Throne of Glass

2012-08-02
2012-08-02
9781619630345
szklany tron literatura młodzieżowa

#young_adult_fantasy #silna_kobieta #baśniowy_klimat #dla_młodzieży #moce #potwory #subtelny_romans
#chillout

Są takie fantasy, które podobnie jak dobre k-dramy* wchodzą jak nóż w masełko ;p
Nawet nie wiadomo kiedy się przepłynęło przez tą książkę, sama się czyta.

Bardzo przyjemna opowieść o niebezpiecznej młodej bohaterce, którą życie doświadczyło licznymi trudami. Sama opowieść osadzona jest w tajemniczym świecie, który powoli odkrywamy wraz z bohaterką.

Jeżeli nie jesteś fanem fantasy z bardzo szczegółowo wykreowanym światem niczym u Tolkiena, a zależy Ci przede wszystkim na przeżyciu opowieści, to zdecydowanie to pozycja dla Ciebie!

Intrygujący świat, pełen tajemnic, nieodkrytej magii, niebezpiecznych potworów, zapomnianych stworzeń.

Bardzo podoba mnie się, że w tym tomie były bardzo subtelne i dość krótkie sceny romantyczne. Krótkie, zwarte, ale ze smakiem, bez niepotrzebnego przeciągania i odciągania czytelnika od właściwej akcji.

Jestem bardzo ciekawa tego świata i dalszych losów Calaeny. :D

+świetne tłumaczenie Marcina Mortki!

Czy są jakieś minusy?
Humm... na pewno nie jest to górnolotne fantasy, nie oczekuj od niej zbyt rozbudowanego, skomplikowanego świata.
Motywacja bohaterów do swoich czynów mogłaby być lepiej dopracowana.
Potraktuj ją jak książkę dla młodzieży, bo taka w sumie jest ;)

*k-dramy - południowokoreańskie seriale

#chillout

Nawet nie wiadomo kiedy się przepłynęło przez tą książkę, sama się czyta.

Próbowałam kilkakrotnie usiąść do tej książki i nie udało mi się jej skończyć. Czułam się jakbym czytała wypracowanie szkolne. Ta historia jest zarezerwowana tylko dla nastolatków i oni może coś dobrego z niej wyciągną. O ile kocham literaturę młodzieżową, o tyle tu było zbyt ciężko żeby przejść przez ten brak opisów, płytkich i bezpostaciowych bohaterów, dialogi i cały tekst tak prosty, że do szkolnego opowiadania to na prawdę nie trudno porównać. Na prawdę się starałam i chciałam zobaczyć co ludzie kochają w tej książce i pomimo że walczę, aby zawsze książkę doczytać do końca i dać jej szansę, to tu nam się nie udało.

Ten tom nie jest moim ulubiony jest zdecydowanie jednym z gorszych według mnie ( mając na uwadze prequel). Bohaterka ,najniebezpieczniejsza zabójczyni w całym królestwie doświadcza rozterek miłosnych. Nie przejmuje się zbytnio turniejem który ją czeka. Dla mnie cała ta książka jest nieco zbyt lekka jak na to że Caelina dopiero co opuściła obóz pracy w którym doświadczała okropnych tortur. Mimo że jestem ogromną fanką tej serii Ten tom nie jest dla mnie.
5/10

Do „Szklanego Tronu” podeszłam z ostrożnością, ponieważ z doświadczenia czytania „Dworów” od tej samej autorki wiedziałam, że będzie mi to topornie szło. Miałam rację🫤

W „Szklanym Tronie” dostajemy silną, główną bohaterkę, która jest profesjonalnym zabójcą. Historię zaczynamy, gdy Celaena, która odbywa śmiertelną karę w kopalniach soli dostaje propozycję walki w turnieju o tytuł Królewskiego Obrońcy. Ma być kandydatką reprezentującą księcia i jak można się domyślić przystaje na jego warunki.

Kreacja świata, którą dostajemy jest wybitnie dobra. Czytając nie spotkałam, żadnych błędów i nieścisłości faktów dotyczących Erilei (kontynent, na którym dzieje się akcja),a sam proces wdrażania się w ten świat był stosunkowo prosty.

Postać Celaeny generalnie była w porządku, chociaż zdarzały się momenty pod koniec książki, kiedy niektóre jej akcje wydawały się niespójne z jej wizerunkiem zabójczyni. Mam tu na myśli fakt, iż na początku wiele razy podkreślane było, że rzadko kto byłby w stanie się do niej zakraść, a potem nagle laska ma bardzo głęboki sen i czujność na poziomie zero i nawet totalny laik mógłby ją wtedy zaskoczyć. Ale to tylko szczegół🤪

Resztę postaci - Nehemia, Dorian i Chaol - bardzo polubiłam i jestem zadowolona, że nie byli pisani na jedno kopyto. Nawet wątek romantyczny, nazwałabym go „trójkąt-ale-jednak-nie-do-końca”, gdzie ja przeważnie za motywem trójkątów nie przepadam, miał przyjemne tempo.

Jeśli chodzi o główną tajemnicę oraz resztę wątków pobocznych kreujących świat, to zostały one rozwinięte bądź zakończone w na tyle intrygujący sposób, że zdecydowanie z chęcią sięgnę po kolejny tom🤭

Jednak skoro było tyle plusów to dlaczego czytało mi się ją topornie? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Ten sam problem miałam z 1. tomem Dworów i do dzisiaj nie wiem z czego to wynika. Nawet głębsza analiza nie daje mi konkretnych odpowiedzi. Liczę, że po prostu im dalej tym lepiej✨

Sarah J. Mass nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać swoim sposobem tworzenia świata, fachową umiejętnością jego rozbudowania a przede wszystkim tendencją do tworzenia najlepszych kobiecych bohaterek, pełnych emocji, oddania i siły charakteru. Jest to pierwszy tom serii, przyznam szczerze, że odbiegający od Dworów gdyż jest już to typowe fantasy, momentami czytało mi się ciężko, początek należy po prostu jakoś przejść, ale później, z każdą stroną chcemy więcej. Mimo wszystko wiem, że jest to dla mnie początek wspaniałej przygody i czekam na więcej.

4.5* już wczoraj przeczytane ale zapomniałam dodać

4.5* już wczoraj przeczytane ale zapomniałam dodać

Na półkach: , , , , , , , ,

To zupełnie nie moja historia, niestety nie wciągnęła mnie, a książkę przemęczyłam. Oczywiście dostrzegam jej zalety, jak np. świat zaproponowany przez autorkę, który ma spory potencjał ale niestety nie było go widać, przez co klimat też nie był odczuwalny (gdzie to zamknięcie i zło szalejące po korytarzach?). Główny wątek dość ciekawy, ale przegadany (nie trzeba pisać tak obszernych książek, żeby były interesujące) i przedstawiony nieciekawie. Nie ma tu polityki, a motywacje postaci są nielogiczne. Same postacie też nie są zbyt interesujące. Główna postać kobieca jest dziecinna, a u pozostałych też trudno doszukać się zalet. Nie przeczytam kolejnych ale rozumiem, dlaczego cieszy się taką popularnością.

Niby wszystko w porządku, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić, ale mnie specjalnie nie wciągnęła ani historia, ani romans ani historia głównej bohaterki. Chyba Sarah J. Maas to autorka nie dla mnie. Przeczytałam jej 3,5 książki (pół bo nie dałam rady dokończyć 2giego tomu ACOTAR) i nie mogę zrozumieć zachwytów nad nią.

Po opiniach i recenzjach spodziewałam się czegoś lepszego…
Świat sam w sobie jakoś bardzo nie był ciekawy
Celaena też nudnawa.
Może przeczytam drugą część…

Po opiniach i recenzjach spodziewałam się czegoś lepszego…
Świat sam w sobie jakoś bardzo nie był ciekawy
Celaena też nudnawa.
Może przeczytam drugą część…