Rzym, Kościół, cesarze

Okładka książki Rzym, Kościół, cesarze Aleksander Krawczuk
Okładka książki Rzym, Kościół, cesarze
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry powieść historyczna
732 str. 12 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
732
Czas czytania
12 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8320715180
Tagi:
Rzym imperium rzymskie Cesarstwo Rzymskie
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
474

Na półkach:

„Przywileje, które zostały przyznane w uznaniu religii, powinny być udziałem jedynie wyznawców religii katolickiej. Jest naszą wolą, aby heretycy i schizmatycy nie tylko nie mieli w tych przywilejach udziału, ale byli zobowiązani i przymuszani do różnych munera.“

Konstantyn Wielki



Rzetelne książki historyczne są dziś wielką rzadkością. Z reguły albo ktoś pisze pod jedną, albo pod drugą stronę, co zaciemnia obraz sytuacji, ponieważ nic nie jest albo czarne, albo białe. Im trudniejsza historia tym potrafi być bardziej zakłamana, zwłaszcza jeśli bierze udział w walce politycznej.

O historii chrześcijaństwa, Rzymu, oraz Kościoła Rzymskokatolickiego powstało wiele pozycji. Mam wrażenie, jednak, że jedna jest gorsza od drugiej. Albo autorzy grają w bramkę ateistów, albo katolików i zwolenników szeroko rozumianego papiestwa. Jeśli cofniemy się w przeszłość, to również historia samego wiecznego miasta, jak i jego władców, a co za tym idzie narodzin imperium i jedno zbawczej religii, także na przestrzeni lat ulegała zmianie w zależności, jak ówcześnie komu pasowało.

Pan Aleksander Krawczuk, to moje odkrycie tego półrocza, jeśli chodzi o publikacje historyczne i muszę napisać, że jestem miło zaskoczona na plus. Dzieło Pisarza Rzym, Kościół cesarze uzupełnia wszelkie braki i ignoranctwa powstałe w tym temacie od lat. Trylogia Pana Krawczuka, na którą składa się Konstantyn Wielki, Ród Konstantyna oraz Julian Apostata, zabiera nas w świat Rzymu, oraz władzy, jakiej nie znamy i o jakiej rzadko się mówi. Obraz imperium rzymskiego w III i IV wieku, to przekrój przez lata, w których miasto na siedmiu wzgórzach rządziło niemal całym światem.

W książce tej przyjrzymy się szerokiej polityce Konstantyna Wielkiego, narodzinach największej z religii świata, możemy tutaj tak śledzić losy młodego cesarza Juliana Apostaty, który próbuje przywrócić dawne kulty. Dodatkowo Pisarz raczy nas wszelkimi tajemnicami, zdradami, intrygami pałacowymi, czyli wszystkim tym z czego słynął rzymski dwór.

Myślałam na początku, że jest to jedna pozycja, ale okazało się, że w jednym egzemplarzu są trzy historie i to bardzo dobre historie. Rzym, Kościół, cesarze, to publikacja, która całkowicie zmienia pogląd na to jakoby Konstantyn Wielki wyznawca wielobóstwa, miał wizję krzyża i nagle się nawrócił. Pozycja Autora obala wszystkie powstałe mity wokół władzy Konstantyna, samego kościoła oraz cesarza Juliana, który za wszelką cenę chciał wrócić do korzeni. Mimo tego, że jest to książka historyczna pisana, jest naprawdę przystępnym językiem, znajdzie się tutaj wiele dokumentów, odnośników, dat, oraz wydarzeń w sam raz dla miłośników szczegółowej historii, o której nie uczą w szkołach.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego dzieła, a na mojej półce już czeka kolejna książka tego Autora. Jestem wielką fanką tematu cesarstwa rzymskiego, a zwłaszcza czasów Konstantyna, więc z całą pewnością będę do tej pozycji wracała. Miło czyta się coś, co nie bije w jedną dudkę, tylko daje obiektywne spojrzenie na omawiane wydarzenia. Książkę polecam bez dwóch zdań.

zaczytanizkawa.blogspot.com

„Przywileje, które zostały przyznane w uznaniu religii, powinny być udziałem jedynie wyznawców religii katolickiej. Jest naszą wolą, aby heretycy i schizmatycy nie tylko nie mieli w tych przywilejach udziału, ale byli zobowiązani i przymuszani do różnych munera.“

Konstantyn Wielki



Rzetelne książki historyczne są dziś wielką rzadkością. Z reguły albo ktoś pisze pod...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
10

Na półkach:

Bardzo dobra praca naukowa, ktora pomimo wielu faktów w przystępny sposób opisuje historię cesarzy rzymskich, kościoła i społeczności wiecznego miasta. Aż dziwne, że jest mało popularna.

Bardzo dobra praca naukowa, ktora pomimo wielu faktów w przystępny sposób opisuje historię cesarzy rzymskich, kościoła i społeczności wiecznego miasta. Aż dziwne, że jest mało popularna.

Pokaż mimo to

avatar
535
106

Na półkach:

W trylogii tej prof. Krawczuk przedstawia zarówno losy cesarstwa rzymskiego i kierujących nim imperatorów, jak i Kościoła chrześcijańskiego wraz z jego świętymi, uczonymi i heretykami. Autor, który nigdy nie krył swojego ateizmu oraz sympatii do postaci Juliana Apostaty wyraźnie staje po stronie odnowionego pogaństwa, ale jednocześnie stara się zachować obiektywną postawę. Jego pracę czyta się całkiem dobrze, szczególnie tomy poświęcone Konstantynowi oraz Julianowi, choć zabrakło mi głębszego poruszenia niektórych kwestii (na przykład czarnej legendy pierwszego z cesarzy). W kolejnych rozdziałach krawczukowa narracja przeplatana jest obfitymi cytatami ze starożytnych autorów (pogańskich i chrześcijańskich),w tym z korespondencji Juliana. Dodatkowo na końcu każdego z tomów pojawia się spis bibliograficzny, sporo ułatwiający chcącym przejrzeć źródła albo dokształcić się na temat danego władcy czy epoki.

Pozycja z pewnością warta uwagi, choć niektórych mogą pewnie zirytować pewne opinie autora w kwestiach religijnych.

W trylogii tej prof. Krawczuk przedstawia zarówno losy cesarstwa rzymskiego i kierujących nim imperatorów, jak i Kościoła chrześcijańskiego wraz z jego świętymi, uczonymi i heretykami. Autor, który nigdy nie krył swojego ateizmu oraz sympatii do postaci Juliana Apostaty wyraźnie staje po stronie odnowionego pogaństwa, ale jednocześnie stara się zachować obiektywną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    60
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    9
  • Historia
    3
  • Historyczne
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Kupione-2023
    1
  • EmpikGO
    1
  • Niedoczytane
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzym, Kościół, cesarze


Podobne książki

Przeczytaj także