Szklany tron

Marcin Mortka
literatura amerykańska zabójczyni high fantasy Marcin Mortka magia turniej

szklanytron ~ @wydawnictwo_uroboros @sarahjmaas 💚
[ #współpracareklamowa 16+]

„Dawno, dawno temu – Celaena opowiadała jemu, sobie, całemu światu – w pewnej krainie, już dawno zrównanej z ziemią, żyła sobie księżniczka, która bardzo kochała swe
królestwo...” ~ Sarah J.Maas - Dziedzictwo Ognia

Cofnijmy się do 2013 roku gdy w ciepły jesienny dzień, udałam się do Empika by kupić sobie książkę. Ledwo co premierę miała powieść pod tytułem „Szklany Tron” Opis zainteresował mnie bardzo. Kto by pomyślał, że zakocham się na zabój w bohaterach, których stworzy Sarah?

Historia zaczyna się od kobiety, która była płatnym zabójcą, ale popełniła jeden fatalny błąd i za karę, została zesłana do kopalni soli. Jednak los się do niej uśmiechnął. Książę proponuje jej udział w turnieju na osobistego zabójcę króla. Jeśli weźmie udział i wygra - będzie wolna, jeśli przegra - czeka ją śmierć.

I tak zaczyna się przygoda w siedmiu tomach, przez zielone lasy, góry, rzeki, magię💚Układy, sojusznicy, bitwy, walka o to co ważne - miłość i by główna bohaterka odzyskała swoje królestwo. Nie spotkacie lepszej historii z gatunku fantasy. O Fae, wiedźmach, uzdrowicielach i innych postaciach magicznych. Sarah nie stworzyła arcydzieła - stworzyła diament 💎 Kiedy kupiłam pierwszy tom w nowym wydaniu, byłam bardzo poruszona, że cofnęłam się praktycznie o 10 lat!🥹🩵Kawał czasu…

Kto jeszcze nie czytał, błagam cię zacznij! Nie pożałujesz żadnej strony, minuty spędzonej z Aelin i jej przyjaciółmi💚 Sięgnij po tom „Zero” czyli co wydarzyło się zanim bohaterka trafiła do kopalni. W wakacje gdy obronię magistra - biorę się za #reread

szklanytron ~ @wydawnictwo_uroboros @sarahjmaas 💚
[ #współpracareklamowa 16+]

królestwo...” ~ Sarah J.Maas - Dziedzictwo Ognia

Zmęczyłam.
Pełna nadziei po recenzjach, trochę się zawiodłam. Świat i historia nawet ciekawy, ale akcja ciągnęła się jak flaki z olejem... Na razie do drugiego tomu nie podchodze, może za jakiś czas jak już nie będzie co czytać.

Zmęczyłam.

Bardzo się cieszę, że przed tą pozycją przeczytałam "Zabójczynię", dzięki temu wiem co ukształtowała charakter bohaterki i skąd posiada swoje zdolności waleczne.
Dziewczyna wyciągnięta z kopalni soli gdzie odbywała karę otrzymuje propozycję udziału w turnieju o tytuł Obrońcy króla, wygrana miała dać jej wolność po czterech latach służby.
Sceny walk, pojedynków, zabójstwa, intrygi, romanse a wszystko to na dworze królewskim.
To pierwsza powieść autorki, napisała ją w wieku 16 lat, ma wiele niedociągnięć, warsztat pisarski się rozwija ale jeśli ktoś czytał jej ostatnie książki wie, że będzie co raz lepiej.
Polecam

Sceny walk, pojedynków, zabójstwa,...

Mega mi się podobała, ale tak jak słyszałam opinie - książka na aktualne standardy dość słaba. Patrząc jednak na to, iż Sarah miała 16 lat (!!) pisząc ją, to jestem bardzo w podziwie i dałabym aż 10 gwiazdek!

Mam mieszane uczucia. Zacznę od tego, że uwielbiam „dwór cierni i róż”, dlatego sięgnęłam po tę książkę sądząc, że również zdobędzie moje serce. Tak się jednak nie stało. Czytało mi się ją dobrze, była akcja, tajemnice, turniej, ale brakowało mi wyraźnego wątku romantycznego, a jak by nie było w romantasy taki powinien być. Nie lubię trójkątów miłosnych. Wypożyczyłam drugi tom, ale waham się czy brnąć dalej w tę historię.

To moje drugie podejście do tej serii. Pierwsza część nie wyróżnia się niczym szczególnym wśród innych młodzieżowych książek. Natomiast jako lekkie czytadło spełnia swoją rolę

6,5, fajna rozrywka, mam w planach kontynuować serię

6,5, fajna rozrywka, mam w planach kontynuować serię

Celena jest jedną z moich ulubionych bohaterek. Zabójczyni wzorowana na Kopciuszku jak można jej nie uwielbiać, silna osobowość, tajemnicza przeszłość niezwykłe umiejętności.

#young_adult_fantasy #silna_kobieta #baśniowy_klimat #dla_młodzieży #moce #potwory #subtelny_romans
#chillout

Są takie fantasy, które podobnie jak dobre k-dramy* wchodzą jak nóż w masełko ;p
Nawet nie wiadomo kiedy się przepłynęło przez tą książkę, sama się czyta.

Bardzo przyjemna opowieść o niebezpiecznej młodej bohaterce, którą życie doświadczyło licznymi trudami. Sama opowieść osadzona jest w tajemniczym świecie, który powoli odkrywamy wraz z bohaterką.

Jeżeli nie jesteś fanem fantasy z bardzo szczegółowo wykreowanym światem niczym u Tolkiena, a zależy Ci przede wszystkim na przeżyciu opowieści, to zdecydowanie to pozycja dla Ciebie!

Intrygujący świat, pełen tajemnic, nieodkrytej magii, niebezpiecznych potworów, zapomnianych stworzeń.

Bardzo podoba mnie się, że w tym tomie były bardzo subtelne i dość krótkie sceny romantyczne. Krótkie, zwarte, ale ze smakiem, bez niepotrzebnego przeciągania i odciągania czytelnika od właściwej akcji.

Jestem bardzo ciekawa tego świata i dalszych losów Calaeny. :D

+świetne tłumaczenie Marcina Mortki!

Czy są jakieś minusy?
Humm... na pewno nie jest to górnolotne fantasy, nie oczekuj od niej zbyt rozbudowanego, skomplikowanego świata.
Motywacja bohaterów do swoich czynów mogłaby być lepiej dopracowana.
Potraktuj ją jak książkę dla młodzieży, bo taka w sumie jest ;)

Update: pierwszy tom zdecydowanie odstaje w porównaniu do pozostałych. To, co dzieje się od trzeciego tomu O.o to jest obłęd! Także, daj szansę tej serii, nawet jeśli początek Cię nie przekonał, warto.

*k-dramy - południowokoreańskie seriale

#chillout

Nawet nie wiadomo kiedy się przepłynęło przez tą książkę, sama się czyta.

Próbowałam kilkakrotnie usiąść do tej książki i nie udało mi się jej skończyć. Czułam się jakbym czytała wypracowanie szkolne. Ta historia jest zarezerwowana tylko dla nastolatków i oni może coś dobrego z niej wyciągną. O ile kocham literaturę młodzieżową, o tyle tu było zbyt ciężko żeby przejść przez ten brak opisów, płytkich i bezpostaciowych bohaterów, dialogi i cały tekst tak prosty, że do szkolnego opowiadania to na prawdę nie trudno porównać. Na prawdę się starałam i chciałam zobaczyć co ludzie kochają w tej książce i pomimo że walczę, aby zawsze książkę doczytać do końca i dać jej szansę, to tu nam się nie udało.