Dotyk Julii. Trylogia

Okładka książki Dotyk Julii. Trylogia
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Dotyk Julii (tom 1-3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dotyk Julii (tom 1-3)
Shatter Me; Unravel Me; Ignite Me; Unite Me
Otwarte
2015-08-12
2015-08-12
Małgorzata Kafel
Małgorzata Kafel literatura amerykańska dystopia

Niekonwencjonalna, wciągająca, trzymająca w napięciu do samego końca. Oto jaka jest trylogia "Dotyk Julii". Nie zawiodłam się początkiem, środkiem ani zakończeniem. Autorka zaskakiwała mnie, rozśmieszała i doprowadzała do szału w wyniku nie wiedzy co będzie dalej. Wszystkim gorąco polecam te książki. Łączą w sobie fantastykę z powieścią o charakterze rzeczywistym i przeplatają więcej prawdy niż można by się spodziewać.

Rewelacja. Polecam

Rewelacja. Polecam

Liczyłam na coś lepszego. Sama historia i fabuła ma potencjał, szkoda, że tak bardzo zmarnowany!
Bohaterka posiada moc zabijania i niezwykłej siły, historia toczy się w dystopicznym świecie, w którym rządzi Komitet Odnowy. Wszystko ładnie pięknie, tylko, że Julia jest nie do zniesienia! Jest skupiona na sobie, na swoich uczuciach i ciągłym użalaniu się nad sobą.
Język, jakim napisana jest książka również doprowadzał mnie do szału. Słabe metafory i porównania, a poza tym, że są naprawdę słabe to jest ich całe mnóstwo! Podczas czytania książki pomijałam całe wywody Julii i złapałam się na tym, że czytam tylko dialogi i prawdziwe opisy wydarzeń. Użalanie się głównej bohaterki można sobie darować...

Język,...

Wróciłam do tej trylogii już po raz trzeci, bo mam do niej wielki sentyment. Chyba już zawsze będzie to jedna z moich ulubionych serii, mimo tego, że ma ona swoje wady, na które jednak nie zwracam zbyt dużej uwagi. Te książki sprawiają mi zawsze tak dużą przyjemność i dostarczają tyle emocji, że jestem skłonna jej te wady wybaczyć. ;)

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być samotnym całe życie? Nie rozumianym? Odrzuconym?
Czuć jedynie pustkę? Modlić się żeby to wszystko już się skończyło.
Tak właśnie czuła się Julia.
Nie była złą osobą. Nie chciała zabijać. Wręcz przeciwnie, pragnęła aby ktoś dał jej akceptację i miłość, aby ona mogła odwdzięczyć się tym samym. Ale czy w jej życiu to w ogóle było możliwe? Jej dłonie.. te dłonie, które odbierały życie innym nie pozwalą na to, wiedziała o tym.
Bała się. Nikt jej nigdy nie zaakceptuje, ani nie pokocha.
Czym może jedynie być? Bronią? Tak, właśnie tym. Niczym więcej. Tak właśnie postrzegał ją Komitet Odnowy, który nie zawaha się ani sekundy aby wykorzystać jej dłonie niosące śmierć.
A może to jednak nie skończy się w taki sposób?
Jest jeszcze Adam. Ten, który nie umiera pod jej dotykiem. Czy to miłość? A może początek próby dla Julii, która musi zaprzestać być małą przestraszoną dziewczynką. Świat zmierza ku upadkowi, a ona musi zrobić wszystko aby zaakceptować siebie i swoje życie. Uratować swoimi dłońmi świat.
To zdecydowanie jedna z tych serii, która jest na prawdę bliska mojego sercu. Niesie ona ze sobą wiele wartości. Czytając te powieść zdałam sobie sprawę, że w głównej bohaterce często widzę swoją osobę. Myślę że każdy z nas miał takie odczucia chociaż raz, że wykreowana postać tak bardzo przypominała Was samych.
Julia przez trzy tomy przechodzi ogromną przemianę. Zaczyna walczyć, kochać , żyć. Uwielbiam ją za to. Nie poddała się.
Mogę być jedynie z niej dumna.
A miłość u jej boku?
Dokonała wspaniałego wyboru.

Pierwszy i trzeci tom bardzo mi się podobał. Nie mogę się w nich przyczepić do niczego. Drugi był dla mnie trochę męczący i momentami nie miałam ochoty go czytać.(Nie jestem fanką kryzysów w związkach bohaterów. Te ciągłe rozstania i powroty...) Pomimo tego cała seria była świetna. Autorka swoim sposobem pisania, kreacją świata i bohaterów stworzyła świetną historię, do której mogę wracać i zachwycać się nią za każdym razem.

Czuć jedynie pustkę? Modlić się żeby to wszystko już się skończyło.
Tak właśnie czuła się Julia.

Od początku miałam świadomość, że książka skierowana jest do młodzieży, spodziewałam się zatem luźnego i prostego języka, niezbyt wyszukanych opisów i dawki humoru. O jakże się zdziwiłam! Sposób w jaki Tahereh prowadzi pierwszoosobową narrację jest niebywały! Od razu zrozumiałam dlaczego ta książka budzi tak skrajne emocje.

Główna bohaterka od urodzenia zmaga się z darem, którego nikt nie rozumie i nikt nie wie jak go poskromić - dotyk Julii zabija. Odtrącona przez najbliższych trafia do miejsca, w którym nie musi obawiać się, że komukolwiek wyrządzi krzywdę, a przynajmniej do czasu, kiedy swój pokój ma dzielić z innym współwięźniem. Gdy Adam okazuje się sprzymierzeńcem i wbrew wszystkiemu pomaga dziewczynie, Julia w końcu postanawia walczyć, nie tylko o świat, ale także o siebie. Od razu muszę powiedzieć, że tom pierwszy jest najsłabszy z całej serii.

Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu, opisy jakie wprowadza pozwalają na dogłębne wcielenie się w postać na poziomie emocjonalnym, jednak w tym wypadku jest to męczące. Julia jest wyjątkowo bezpłciową postacią, jej zachowanie irytuje, użalanie się nad swoim losem doprowadzało mnie samą do depresji. Również postać Adama nie wzbudziła we mnie głębszej sympatii, jednak pomysł i fabuła wynagrodziły mi te niedociągnięcia. Na większą uwagę zasługuje oczywiście Warner, którego początkowo nie dało się lubić, choć od początku jako postać charyzmatyczna i twardo stąpająca po ziemi wzbudził moje ogromne zainteresowanie.

Każdy kolejny tom to zdecydowany progres autorki, mistrzowsko rozwija zarówno fabułę jak i postaci, Julia jako główna bohaterka przechodzi ogromną przemianę, poznajemy szerokie grono osób o podobnych zdolnościach. Po wcześniejszych mocno emocjonalnych rozterkach nie spodziewałam się humorystycznych scen, jednak miło się zaskoczyłam.

Podsumowując - mnóstwo akcji, dużo dobrego humoru, liczne sceny chwytające za serce, a to wszystko w cudownie wykreowanym świecie postapokaliptycznym. Mnie niczego więcej do szczęścia nie trzeba. No może kolejnych tomów.

Główna bohaterka od urodzenia zmaga się z darem,...

Ostatnio przeczytałam ostatni tom wydanej w Polsce serii ,,Dotyk Julii i mogę wykrzyczeć tylko jedno
U W I E L B I A M! 💗
To jest takie cudowneee! 💓
Wciągający i przyjemny styl autorki, genialny pomysł na fabułę, świetnie wykreowani bohaterowie i przecudowny Warner! ❤
Kocham i polecam całym serduszkiem!

U W I E L B I A M! 💗
To jest takie cudowneee! 💓
Kocham i polecam całym serduszkiem!

Pisałam już opinie na temat każdej z części tej trylogii oraz o dodatku, jakim jest"Julia. Trzy tajemnice", Ale chciałabym jeszcze napisać krótką podsumowującą opinię całości tej serii.
Na początku miałam ogromny problem z przebrnięciem przez pierwszą część. Irytowała mnie Julia, jej użalanie się nad sobą i cała jej postać. Adam również nie zdobył mojej sympatii jako postać. Mimo że na początku nie cierpiałam Warnera, to muszę przyznać, że był jedyną postacią, na którą czekałam. Wnosił do tej historii ciekawość i ekscytację. Za każdym razem był nieprzewidywalny, co pomogło mi jakoś przejść przez pierwszą część.
W drugiej części działo się więcej, Warner nabrał innych kolorów, stał się w moich oczach kimś zupełnie innym, co bardzo mi się podobało. Adam jeszcze bardziej mnie wkurzał, Julia natomiast zaczęła swoją wewnętrzną przemianę.
Ostatnią część serii była najlepsza, zdecydowanie rewelacyjna. Rozwiązanie akcji i kwestii miłosnych rozterek było niesamowite. Emocje były tu namacalne, bardzo mi się to podobało.
Jeżeli chodzi o akcję i świat przedstawiony, to były one mało przedstawione, nie wysuwały się na pierwszy plan. Postacie wzięły górę nad całą trylogią. Ich losy były głównym wątkiem całości.
Warner był dla mnie niesamowity, zakochałam się w nim, kibicowałam jemu j Julii od początku. Wniósł bardzo dużo do tej historii i był największym powodem, dla którego przeczytałam wszystkie części. Byłam zbyt ciekawa jego losów, by poprzestać po przeczytaniu "Daru Julii".
Całość była dobra, mimo że pierwsza część okazała się zdecydowanie najsłabsza.

Skończyłam już czytać tę książkę ale wciąż jestem pełna emocji z nią związanych. Uczucia bohaterów i ich emocje są opisane w tak cudowny sposób, że czułam iż oni są prawdziwi, realni i gdzieś tam są na prawdę, dlatego przywiązałam się do nich bardzo mocno i nie mogę pogodzić się z tym, że to już koniec tej opowieści i naszych wspólnych przygód. Czuję wręcz niedosyt.

Utknęłam pod koniec ostatniego tomu, ale mam zamiar to kiedyś naprawić :D.
Dotyk Julii to jedna z tych książek, które kłębią we mnie sprzeczne emocje dlatego piszę tą recenzje po ponad roku.
Z perspektywy czasu wiem już co mnie zachwyciło a co "uwierało". Mega podobał mi się początek; kiedy Julia znajdowała się w "więzieniu", odosobniona od świata.
Fabuła, motywy, postacie (Kenji!), opisy... cos wspaniałego. Niesamowite jak autorka gra na naszych emocjach. Prostym przykładem jest choćby postać Adama, na początku go kochamy a potem stopniowo zaczynamy nim gardzić. Taheren Mafi stworzyła coś, co można nazwać ikoną jeśli chodzi o dystopijną wizje świata.
Po przebrnięciu przez (prawie) cała trylogię, utarło mi się pewne powiedzenie, mianowicie, kiedy ktoś z moich znajomych narzeka na opisy głównego bohatera
(jakiejś książki) który prowadzi wewnętrzny monolog, walcząc z myślami, wtedy mówię : Ty chyba nie czytałaś Dotyku Julii. Tam to są dopiero OPISY. haahah
Tym żartobliwym akcentem kończę swój wywód na temat owej książki.
Jak najbardziej polecam, pozycja obowiązkowa dla miłośników takich książek jak "Okrutna pieśń" czy "Skaza".

Utknęłam pod koniec ostatniego tomu, ale mam zamiar to kiedyś naprawić :D.
Fabuła, motywy,...