Dotyk Julii. Trylogia

Okładka książki Dotyk Julii. Trylogia Tahereh Mafi
Okładka książki Dotyk Julii. Trylogia
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Dotyknij mnie (tom 1-3) fantasy, science fiction
Dotyknij mnie (tom 1-3)
Shatter Me; Unravel Me; Ignite Me; Unite Me
Otwarte
2015-08-12
2015-08-12
Małgorzata Kafel
Małgorzata Kafel literatura amerykańska dystopia

Nie rozumiem skad takie dobre noty. Z reguly moj gust jest bardzo mainstreamowy....
Przyznaje nie dalam rady doczytac do konca. Przeczytalam polowe ksiazki i po tym co przeczytalam nie wierze ze cos sie moze rozkrecic. Nie kupil mnie autor ta opowiescia... nie wierze bohaterom, sa pisani na sile w trendzie dyskopijnym historii.
Nie kupuje, nie wierze. Miałam kupować cala serie zawierzacaj opinia, jakze sie ciesze ze w bibliotece mieli Dotyk... i ze udalo mi sie go wypozyczyc przed wydaniem fortuny.

Nie kupuje, nie wierze. Miałam kupować cala...

Nie rozumiem dlaczego ta książka ma tutaj ocenę 8/10. Moim zdaniem styl pisania jest tragiczny. Wszelkie porównania naprawdę niepotrzebne i rozwleczone. Historia jest ciekawa. Chciałabym się dowiedzieć, jak dalej potoczą się losy Julii i Adama, ale czytanie tej części było dla mnie męką i nie zamierzam jej powtarzać.

Jako nastolatka bardzo lubiłam dystopijny klimat, który wtedy był niesamowicie popularny. Jednak nigdy nie przemogłam się, by przeczytać tę książkę. W końcu, po kilku latach zawzięłam się i zmusiłam się do czytania.
Już od samego początku przypomniałam sobie, dlaczego tak ciężko było mi się za nią zabrać. Tekst, przeplatany skreślonymi przemyśleniami Julii, jest naprawdę ciężki w odbiorze. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, ale niektóre metafory używane przez główną bohaterkę są tak absurdalne, że aż śmieszne. Jeśli chodzi o tłumaczenie, to mam za złe tłumaczce, że wszystkie liczby zapisywała tak: 5 zmysł, 2 koce itp. Bardzo wybijało to z rytmu czytania.
Sama historia jest bardzo prosta i niedopracowana, główna bohaterka to taka typowa edgy nastolatka, która na swój sposób jest po prostu kolejną Mary Sue. Mimo to, nie chcę skreślać tej trylogii i z pewnością sięgnę po drugą część.

Nasuwa się refleksja, że niektórzy powinni mieć zakaz publikowania czegokolwiek.

Ja czytałam trylogię kilkukrotnie, zawsze w starym wydaniu, które uwielbiam!

Ta seria to jest moje guilty pleasure, nawet ostatnio robiłam kolejny reread - historia wciąga mnie bezwzględnie za każdym razem..

Mam wrażenie, że z każdym powrotem do tego dystopijnego świata odkrywam coś więcej.

Ja czytałam trylogię kilkukrotnie, zawsze w starym wydaniu, które uwielbiam!

Czytałam to baaardzo dawno temu, ale wciąż dobrze wspominam. Cieszę się że książka przeżywa swój renesans.

Pierwszy tom faktycznie mi się podobał, dobrze zbudowany świat i unikatowe wydarzenia robiły dobrą robotę. Książka była ciekawa i wciągająca swoimi wydarzeniami, a bohaterkowie fajnie zbudowani. Podobały mi się te skreślone zdania, które były niechcianymi myślami bohaterki. Pierwszy tom i drugi były dość specyficznie napisane, nietypowy język i specjalne powtórzenia miały swój klimat.

Jednak jak po zachwycie pierwszym tomem, drugi podobał mi się mniej. Trochę ciężko mi szło czytanie, dłużyło mi się, więc po sięgnięcie po trzeci musiałam się lekko zmusić. Na szczęście trzeci nieco uratował sytuację i bardziej się w niego wkręciłam, był lepszy, więc planuje sięgnąć również po czwarty tom.

Trylogia bardzo mi się spodobała. Styl autorki jest zdecydowanie inny i na swój sposób wyjątkowy. Zakończeniem trochę się rozczarowałem , myślałem że coś więcej się wydarzy. Mimo to książka warta polecenia, choć wiele wątków w niej nie jest zbyt oryginalnych.

"Dotyk Julii" Tahereh Mafi
"Nikt ni wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha."

Bardzo dobrze, że zrobiłam i nadal robię re-read trylogii spod pióra Tahereh Mafi "Dotyk Julii" w pierwszym wydaniu od @moondrive.books w przekładzie Małgorzaty Kafel. Ponieważ praktycznie nic z niego nie pamiętam.
I jak zapewne pamiętacie w tamtym roku powstało wznowienie tej serii od @weneedyabooks w innym przekładzie.
Więc ja wzięłam sobie za punkt honoru, że w maju zrobię re-read pierwszej wersji serii, aby później porównać z nowym wydaniem. I oczywiście zmierzyć się z dość niepochlebnymi opiniami z booktube'a o tej serii, a jest ich trochę.
Jeśli miałabym ten tom jakimiś hasłami określić to na pewno: niezrównoważona nastolatka z problemami 5-latki i darem, przywódcą sektora 45, który chcę za wszelką cenę Julię dla własnych celów.
Dziś już jako w pełni świadomy czytelnik widzę w tym tomie trochę brakujących elementów, tj. co się stało, że świat w książce tak wygląda? jaki był skutek, powód, że tak jest?
Bohaterowie. Najbardziej w tym tomie znienawidziłam główną bohaterkę. Wiemy, że zabija dotykiem, wiemy, że rodzice wysłali ją do psychiatryka. A no, i ciągle czytamy jej myśli, co mnie osobiście doprowadzało do szału. Ale co dalej stało się z rodzicami Julki? tego nie wiemy.
O reszcie bohaterów też wiemy tyle o ile. A ja chcę więcej! Bo naprawdę mało o nich wiemy.
Też jak mówiłam na początku chcę wiedzieć o świecie w tej serii, mimo tego, że mamy jaki zarys tego świata - to jest mało.
Pierwszy tom polecam i nie zrażajcie się do tej serii, bo pomimo kilku potknięć jest co czytać.
Ocena 7/10 🌟.

"Sekret Julii" Tahereh Mafi
"Julia z Adamem uciekają z kwatery Komitetu Odnowy i trafiają do Punktu Omego, przystani dla ludzi o szczególnych zdolnościach. Wreszcie są bezpieczni. Sielanka zakochanych trwa jednak krótko. Julia poznaje sekret, który może przekreślić ich wspólne marzenia o szczęściu..."

W tym tomie muszę przyznać, że dużo się dzieje (żeby nie było w 1 tomie też się dużo dzieje, ale więcej jest przemyśleń Julii, które nic nie wnoszą do fabuły, a tylko są zapychaczami) i też są przemyślenia Julii, ale ciut mniejsze bo... w tym właśnie tomie jedna osoba wygarnęła jej co niej myśli i trochę ją obudziła do życia i działania. Chociaż powiem Wam, że Julia w tym tomie znowu ma rozdwojenie jaźni, ale lekkie (czyt. Warner i Adam i którego kocha).
Też w tym tomie są przygotowania do wojny między Punktem Omega a Komitetem Odnowy. I chyba to przeważyło na tym, że ten tom, był o niebo lepszy od tomu 1. Bo pomimo rozterek Julii, każdy z bohaterów miał jakiś cel, a celem było obalenie Komitetu Odnowy, czy się udało? tego Wam nie powiem, ponieważ byłby to gigantyczny spoiler.
Jeśli chodzi o bohaterów to w tym tomie jest duży rozstrzał charakterów i osobowości (czyt. Warner, Adam, Julia, itd.).
Ale najjaśniejszym bohaterem w tym tomie jest zdecydowanie Kenji. Kenji, który pomaga Castle'owi i nie tylko jemu, bo też Julii, ale nie tylko. Przy nim człowiek może czuć się bezpiecznie w fazie zagrożenia ze strony przeciwnika. To jest ten typ, który wie co ma robić w danym momencie bez uszczerbku na zdrowiu 😜. Osobiście bardzo polubiłam jego sarkazm i cięty język, który nie drażni człowieka, a wręcz przeciwnie rozluźnia napięcie.
Jeśli natomiast chodzi o Warnera to był w tym tomie bardziej widoczny w relacji z Julią, niż Adam, który ją kocha. Z resztą Warner od 1 tomu kocha się w Julii bez opamiętania. Więc...
Natomiast Adam w tym tomie był dziwny, nijaki, człowiek nie wiedział o co mu chodzi. Jego relacje z Julią są puste, niezrozumiałe dla mnie, sztuczne, opierające się nie wiadomo na czym. Nie rozumiem tego, ale ok.
Ocena ode mnie to mocne 8/10🌟

"Dar Julii" Tahereh Mafi
"Julia już wie, że tylko ona może zatrzymać Komitet Odnowy. Ale aby go pokonać, potrzebuje pomocy kogoś, komu nigdy nie potrafiła zaufać - Warnera.
Podczas współpracy z nim przekona się, że nie wszystko, co wie o nim i o Adamie, jest prawdą."

Gdy przewracałam ostatnią stronę "Daru Julii" to zrobiło mi się jednocześnie ciepło na sercu i poczułam radość z re-readu tej serii, i smutek, że to już się skończyło, i co dalej? I po tych emocjach poczułam ogromnego kaca książkowego.
W tym tomie widać doskonale jak na dłoni dużą przemianę bohaterów - złych na dobrych i odwrotnie, ale też w szczególności dużą przemianę widać w Julii.
W pierwszym tomie Julia jest osobą płaczliwą, nie pewną siebie, osobą, która sama nie wie czego chce i wkuurzającą wszystkich dookoła - wraz z ze mną 😡.
W drugim tomie prawie się ogarnęła z pewną pomocą Kenji'ego i zaczęła coś robić.
Natomiast w tym tomie już Julia jest świadoma co chce zrobić i co najważniejsze z kim warto nawiązać sojusz i jakąś relację. A tym kimś jest Warner, który w tym tomie był o niebo lepszy od Adama. Warner starał się być przy Julii, jeśli o coś poprosiła, to starał się to zrobić (czyt. sprowadzenie do swojej siedziby garstki ocalonych ludzi ze zniszczonego Punktu Omega),bo wiedział jak bardzo jest to ważne dla Julii.
A jeśli chodzi o Adama to w tym tomie, jak i w całej serii był totalnym gburem, był na wszystko i wszystkich obrażał - na Julię to już w ogóle, jakby mógł to w tym tomie by ją zabił. Strasznie mnie wkurzał. I jeśli miałabym wybieracie Time Adam czy Time Warner to zdecydowanie wybieram Time Warner - chociaż w 1 tomie nie poczułam do niego sympatii, ale im dalej tym bardziej skradł moje zainteresowanie.
Również warto zwrócić uwagę na Kenji'ego. Kenji też się zmienił na lepsze i pomimo tego, że ma swoje sarkastyczne komentarze, to Julia może na niego liczyć mimo wszystko.
Ocena 8/10🌟.
I na sam koniec chcę zaznaczyć polecam przeczytać pierwszą wersję trylogii przez @moondrive.books aby przy najnowszym wznowieniu przez @weneedyabooks porównać, która wersja jest lepsza.

"Julia. Trzy tajemnice" Tahereh Mafi
"Julia. Trzy tajemnice" to "specjalny dodatek do bestsellerowej trylogii Tahereh Mafi - nowa książka o losach Julii. Zawiera niezwykły dziennik głównej bohaterki, dzięki któremu dowiadujemy się, co poprzedziło wydarzenia opisane w pierwszym tomie, oraz dwie nowele: "Destroy Me" i "Fracture Me".
"Destroy Me" to opowieść Warnera o tym, co zdarzyło się pomiędzy akcją pierwszej i drugiej części trylogii.
"Fracture Me" to historia opowiadana przez Adama, rozgrywająca się po wydarzeniach opisanych w drugiej części sagi."

Z trzech nowel (opowiadań),które przeczytałam spodobało mi się tylko jedno. A mianowicie " Destroy Me", czyli historia Warnera, która rozgrywa się pomiędzy częścią pierwszą a drugą.
Drugie opowiadanie opowiadane przez Adama nie wniosło według mnie nic do samej trylogii.
Za to "Destroy Me" widzimy Warnera, który zmienił moje zdanie z części pierwszej. A mianowicie w pierwszym tomie myślałam, że Warner jest typem aroganckiego padalca, który jeśli czegoś chce, to musi to to mieć. Też w tym opowiadaniu zauważyłam jego stosunek do ojca i odwrotnie. Że jakby mogli to by się nawzajem pozabijali i nic by się nie stało.
I jeśli miałabym wybierać, które opowiadanie było lepsze to "Destroy Me" było zdecydowanie lepsze od "Fracture Me" i od Adama, który jest nijaki tutaj i w pierwszych dwóch tomach trylogii.
Jeśli chodzi o dziennik Julii to też się zastanawiam po co był dodany do dodatku? Większość dziennika spokojnie możemy czytać w pierwszych dwóch tomach trylogii. A druga rzecz jest taka, że wszystkiego o Julii dowiadujemy się w całej trylogii.
I na koniec "Julię. Trzy tajemnice" oceniam 3/10🌟 i to jest z mojej strony duży gest względem tego tomu.

"Dotyk Julii" Tahereh Mafi

Dotyk Julii – Tahereh Mafi
🌀💙

Wiecie lub nie - nie lubię fantastyki. Jednakże sięgnęłom po tą książkę i o mamo. Była naprawdę dobra!

Zakochiwałom się w niej już od pierwszych stron. To w jaki sposób jest opisana jest po prostu boskie. Bardzo barwne postacie, które nie są płaskie strasznie dopełniają całość. Fabuła bardzo chaotyczna, lecz nie da się w niej pogubić.

Co mi się w niej nie podobało?
Adam. Jest zbyt pieszczotliwy, co nie pasuje w niektórych sytuacjach. Nie czuję, że jest godny zaufania, strasznie wkurza i czytając dialogi z nim chciałom po prostu przerzucić się na kolejną stronę.

Jest to naprawdę dobra książka, warta uwagi i nie dziwię się, że jest teraz taka popularna. Na pewno sięgnę po kolejne części, a może nawet po nowe wydanie ("seria Dotknij Mnie")

Ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐/5

Dotyk Julii – Tahereh Mafi