Na szafocie

- Tytuł oryginału:
- Bring up the Bodies
- Data wydania:
- 2013-05-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-05-15
- Data 1. wydania:
- 2012-05-08
- Liczba stron:
- 432
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375086799
- Tłumacz:
- Urszula Gardner
- Wydawnictwo:
- Sonia Draga
- Tytuł oryginału:
- Bring up the Bodies
- Cykl:
- Tomasz Cromwell (tom 2)
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2013-05-15
- Liczba stron:
- 432
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375086799
- Tłumacz:
- Urszula Gardner
- Inne
Hilary Mantel, rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku.
Henryk VIII zakochuje się w Joannie Seymour. Tomasz Cromwell, wykonując wolę władcy, stara się doprowadzić do rozwiązania małżeństwa z Anną Boleyn, co kończy się – jak wszystkim wiadomo – nie unieważnieniem, tylko ścięciem.
Jedna z bardziej znanych historii w dziejach nowoczesnej Anglii, opowiedziana z talentem literackim, który zasłużył na podwójnego Bookera! Siła tej niezwykłej powieści tkwi w szczególe, w odbrązowieniu postaci historycznych, w tchnięciu w nie życia na nowo, w dygresji…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Cromwell i jego historia
Czas to rodzony brat historii. Historia (pojmowana jako dzieje kultury) zaś w swój charakter wpisaną ma sporą dawkę relatywizmu. Czas i historia to sprzymierzeńcy w walce o „prawdę absolutną i jedyną”. Dzieje widziane w kontekście czerni i bieli, z podziałem na dobre i złe postacie. Tak pojmowana przeszłość jest bezpieczna dla odbiorcy wyposażonego w gotowe już kalki kulturowe. Bez żadnego „ale”, nie może wywołać żadnej konsternacji i niepokoju. Idąc dalej tym tropem, historia ma w swoich przepastnych zbiorach bohaterów na wskroś złych. Taki Cromwell na przykład – istny diabeł wcielony (polecam uwadze hasło w polskiej Wikipedii). A jednak można inaczej. Bez wielowiekowego schematu. Pod prąd. I udowadnia to dwukrotna laureatka Nagrody Bookera Hilary Mantel, która w książce „Na szafocie” prezentuje całkiem inne oblicze doradcy Henryka VIII. Bowiem Cromwell, sportretowany przez brytyjską pisarkę, to człowiek obdarzony motywacją, siłą, współczuciem, bezwzględnością i rzecz jasna determinacją. To bohater, z którym dzielimy smutki i radości, z którym się utożsamiamy, któremu kibicujemy, na którego się złościmy i którego potrafimy zrozumieć. Wielka w tym zasługa autorki i jej talentu. Niezwykle sugestywna proza.
„Na szafocie” to opowieść o życiu angielskiego dworu za czasów panowania, wspomnianego już wyżej, Henryka VIII (tak, tak tego od 6 żon! ). A precyzyjniej, o małżeńskim epizodzie tegoż króla z Anną Boleyn. Epizodzie, który zachwiał całym ówczesnym chrześcijańskim światem i który doprowadził do rozłamu między Kościołem rzymskokatolickim a angielskiego tronem. Znana historia, która zakończyła się bardzo nieszczęśliwie dla głównej zainteresowanej - ścięciem (Zapłata za francuskiego kata wynosi ponad dwadzieścia trzy funty, wszelako jest to wydatek jednorazowy) i nowym małżeństwem Henryka z Jane Seymour (z którą król zaręczył się dzień po śmierci Anny Boleyn a ożenił się dziesięć dni później!). Tę jak i inne historie z życia dynastii Tudorów poznajemy oczami samego Cromwella. Temu, trzeba przyznać bez dwóch zdań, wybitnemu politykowi zawierzona została cała warstwa narracyjna powieści. Dzięki tak, wydawać by się mogło, zaskakującemu posunięciu Mantel udało się nadać głównemu bohaterowi książki bardzo rzeczywisty wymiar. Cromwell to postać, która nie wzbudza w czytelniku niechęci, ale zrozumienie. To postać której zazdrości się demiurgicznych zdolność kreujących życie angielskiego dworu. Fascynujący obraz monarchii i mechanizmów rządzących władzą (tj. miłość i pieniądze – od lat bez zmian). Nie zawsze klarowny, czasami obrazoburczy (Zakonnicy twierdzą, że wiodą święte życie, cóż jednak świętego jest we wzajemnym macaniu się po jajach?), ale przejmująco prawdziwy, ludzki.
Wydawać by się mogło, że Mantel w swojej powieści zastosowała tą samą sztuczkę co Jonathan Littell w „Łaskawych”, czyniąc antybohatera bohaterem pozytywnym. Lecz, gdy w przypadku Maxa Aue to raczej literacki populizm ukierunkowany na sensację, tak w przypadku brytyjskiej pisarki to zdecydowanie inny format kreacji. Bowiem poczynania Cromwella nie zostają usprawiedliwione, lecz wyjaśnione i opisane. Czytelnik ma duże pole do określenia swojego stanowiska. W książce Littella nie ma takiej możliwości.
„Na szafocie” to świetna powieść napisana z wielką dbałością o szczegóły, która zauroczy i pochłonie nie tylko miłośników historii. To powieść, która na pewno nie spodoba się fanom sienkiewiczowskiej martyrologii (szkoda, ze u nas nie pisze się takich powieści), ale za to ma szansę wzbudzić zachwyt u miłośników mocnej, rasowej prozy, którzy znudzeni są schematycznym postrzeganiem rzeczywistości. Soczysta literatura godna polecenia.
PS. A na koniec smaczek:
Gdy Henryk wchodzi do niego, odsuwa się z krzesłem, by wstać. Król jednak macha ręką: nie przerywaj sobie. – Wasza królewska mość, Moskale wdarli się na trzysta mil w głąb Polski. Zginęło ponoć pięćdziesiąt tysięcy ludzi. – Ach – bąka Henryk. – Mam nadzieję, że biblioteki nie ucierpią zbytnio. Ani uczeni. Wśród Polaków jest wielu uczonych.
Monika Długa
Popieram [ 13 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 770
- 305
- 129
- 16
- 16
- 10
- 10
- 9
- 9
- 8
Cytaty
Koniec? Nie ma czegoś takiego. Myliłby się ten, kto by tak myślał. Wszystko jest początkiem.
Niewiasty walczą taką bronią, w jaką wyposażył je Bóg: złośliwością, podstępem, oszustwem - i bardzo możliwe, że rozmawiając w swoim gronie,...
RozwińTo, co człowiek bierze za życiową katastrofę, wcale nią nie jest. Prawie wszystko można obrócić na swoją korzyść; z każdego dołu wiedzie śc...
Rozwiń
Opinie [47]
"Na szafocie" to kolejna po "W komnatach Wolf Hall" książka autorstwa Hilary Mantel, którą przeczytałam. Podchodziłam do niej z ogromną ciekawością, ale również z obawami dotyczącymi tego, że np. narracja zastosowana przez autorkę nadal będzie mnie uwierać. Jednak zanim napiszę o tym jakie mam wrażenia z lektury wypadałoby zacząć od kilku słów o książce...
więcej~*~
"W...
Druga część znacznie bardziej przystępna od pierwszej, przyjemniejsza i łatwiejsza w odbiorze.
Pokaż mimo toDobrze, że głównym bohaterem trylogii jest Tomasz Cromwell, dzięki czemu cały dwór i urzędnicy są ukazani z nieco innej strony. Sam Cromwell przedstawiony jest jako normalny człowiek a nie zło wcielone, tak, jak to zostało ukazane w serialu.
Polecam
Zdecydowanie najlepsza część Cromwellowskiej trylogii.
więcejMiałam wrażenie, że w "W komnatach Wolf Hall" wizerunek Cromwella jest nieco wyidealizowany, złagodzony i wygładzony, jakby autorce zależało na tym, by główny bohater zachował "czyste ręce".
Jednak jego działania i wydarzenia opisane w "Na szafocie" rzucają już na jego postać nowe światło i tworzą głębokie rysy na jego...
Książka „Na szafocie” Hilary Mantel, to kontynuacja „W komnatach Wolf Hall”, gdy na dworze królewskim panował Henryk VIII i Anna Boleyn. Lecz w tym tomie Anna już nie jest mile widziana przy boku Henryka VIII. Cromwella czeka trudne zadanie pozbycia się Anny Boleyn, królowej.
więcejAnna nadal nie obdarzyła króla męskim potomkiem. Poronienia, narastająca wzajemna oziębłość,...
Bardzo dobra książka historyczna.
Pokaż mimo to„Na szafocie” to druga cześć opowieści o Tomaszu Cromwellu, snuta jest ona na tle wydarzeń, poprzedzających ścięcie Anny Boleyn. autorka dociera do głębi wydarzeń, ich przyczyn i skutków, a nie tylko do sensacyjnej, skandalicznej i powszechnie znanej powierzchni. Szalenie ciekawa jest warstwa psychologiczna . Wszyscy bohaterowie żyją w czasach przełomu , frakcje na...
więcejŚwietna wielowymiarowa powieść historyczna. Zręcznie napisana, plastyczna i pouczająca. Może być inspiracją do rozwijania sztuki dyplomacji. Momentami dosadna. Warto przeczytać.
więcej"Życie zakonne jest zbędne, bezużyteczne i niekonieczne w oczach Chrystusa"
"Zakonnicy twierdzą, że wiodą święte życie, cóż jednak świętego jest we wzajemnym macaniu się po jajach?"
"Erazm...
Thomas Cromwell lord sekretarz króla Henryka VIII zmaga się z codziennością niełatwych rządów swego wichrzycielskiego pana. Anna Boleyn niedawno stała się kolejną żoną Henryka, lecz król marzy już o jednej z córek Seymore`a. Śledzenie zawiłych starań o strącenie krnąbrnej królowej z tronu jest frapującym zadaniem dla wielbicieli historii i fanów XVI wiecznej Anglii.
Pokaż mimo toUrzeka w tej książce "spokój" narracji. Henryk VIII postanawia pozbyć się żony, rozpoczyna się śledztwo, podejrzani trafiają do Tower, za oknem budowany jest szafot, a tymczasem narracja toczy się powoli. To nie sensacja, to spokojna rutyna w jakiej umieściła Thomasa Cromwella Hilary Mantel. Świetny pomysł.
Pokaż mimo toTo druga część tryptyku o Tomaszu Cromwellu, doradcy Henryka VIII, który pomógł temu najbardziej serialowemu królowi świata, przejść przez kolejne rozwody. Ta konkretna książka dotyczy czasów, gdy Anna Boleyn była już królową, a Henryk już zdążył się nią zmęczyć.
więcejWszystko widziane oczyma Cromwella, który pozostaje głównym bohaterem.
Początkowo mi się nieco dłużyła, jednak...