Na szafocie

Hilary Mantel Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tomasz Cromwell (tom 2) powieść historyczna
Bring up the Bodies
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Cromwell i jego historia

12 Link do recenzji

„Na szafocie” to druga cześć opowieści o Tomaszu Cromwellu, snuta jest ona na tle wydarzeń, poprzedzających ścięcie Anny Boleyn. autorka dociera do głębi wydarzeń, ich przyczyn i skutków, a nie tylko do sensacyjnej, skandalicznej i powszechnie znanej powierzchni. Szalenie ciekawa jest warstwa psychologiczna . Wszyscy bohaterowie żyją w czasach przełomu , frakcje na...

Świetna wielowymiarowa powieść historyczna. Zręcznie napisana, plastyczna i pouczająca. Może być inspiracją do rozwijania sztuki dyplomacji. Momentami dosadna. Warto przeczytać.

"Życie zakonne jest zbędne, bezużyteczne i niekonieczne w oczach Chrystusa"

"Zakonnicy twierdzą, że wiodą święte życie, cóż jednak świętego jest we wzajemnym macaniu się po jajach?"

"Erazm...

Thomas Cromwell lord sekretarz króla Henryka VIII zmaga się z codziennością niełatwych rządów swego wichrzycielskiego pana. Anna Boleyn niedawno stała się kolejną żoną Henryka, lecz król marzy już o jednej z córek Seymore`a. Śledzenie zawiłych starań o strącenie krnąbrnej królowej z tronu jest frapującym zadaniem dla wielbicieli historii i fanów XVI wiecznej Anglii.

Urzeka w tej książce "spokój" narracji. Henryk VIII postanawia pozbyć się żony, rozpoczyna się śledztwo, podejrzani trafiają do Tower, za oknem budowany jest szafot, a tymczasem narracja toczy się powoli. To nie sensacja, to spokojna rutyna w jakiej umieściła Thomasa Cromwella Hilary Mantel. Świetny pomysł.

To druga część tryptyku o Tomaszu Cromwellu, doradcy Henryka VIII, który pomógł temu najbardziej serialowemu królowi świata, przejść przez kolejne rozwody. Ta konkretna książka dotyczy czasów, gdy Anna Boleyn była już królową, a Henryk już zdążył się nią zmęczyć.
Wszystko widziane oczyma Cromwella, który pozostaje głównym bohaterem.

Początkowo mi się nieco dłużyła, jednak...

Na półkach: , , , ,

Druga część opowieści o Tomaszu Cromwellu to arcydzieło.

Bohater stanął przed nowym wyzwaniem. I choć powieść dotyczyła tylko sprawy Anny Boleyn - to miałam uczucie, że akcja przyspieszyła. Jakby wraz ze wzrostem potęgi Cromwella - bohater myślał coraz szybciej i podejmował decyzje coraz szybciej - przy czym przypominało to balansowanie po linie.

Rozdziały, kiedy Cromwell...

W „W komnatach Wolf Hall” trzeba było się wgryźć, zrozumieć styl pisania autorki, pozorny chaos, sposób prowadzenia narracji. Natomiast ciąg dalszy historii w „Na szafocie” jest łatwiejszy w odbiorze, bardziej klarowny. Oczywiście Mantel wciąż ma specyficzny styl opowiadania o Cromwellu oraz wprowadza do bieżącej fabuły wspomnienia. Obrazy tych dwóch światów, przeszłości i...

"Na szafocie", tom II: Tomasz Cromwell, sługa najjaśniejszego pana, króla Henryka VIII, ma do wykonania misję - uwolnić monarchę od żony, Anny Boleyn, a Hilary Mantel krok po kroku odsłania nam kulisy tego przedsięwzięcia. Fabuła tej historycznej powieści ogniskuje się wokół trzech osobowości. Ich wspólnym mianownikiem jest bezwzględność. Króla Anglii cechuje bezwzględność...

Historia Anny Boleyn od kilku lat mnie niezmiennie fascynuje. Niestety "Na szafocie" niezbyt przypadło mi do gustu, tak jak i serial "Wolf Hall".
Wolałam Annę z "Dynastii Tudorów", a tutaj za dużo Cromwella...a za mało skupienia się na głównej historii - czyli upadku drugiej żony Henryka VIII. Chociaż zainteresowani mogą poczytać.

Równie dobra jak pierwsza. I bardzo do pierwszej podobna. Styl i sposób narracji ten sam. I tematyka właściwie ta sama. Tam mieliśmy wyniesienie na tron Anny Boleyn, tu mamy jej upadek.

Pomijając fakt, że czyta się jak najlepszą powieść kryminalną, to po przeczytaniu naszła mnie refleksja - czemu takich książek nie omawia się w szkole? Dobra literatura i kawal wiedzy...

Dyskusje

• Powieść historyczna