Moralność pani Dulskiej

Okładka książki Moralność pani Dulskiej
Gabriela Zapolska Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Pani Dulska (tom 1) Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Pani Dulska (tom 1)
Lektura z opracowaniem
Zielona Sowa
2007-01-01
2007-01-01
8372205523

Dobrze było przypomnieć sobie książkę czytaną wcześniej jako obowiązkową lekturę w liceum. Pomimo upływu lat, powieść nie straciła nic na znaczeniu. To z niej zapamiętałam motto, że wszystkie brudy należy prać w czterech ścianach swojego domu. Rewelacyjna, ponadczasowa, polecam gorąco.

Dobry obraz kołtunerii i filisterstwa, temat ten powtarza się w wielu współczesnych książkach.

Przeczytana w ramach wyzwania Bookmenki - Karmeny na maj czyli by czytać książki z "Pan, Pani, Państwo" w tytule
Dramat znany mi z czasów liceum gdyż była to moja lektura. Teraz miałam okazję przesłuchać znakomitego słuchowiska. Ponadczasowa historia o podwójnej moralności, obłudzie, braku moralnego kręgosłupa. Świetnie wykreowani bohaterowie i cóż pewnie nigdy nie zestarzeje się jeśli chodzi o postawy i zachowania

Wysłuchałam tej historii w słuchowisku na story tel - świetna interpretacja. Historia o tym, jak różne oblicza ma moralność i uczciwość i jak można dopasowywać sytuację dla sowich korzyści.

Można się pośmiać. Nie jest to nic wybitnego. Po prostu zwykła historia pisana dramatem.

Pierwsza myśl- szkoda, że książka nie była moją szkolną lekturą. Jest to krótki dramat, dla którego przysłowiowy "śmiech przez łzy" byłby wystarczającym komentarzem. Tak zwana tragifarsa jawi się jako przestroga przed postępowaniem podobnym do postępowania bohaterki. Samo myślenie Dulskiej jest szokujące. Rozbawia mnie Felicjan, do którego w dramacie należy jedno, ale za to dosadne, zdanie.
Odnoszę wrażenie, że autorka podkreśla swoją niechęć do określonej grupy społecznej, hiperbolizując jej przywary. Zachęcam do lektury!

Czy można mieć swoją moralność? Aniela Dulska udowadnia, że jak najbardziej tak!

Jak podaje Słownik Języka Polskiego moralność to "zespół powszechnie uznanych warunków, poglądów na wartości, na dobro i zło, przekonań, które wartościują określone działania". Wydawać by się więc mogło, że dla każdego będzie ona taka sama, lub bardzo podobna. Te złudne nadzieje bardzo szybko rozwiewa główna bohaterka, z którą zdecydowanie się nie polubiłam. Aniela Dulska udowadnia, że moralność, a raczej jej brak można traktować bardzo indywidualnie. Jak bardzo? Przekonacie się tylko, czytając ten trzyaktowy, niedługi, a jakże wciąż aktualny dramat.

Pozwolę sobie przytoczyć w tym miejscu kilka ważniejszych faktów z lektury, ale to książka, której fabułę każdy zna, chociaż w części, a bez tego nie byłabym w stanie trafnie pokazać tytułowej "moralności" Anieli. O Pani Dulskiej można by mówić wiele, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej niektóre zachowania. Bo przecież logicznym jest wyrzucenie z mieszkania kobiety zdradzonej przez męża, która próbowała popełnić samobójstwo. W końcu sprowadziła pod jej kamienicę ambulans, a to już prawie jak hańba! Z drugiej zaś strony całkowicie moralnym zachowaniem jest oczekiwanie zapłaty czynszu od prostytutki, ta przecież nie sprowadzi hańby na jej kamienicę, bo ze swoimi działaniami się kryje. Sądzicie, że to paradoks? To jeszcze nie wiecie najlepszego! Skoro służąca jest w ciąży ze Zbyszkiem, to zróbmy awanturę, a następnie wyrzucimy Hankę i po problemie.

W niektórych sytuacjach nie wiedziałam wręcz, czy się śmiać, czy załamać, ale tacy ludzie naprawdę chodzą po ziemi. O ile osobę podobnego pokroju można jeszcze nazwać prawdziwym człowiekiem, gdyż Pani Dulska z każdą kolejną przeczytaną stroną wyzbywała się u mnie resztek człowieczeństwa. Wspominając jeszcze o innych bohaterach, bo nie tylko wokół Anieli świat się kręci, wszyscy próbują na swój sposób odnaleźć się w sytuacji i dopasować. Naiwna Mela, pewna siebie Hesia, próbujący się postawić Zbyszko i wiecznie milczący Pan Dulski to przekrój przez postaci, z którymi spotkacie się w książce. Żadna z nich tak naprawdę nie zjednała sobie mojej sympatii, pokazali mi jedynie, że można mieć ideały i myśleć, że ma się swoje zdanie, ale i tak odgórnie określona moralność wygra.

Gabriela Zapolska wiele lat temu stworzyła dramat aktualny do tej pory. To jedna z niewielu książek, która bardzo mi się podobała, pomimo tego, że nie polubiłam bohaterów. Przede wszystkim dlatego, że Autorka pisze o rzeczach ważnych, w sposób, który na pewno niejednemu się nie spodoba, bo odkryje wady. Zapolska wielokrotnie udowadnia, że wychowanie wpływa na późniejsze czyny, pokazuje prawdziwą naturę człowieka, a wszystko to napisane w sposób wywołujący całą gamę emocji. Od złości przez bezsilność, aż po śmiech z niektórych dialogów.

Bardzo lubię czytać dramaty. W tak krótkim tekście przeznaczonym do wystawienia na scenie często można znaleźć więcej, niż w niejednej grubej powieści. "Moralność Pani Dulskiej" to książka o rzeczach ważnych, odkrywająca ludzkie wady. Należy ją przeczytać z uwagą, by dostrzec to, co naprawdę istotne. Uważam, że to jedna z lepszych, a może nawet najlepsza lektura szkolna, jaką przeczytałam, a jednocześnie klasyk, który zdecydowanie warto znać.

Książkę jako piątą zaliczam do wyzwania "12 klasyków na 12 miesięcy".

Kto by pomyślał, że "Moralność Pani Dulskiej" tak bardzo mi się spodoba? Ja na pewno nie, a jednak książkę słuchało mi się niezwykle dobrze.
W lekki i trochę zabawny sposób ujawnia przywary ludzkie oraz pokazuje jak bardzo myślenie i spojrzenie niektórych zależy od tego co dotyczy ich, a co innych. Chęć ukrywania nieprzyjemnych i niewygodnych faktów i chęć pokazywania tego co najlepsze nawet jeśli to najlepsze jest tylko pozorne. Wszystko to wydaje się być wciąż niezwykle aktualne.
Ogromny plus za słuchowisko, które słuchało się niezwykle przyjemnie.

Dzisiaj wyjątkowo "na czasie"!

Pani Dulska to właścicielka kamienicy, w bardzo specyficzny sposób pojmująca moralność. W sposób bardzo egoistyczny, nie licząc się z losem innych, widząc tylko czubek swojego nosa i interes swojej rodziny.

Bardzo aktualny tekst, bo takich Dulskich sporo. Jeśli do tego dodamy temat ciąży i traktowania kobiety, to w myślach mimowolnie pojawia się atrybut Zeusa Gromowładnego. Co prawda chodzi o mezalians, a w tamtych czasach różnice klasowe były bardzo istotne, to jednak...

Są jeszcze dwie dorastające panny, już nie dzieci, chodzące na pensję: jedna jest po prostu rozpieszczona i źle wychowana a druga naiwna i kompletnie niewyedukowana w sprawach "damsko-meskich". Jakbym patrzył przez okno.

Dzisiaj wyjątkowo "na czasie"!

Minęło ponad sto lat od premiery dramatu pani Zapolskiej, a ja dziś wyglądam przez okno i pań Dulskich zliczyć nie mogę :)