać.

Rozumiem, czemu...

Książka mająca prawie 2500 lat, która jest jeszcze dzisiaj aktualna jest dobrą książką

Ciekawa pozycja ,krótka i treściwa ,pokazuje jakich zasad powinien przestrzegać przywódca choć nie wszystko jest już aktualne to można sporo przełożyć na aktualne warunki.

Wspaniałe dzieło Mistrza Sun traktujące o strategii wojskowej. Jest to absolutny klasyk z którym należy się zapoznać.

Dodatkowo to wydanie zostało wzbogacone o "Sztukę wojenną" autorstwa Wu Qi oraz "Trzydzieści sześć podstępów" Tan Daoji co czyni tę książkę jeszcze ciekawszą.

Klasyk. Ale nic mnie nie porwało w tej książce.

Klasyk. Ale nic mnie nie porwało w tej książce.

• Historyczne
  • Domowa biblioteczka