Kobieta w średniowiecznej Europie

Okładka książki Kobieta w średniowiecznej Europie Andrzej Radzimiński
Okładka książki Kobieta w średniowiecznej Europie
Andrzej Radzimiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu popularnonaukowa
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-231-2811-3
Tagi:
średniowiecze europa kobiety kultura
Średnia ocen

5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hortus Mediaevalis. Studia ofiarowane Profesorowi Wojciechowi Fałkowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Paweł Derecki, Wiesław Długokęcki, Tomasz Jasiński, Mirosław Nagielski, Andrzej Pleszczyński, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik
Ocena 0,0
Hortus Mediaev... Paweł Derecki, Wies...
Okładka książki U źródeł pamięci. O zapominaniu w historii, teologii i literaturze Cezary Dobies, José Ángel García Cuadrado, Mirosław Mróz, Pedro Picoitio, Andrzej Radzimiński, Piotr Roszak, Jan Sochoń, Mirosław Strzyżewski, Olivier-Thomas Venard, Marek Wittbrot, Robert J. Woźniak
Ocena 0,0
U źródeł pamię... Cezary Dobies, José...
Okładka książki Zakon krzyżacki w Prusach i Inflantach. Podziały administracyjne i kościelne w XIII-XVI wieku Roman Czaja, Andrzej Radzimiński
Ocena 10,0
Zakon krzyżack... Roman Czaja, Andrze...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
60
5

Na półkach:

Za plagiat i zachowanie autora w związku z jego ujawnieniem (https://prenumeruj.forumakademickie.pl/fa/2015/06/jak-stracic-prestiz/) nie może się należeć inna ocena niż 1.

Za plagiat i zachowanie autora w związku z jego ujawnieniem (https://prenumeruj.forumakademickie.pl/fa/2015/06/jak-stracic-prestiz/) nie może się należeć inna ocena niż 1.

Pokaż mimo to

avatar
1250
8

Na półkach: ,

Tytuł dobrany dość niefortunnie (pewnie zabieg marketingowy),bo redukujący bogatą zawartość. Nadto samo określenie „kobieta” było zwrotem nieobecnym w średniowieczu - co sam autor podkreśla w pierwszych stronach - był to bowiem termin nowożytny mający początkowo zdecydowanie negatywny wydźwięk.

Ze względu na związek antyku na omawianą epoką naświetlono kwestię postrzegania kobiet u Greków, Rzymian czy też w kulturze żydowskiej. Następnie nieco czasu poświęcono na wyobrażenia o kobietach - w kategoriach religijno-duchowych i społecznych - u myślicieli pierwszych wieków chrześcijaństwa, dalej już w okresie średniowiecza.

Działalność „kobiet” przedstawiono na szerszym tle nie wyłączając instytucji, środowiska, statusu społecznego itd. Omawiane kwestię często wykraczają poza ścisłe ramy pojęcia kobiecości, gdyż omawiają ówczesną obyczajowość, kwestie dotyczące postrzegania nagości w czasach pogańskich i chrześcijańskich, kwestie obchodzenia się z kobietą w społecznościach Germanów/Franków, aspekt małżeństw i rozwodów, a także tzw. penitencjałów czyli ksiąg pokutnych.

Przybliżono mniej lub bardziej znane sylwetki kobiece, np. świętych czy władczyń jako nawracających swoich małżonków. Mamy tutaj również przybliżoną pozycję kobiet/opatek w klasztorach. W książce znajdziemy bardzo dużo niuansów dotyczących źródeł literackich epoki. Uwagę zwraca sporo passusów niezwykle cennego XIII-wiecznego źródła pt. Katalog magii Rudolfa, które zawiera opis zabiegów magicznych. Jest to tym bardziej cenny przekaz, gdyż jak wiemy, praktyki magiczne w omawianej epoce były raczej marginalnym fenomenem.

Samo opracowanie szczegółowe i starannie opatrzone źródłowo. Zdecydowanie potrafi poszerzyć wiedzę o średniowieczu.

Tytuł dobrany dość niefortunnie (pewnie zabieg marketingowy),bo redukujący bogatą zawartość. Nadto samo określenie „kobieta” było zwrotem nieobecnym w średniowieczu - co sam autor podkreśla w pierwszych stronach - był to bowiem termin nowożytny mający początkowo zdecydowanie negatywny wydźwięk.

Ze względu na związek antyku na omawianą epoką naświetlono kwestię...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    16
  • Średniowiecze
    3
  • Posiadam
    2
  • Historia - średniowiecze
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Historia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 📑📑200<400 stron
    1
  • Muszę mieć
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobieta w średniowiecznej Europie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne