Na szafocie

Hilary Mantel Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tomasz Cromwell (tom 2) powieść historyczna
Bring up the Bodies
Inne

Oficjalne recenzje i

Cromwell i jego historia

[ 13 ] Link do recenzji

"Na szafocie" to kolejna po "W komnatach Wolf Hall" książka autorstwa Hilary Mantel, którą przeczytałam. Podchodziłam do niej z ogromną ciekawością, ale również z obawami dotyczącymi tego, że np. narracja zastosowana przez autorkę nadal będzie mnie uwierać. Jednak zanim napiszę o tym jakie mam wrażenia z lektury wypadałoby zacząć od kilku słów o książce...

~*~

"W...

Druga część znacznie bardziej przystępna od pierwszej, przyjemniejsza i łatwiejsza w odbiorze.

Dobrze, że głównym bohaterem trylogii jest Tomasz Cromwell, dzięki czemu cały dwór i urzędnicy są ukazani z nieco innej strony. Sam Cromwell przedstawiony jest jako normalny człowiek a nie zło wcielone, tak, jak to zostało ukazane w serialu.
Polecam

Zdecydowanie najlepsza część Cromwellowskiej trylogii.
Miałam wrażenie, że w "W komnatach Wolf Hall" wizerunek Cromwella jest nieco wyidealizowany, złagodzony i wygładzony, jakby autorce zależało na tym, by główny bohater zachował "czyste ręce".
Jednak jego działania i wydarzenia opisane w "Na szafocie" rzucają już na jego postać nowe światło i tworzą głębokie rysy na jego...

Książka „Na szafocie” Hilary Mantel, to kontynuacja „W komnatach Wolf Hall”, gdy na dworze królewskim panował Henryk VIII i Anna Boleyn. Lecz w tym tomie Anna już nie jest mile widziana przy boku Henryka VIII. Cromwella czeka trudne zadanie pozbycia się Anny Boleyn, królowej.

Anna nadal nie obdarzyła króla męskim potomkiem. Poronienia, narastająca wzajemna oziębłość,...

Bardzo dobra książka historyczna.

„Na szafocie” to druga cześć opowieści o Tomaszu Cromwellu, snuta jest ona na tle wydarzeń, poprzedzających ścięcie Anny Boleyn. autorka dociera do głębi wydarzeń, ich przyczyn i skutków, a nie tylko do sensacyjnej, skandalicznej i powszechnie znanej powierzchni. Szalenie ciekawa jest warstwa psychologiczna . Wszyscy bohaterowie żyją w czasach przełomu , frakcje na...

Świetna wielowymiarowa powieść historyczna. Zręcznie napisana, plastyczna i pouczająca. Może być inspiracją do rozwijania sztuki dyplomacji. Momentami dosadna. Warto przeczytać.

"Życie zakonne jest zbędne, bezużyteczne i niekonieczne w oczach Chrystusa"

"Zakonnicy twierdzą, że wiodą święte życie, cóż jednak świętego jest we wzajemnym macaniu się po jajach?"

"Erazm...

Thomas Cromwell lord sekretarz króla Henryka VIII zmaga się z codziennością niełatwych rządów swego wichrzycielskiego pana. Anna Boleyn niedawno stała się kolejną żoną Henryka, lecz król marzy już o jednej z córek Seymore`a. Śledzenie zawiłych starań o strącenie krnąbrnej królowej z tronu jest frapującym zadaniem dla wielbicieli historii i fanów XVI wiecznej Anglii.

Urzeka w tej książce "spokój" narracji. Henryk VIII postanawia pozbyć się żony, rozpoczyna się śledztwo, podejrzani trafiają do Tower, za oknem budowany jest szafot, a tymczasem narracja toczy się powoli. To nie sensacja, to spokojna rutyna w jakiej umieściła Thomasa Cromwella Hilary Mantel. Świetny pomysł.

To druga część tryptyku o Tomaszu Cromwellu, doradcy Henryka VIII, który pomógł temu najbardziej serialowemu królowi świata, przejść przez kolejne rozwody. Ta konkretna książka dotyczy czasów, gdy Anna Boleyn była już królową, a Henryk już zdążył się nią zmęczyć.
Wszystko widziane oczyma Cromwella, który pozostaje głównym bohaterem.

Początkowo mi się nieco dłużyła, jednak...

Dyskusje

• Powieść historyczna