Kłamca

kryminał thriller sensacja

Déjà lu

Bajka, ale fajnie napisana

Bajka, ale fajnie napisana

Dobry kryminał. Dużo wątków z pisma świętego. Tylko co by było, gdyby nie znalazł się nikt, kto potrafiłby wyjaśnić znaki prowadzące do wyjaśnienia, ale jest historyczka Lena. Historia ogólnie ciekawa.

Druga część trylogii zapoczątkowana: "Drzewem morwowym".

Druga część trylogii zapoczątkowana: "Drzewem morwowym".

Drugi tom, tym razem tragedia dotyczy bezpośrednia Pawła bo został zamordowany stryj z żoną, rusza więc tropem przy pomocy Leny aby rozwiązać kolejną zagadkę i złapać tego, któremu udało się wyjść z więzienia i dalej się mści.

Dziennikarz z Warszawy, Paweł Werens znowu na tropie. Towarzyszy mu Lena. Stryjostwo niestety nie żyje. Szkoda, bo starszy pan miał charakter. Sprawa z pierwszego tomu ma swój ciąg dalszy. Nie wszystkie szczury zostały wyłapane. Książka jest słabsza. Niedobrze bo pierwszy tom oceniłam na „ może być.” Co prawda autor znowu sięgnął do wierzeń i tradycji ludowych, ale to nie uatrakcyjniło treści. To dostaliśmy już w tomie pierwszym. Tutaj mamy dalsze drążenie podań o Wilgefortis i powtórzenia, przypominanie tego co już wiemy . Słabo. Został tom trzeci. Książki należące do tej trylogii nie są długie. Sięgnę po tom ostatni. Autor mi wszystko streści i wyjaśni. Utrwali mi się na jakiś czas i pytana o Białkowskiego wyłuszczę się szczegółowo i mało pochlebnie. A może tom trzeci będzie dobry? To się może zdarzyć. Na to liczę.

Po dwóch latach wraca Paweł Werens i krąg podejrzanych osób ze zgromadzenia kainickiego.
Niewiasta z brodą bez trzewika wisi na krzyżu...opodal niej ciało mężczyzny z napisem Szadrak...

"...Tajemnicza kobieta- Mesjasz, androgynicznie łącząca w sobie przeciwstawne pierwiastki męski i żeński. Niezwykła alternatywa wobec zmaskulinizowanego, patriarchalnego świata chrześcijaństwa, w którym boskość zarezerwowana jest wyłącznie dla jednej płci.
ilgefortis, znana jest w różnych częściach świata jako święta Liberata, Kummernis (także w Polsce),Eutropia, Ragenfeldis, Hulpe, Combre, Wilga lub święta Starosta (w Czechach). W gwarze ludowej Śląska pojawia się jako Starostka, dobra opiekunka i patronka kobiet. Jej imię Wilgefortis etymologicznie wiążące się ze zwrotem Vigo Fortis, oznaczającym silną lub dzielną dziewicę, przez lata ulegało zniekształceniom lub uproszczeniom. Niemieccy badacze przyjmują również wersję wywodzącą imię od Hilge Vartz (Fartz),czyli święta twarz (oblicze). Angielskie Uncumber i niemieckojęzyczne Kummernis wywodzi się też od zbitki słów określających okoliczności męczeńskiej śmierci świętej oraz jej wstawiennictwa w godzinie śmierci, to jest ohne kümmer - bez strachu.

Podania o Wilgefortis mają swoje korzenie w tradycji ludowych wierzeń i obrzędów Portugalii bądź Italii, osadzonych na styku religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej, których narodziny datuje się na okres IV wieku n.e. Jak podaje tradycja, Wilgefortis, dziewica i męczennica, miała żyć w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Była chrześcijanką, córką pogańskiego władcy Luzytanii (dzisiejsza Portugalia). Kiedy na jego królestwo najechał pogański król Sycylii, ojciec Wilgefortis postanowił zawrzeć układ z najeźdźcą, dając za żonę swoją piękną córkę. Mariaż doszedłby do skutku, gdyby nie zdecydowany opór księżniczki. Oblubieńcem, którego wybrała, był bowiem Chrystus Ukrzyżowany i jemu postanowiła być wierną za każdą cenę. Kategorycznie odmówiła zamążpójścia, a nie chcąc budzić pożądania ubiegającego się o jej względy księcia, wymodliła u Chrystusa oszpecenie swojej twarzy. Prośbie stało się zadość.
Piękne młode oblicze pokrył męski zarost (w niektórych przekazach pojawia się wątek ofiarowania przez Chrystusa swojej twarzy Wilgefortis). Rozwścieczony ojciec, nie mogąc zmusić córki do wyrzeczenia się wiary i zmiany decyzji niweczącej jego polityczne plany, kazał ukrzyżować Wilgefortis. Poniosła więc śmierć męczeńską za Chrystusa i jak Chrystus na krzyżu, co miało mieć miejsce w 138 lub 308 roku..." DZIENNIK ZACHODNI.

Rytualny mord wujka i Elizy to cios dla Pawła, pogłębiająca się choroba ojca nie ułatwiają dziennikarzowi relacji z najbliższymi, a zdobyta popularność pozwala odcinać kupony od sławy, kobiety drzwiami i oknami wpadają.
Rozpoczyna się wyścig z czasem, intryga uknuta niczym w polskich realiach z książki Dana Browna - "Kod Leonarda da Vinci". Paweł i doktor Lena vel Robert Langdon i Sophie Neveum, wsparcie policjanta Dery.
W pięknym pałacu Radomierzycach w roku 1945 znajdowała się dokumentacja i ogromne zbiory malarstwa i innych drogocennych wartościowych przedmiotów m.in: "Portret młodzieńca" Rafaela Santi, który niestety zaginął po wojnie i wiele hipotez próbuje rozwiązać tę zagadkową sprawę.
Trup ściele się gęsto, zabójcy się mnożą, sekta kainicka depcze Pawłowi i Leni po piętach, Bazylika w Gdańsku, symbolika, czekamy na kulminacyjna scenę walka dobra ze złem Paweł kontra przywódca, generał Szubert Zgromadzenia kainickiego... itd...
Niby coś się dzieje, akcja - reakcja, ale to wszystko takie przewidywalne i momentami infantylne.
Trzecia część przede mną.

"Kłamcz" to druga część świetnej "podróży" Tomasza Białkowskiego po Dolnym Śląsku i dawnym terenie Prus Wschodnich. W tym kryminale autor ciągnie historię z poprzedniej części "Drzewo morwowe". Tym razem dziennikarz Paweł Werens traci w tragiczny sposób swojego, poznanego w poprzedniej części, sympatycznego stryja oraz jego żonę. Wszystkie tropy znów prowadzą do sprawy sprzed dwóch lat... Czy Paweł rozwikła tajemnice śmierci swoich bliskich?

Nie jestem fanem kryminałów, może dlatego nie potrafię być ich wyrozumiałym czytelnikiem. Ten zaliczam do męczących. Ciągłe powtarzanie słuchaczowi dlaczego akcja przebiega w taki a nie inny sposób, wyjaśnianie wydarzeń przed chwilą opisanych jest dobre dla wyjątkowo rozkojarzonego czytelnika. I może rzeczywiście sprawdza się w przypadku audiobooka. Lecz mimo wszystko okropnie mnie irytowało. Intryga byłaby całkiem niezła, gdyby nie była tak grubymi nićmi szyta. Książka robiła się ciekawa tylko w tych momentach, gdy autor sięgał po wiedzę z dziedziny historii sztuki, architektury lub czasów drugiej wojny światowej. To, co było pomiędzy jedynie drażniło me czytelnicze ucho. Zatem nie sięgnę po kolejny tom. Co więcej nie mam ochoty sięgać również po pierwszą część przygód Pawła Werensa, a zniechęcił mnie do tego sam autor skutecznie streszczając wydarzenia.

Dla mnie to trochę kopia stylu Dona Browna - ale podobały mi się opisy Gdańska i Olsztyna. Jestem z Pomorza i znam wiele miejsc opisywanych w książce.

Miałam problem z tą książką. Ewidentnie braki przyciągania treści nadrabiał lektor. Świetna interpretacja Andrzeja Hausnera nadrabiała klimat powieści, który utrzymany w gatunku kryminału powinien być bardzo wymagającą konfiguracją intrygi i aktywnie prowadzonego śledztwa. Tymczasem w „Kłamcy” mamy nieco inaczej. Para starszego małżeństwa ginie w bardzo nietypowy sposób, śledztwo toczy się dosyć typowo, a cały myk polega na tym, by odkryć intencje zabójcy.

I właśnie owe intencje stają się żmudną pracą dla dziennikarza śledczego Pawła Werensa. Nota bene, zamordowani to jego stryjostwo. Tajemnice odkrywają się dość specyficznie. Autor pokusił się o retrospekcyjne wspomnienia sięgające drugiej wojny światowej. Nic, co istotne i najważniejsze nie może umknąć uwadze wnikliwego dziennikarza, który zrobi dosłownie wszystko, by dowiedzieć się prawdy. Białkowski nie szczędzi nam emocji. Dodatkowym elementem kryminalnej rozgrywki stają również symbole religijne i zagadkowe słowo: szadrak.

„Kłamca” to ciekawa i intrygująca pozycja, która w interpretacji Hausnera jest znakomicie nakreślonym kryminałem. Wszelkie elementy tajemniczej układanki dają się dopasować żmudnie i bez wyczucia, jednak seria kolejnych morderstw przyspiesza akcję i nadaje jej specyficznego tempa. Wszystko zgrabnie, z polotem i wyczuciem. Polecam!

• Kryminał
  • Biblioteka