rozwiń zwiń

Hilary Mantel nie żyje

Anna Sierant Anna Sierant
23.09.2022

Angielska pisarka, dwukrotna zdobywczyni Nagrody Bookera – z 2009 i 2012 roku – zmarła w wieku 70 lat. O śmierci twórczyni poinformował najpierw jej brytyjski wydawca – HarperCollins, potem również Wydawnictwo Sonia Draga – to jego nakładem książki Mantel ukazywały się w Polsce.

Hilary Mantel nie żyje Materiały prasowe i za zgodą Wydawnictwa Sonia Draga

Jak napisali przedstawiciele HarperCollins Publishers UK:

Pękły nam serca na wieść o śmierci naszej ukochanej autorki, Damy Hilary Mantel. Nasze myśli są z jej przyjaciółmi i rodziną, zwłaszcza mężem Geraldem. To dojmująca strata, pozostaje nam jedynie wdzięczność za to, że zostawiła po sobie tak wspaniałe dzieła.

Z kolei Wydawnictwo Sonia Droga wyraziło swój żal w ten sposób:

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.

W wieku 70 lat zmarła Hilary Mantel, jedna z najwybitniejszych brytyjskich powieściopisarek, autorka uwielbianej przez polskich czytelników serii o Tomaszu Cromwellu, dwukrotna zdobywczyni Nagrody Bookera.

Będzie nam Jej brakować.

Hilary Mantel urodziła się 6 lipca 1952 roku w miejscowości Glossop, w Derbyshire. Była absolwentką prawa na London School of Economics oraz Sheffield University. W roku 1972 roku pisarka wyszła za geologa Geralda McEwana, z którym rozwiodła się w roku 1981, by potem ponownie wziąć z nim ślub 12 miesięcy później.

W roku 1974 Mantel zaczęła pisać książkę o rewolucji francuskiej, która została opublikowana dopiero 18 lat później pod tytułem „A Place of Greater Safety”. W 1977 roku twórczyni przeprowadziła się z mężem na 5 lat do Botswany, a następnie na 4 lata do Arabii Saudyjskiej, by powrócić do Wielkiej Brytanii w latach 80. XX wieku.

Pisarka opublikowała 17 powieści, w tym m.in.: „Every Day is Mother’s Day”, „Vacant Possession”, „Beyond Black”. W roku 2020 Hilary Mantel wybrano jako członka Royal Society of Literature, w 2006 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego III klasy, a w roku 2014 – Orderem Imperium Brytyjskiego II klasy, dzięki czemu mogła się tytułować tytułem Damy.

W roku 2009 pisarka otrzymała pierwszą Nagrodę Bookera – za powieść „W komnatach Wolf Hall”, pierwszą część cyklu o Tomaszu Cromwellu, trzy lata później wyróżniono ją tą samą nagrodą za „Na szafocie”, drugą powieść z tego cyklu. Hilary Mantel była pierwszą kobietą, która otrzymała Bookera dwa razy. Na oficjalnej stronie The Booker Prizes na Facebooku zamieszczono kondolencje po śmierci autorki:

Wszyscy w Booker Prizes jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Hilary Mantel, autorki czterokrotnie nominowanej do Nagrody Bookera i jej dwukrotnej laureatki. Składamy szczere kondolencje rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom pisarki.

Ostatnią powieścią Mantel jest wydana w 2020 roku w języku polskim „Lustro i światło” – trzeci tom cyklu o Cromwellu, cieszący się dużym uznaniem wśród użytkowników i użytkowniczek lubimyczytać.pl – otrzymał on wysoką średnią ocen 8,0/10. Jak napisała o tej powieści użytkowniczka Papusza:

Autorka wspaniale opisuje nie tylko wewnętrzne monologi, ale również sceny z życia rodzinnego i społecznego, zależności wielkich rodów, nie tylko Europy, ale i z własnego podwórka, od polityki króla Anglii.

Z kolei o pierwszym, nagrodzonym Bookerem tomie „W komnatach Wolf Hill”, FannyBrawne napisała:

,,W komnatach Wolf Hall" to zdecydowanie jedna z tych powieści historycznych, które są bardzo dopracowane i rzetelne. Jeśli lubicie takie klimaty i chcielibyście poznać historię Henryka VIII z nieco bardziej politycznej, przyziemnej perspektywy, to będzie to coś idealnego dla Was.

Przyczyną śmierci Hilary Mantel, jak poinformował jej agent literacki, Bill Hamilton, był udar. Informacje o książkach autorki i samej pisarce znajdziecie na podstronie twórczyni w lubimyczytać.pl

Źródło: „The Guardian”


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anachronist 24.09.2022 18:20
Czytelniczka

Nie czytałam jeszcze Lustra i Światła ale i tak uważam że jej trylogia o Cromwellu jest niesamowita. Mantel potrafiła się wczuć w atmosferę epoki i przekazać ją z niewiarygodną wprawą. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FannyBrawne 23.09.2022 21:29
Bibliotekarka

Jej trylogia o Cromwellu to zdecydowanie jedne z najlepszych ujęć historii Tudorów, jeśli nie najlepsze - wyważone, w miarę obiektywne, skupione na polityce, bez kontrowersyjnych teorii spiskowych i romantyzowania, żeby się lepiej sprzedało. Niech spoczywa w pokoju [*]

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 23.09.2022 15:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post