Szklany tron

2019-11-13
2019-11-13
Marcin Mortka

Mroczny kopciuszek

Do „Szklanego Tronu” podeszłam z ostrożnością, ponieważ z doświadczenia czytania „Dworów” od tej samej autorki wiedziałam, że będzie mi to topornie szło. Miałam rację🫤

W „Szklanym Tronie” dostajemy silną, główną bohaterkę, która jest profesjonalnym zabójcą. Historię zaczynamy, gdy Celaena, która odbywa śmiertelną karę w kopalniach soli dostaje propozycję walki w turnieju o tytuł Królewskiego Obrońcy. Ma być kandydatką reprezentującą księcia i jak można się domyślić przystaje na jego warunki.

Kreacja świata, którą dostajemy jest wybitnie dobra. Czytając nie spotkałam, żadnych błędów i nieścisłości faktów dotyczących Erilei (kontynent, na którym dzieje się akcja),a sam proces wdrażania się w ten świat był stosunkowo prosty.

Postać Celaeny generalnie była w porządku, chociaż zdarzały się momenty pod koniec książki, kiedy niektóre jej akcje wydawały się niespójne z jej wizerunkiem zabójczyni. Mam tu na myśli fakt, iż na początku wiele razy podkreślane było, że rzadko kto byłby w stanie się do niej zakraść, a potem nagle laska ma bardzo głęboki sen i czujność na poziomie zero i nawet totalny laik mógłby ją wtedy zaskoczyć. Ale to tylko szczegół🤪

Resztę postaci - Nehemia, Dorian i Chaol - bardzo polubiłam i jestem zadowolona, że nie byli pisani na jedno kopyto. Nawet wątek romantyczny, nazwałabym go „trójkąt-ale-jednak-nie-do-końca”, gdzie ja przeważnie za motywem trójkątów nie przepadam, miał przyjemne tempo.

Jeśli chodzi o główną tajemnicę oraz resztę wątków pobocznych kreujących świat, to zostały one rozwinięte bądź zakończone w na tyle intrygujący sposób, że zdecydowanie z chęcią sięgnę po kolejny tom🤭

Jednak skoro było tyle plusów to dlaczego czytało mi się ją topornie? Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Ten sam problem miałam z 1. tomem Dworów i do dzisiaj nie wiem z czego to wynika. Nawet głębsza analiza nie daje mi konkretnych odpowiedzi. Liczę, że po prostu im dalej tym lepiej✨

Sarah J. Mass nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać swoim sposobem tworzenia świata, fachową umiejętnością jego rozbudowania a przede wszystkim tendencją do tworzenia najlepszych kobiecych bohaterek, pełnych emocji, oddania i siły charakteru. Jest to pierwszy tom serii, przyznam szczerze, że odbiegający od Dworów gdyż jest już to typowe fantasy, momentami czytało mi się ciężko, początek należy po prostu jakoś przejść, ale później, z każdą stroną chcemy więcej. Mimo wszystko wiem, że jest to dla mnie początek wspaniałej przygody i czekam na więcej.

4.5* już wczoraj przeczytane ale zapomniałam dodać

4.5* już wczoraj przeczytane ale zapomniałam dodać

Na półkach: , , , , , , , ,

To zupełnie nie moja historia, niestety nie wciągnęła mnie, a książkę przemęczyłam. Oczywiście dostrzegam jej zalety, jak np. świat zaproponowany przez autorkę, który ma spory potencjał ale niestety nie było go widać, przez co klimat też nie był odczuwalny (gdzie to zamknięcie i zło szalejące po korytarzach?). Główny wątek dość ciekawy, ale przegadany (nie trzeba pisać tak obszernych książek, żeby były interesujące) i przedstawiony nieciekawie. Nie ma tu polityki, a motywacje postaci są nielogiczne. Same postacie też nie są zbyt interesujące. Główna postać kobieca jest dziecinna, a u pozostałych też trudno doszukać się zalet. Nie przeczytam kolejnych ale rozumiem, dlaczego cieszy się taką popularnością.

Niby wszystko w porządku, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić, ale mnie specjalnie nie wciągnęła ani historia, ani romans ani historia głównej bohaterki. Chyba Sarah J. Maas to autorka nie dla mnie. Przeczytałam jej 3,5 książki (pół bo nie dałam rady dokończyć 2giego tomu ACOTAR) i nie mogę zrozumieć zachwytów nad nią.

Po opiniach i recenzjach spodziewałam się czegoś lepszego…
Świat sam w sobie jakoś bardzo nie był ciekawy
Celaena też nudnawa.
Może przeczytam drugą część…

Po opiniach i recenzjach spodziewałam się czegoś lepszego…
Świat sam w sobie jakoś bardzo nie był ciekawy
Celaena też nudnawa.
Może przeczytam drugą część…

☆ Świat wykreowany przez Sarah J. Maas zachwycił miliony czytelników. Książka porywa i strony przelatują nam przez palce. Mrok, tajemnica i pociągające piękno zawarte w salach balowych, sukniach i wdzięku głównej bohaterki. To wszystko wciągnęło mnie i pozostawiło z uśmiechem zadowolenia na ustach. Jednak ten pierwszy tom nie jest jeszcze "zachwycający", a przynajmniej nie dla mnie.

☆ Mam bowiem niewielki problem z Celaeną. Jest niesamowicie niebezpieczna a jednak... tak bardzo dziewczęca. Tak delikatna i często przerażona. Jest bardzo ludzkim zabójcą i chodź to rozumiem i w pewien sposób mi się to podoba to zabrakło mi w niej więcej ognia. Proszę nie krzyczcie na mnie! Trwam w głębokiej nadzieji, że kolejne tomy powalą mnie na kolana i niedosyt zniknie.

☆ Świetny początek historii, liczę na więcej, na pewne zmiany i chętnie będę Wam dawać znać, czy ta seria mnie zachwyci tak jakbym tego chciała.

"Szklany Tron" to ten rodzaj fantastyki, przy którym zawsze świetnie się bawię. Fabuła nie jest wybitnie skomplikowana, styl pisania jest przyjemny, młodzieżowy, a wykreowani bohaterowie są w stanie wywołać we mnie całą gamę emocji - od miłości do nienawiści. To historia, która nie wymaga ode mnie wielkiego zaangażowania, a jednocześnie pochłaniam ją w zastraszającym tempie.

Główna bohaterka jest z tych postaci, które bardzo lubię - silna, pewna siebie, odważna, a jednocześnie ma w sobie delikatność, otwarte serce i wiarę, pomimo tego, że w życiu przeżyła naprawdę wiele. Podobały mi się relacje, które nawiązywała z innymi bohaterami i nawet ten delikatnie zarysowany trójkąt miłosny mi nie przeszkadzał, a ja naprawdę za nimi nie przepadam. W ogóle każdy z bohaterów ma wiele do zaoferowania i nie mogę się doczekać, jak ich osobowości będą się rozwijać w kolejnych tomach.

Pod względem fabularnym to też będzie na pewno dobra przygoda, bo tak naprawdę to dopiero początek tej historii. Ale już w pierwszym tomie akcja bardzo mnie wciągnęła, nie nudziłam się, ale też nie miałam przesytu, wprowadzone wątki są naprawdę interesujące i mają wielki potencjał.

"Szklany Tron" to tytuł idealny dla każdego fana fantastyki, szczególnie jeśli szukacie tytułu przyjemnego, nie zbyt skomplikowanego, z fajnym poczuciem humoru i dobrze wykreowanymi bohaterami.

🗡 Wreszcie to zrobiłam, sięgnęłam po tak słynną serię. Moja przygoda z autorką zaczęła się od dworów i od razu zawładnęła moim sercem, jest to moja ulubiona seria, do której będę wracać niejeden raz. Mam szczerą nadzieję, że Szklany tron również mnie pochłonie.

🗡 Historia opowiada o losach słynnej zabójczyni, która została zesłana do kopalni soli. Ludzie nie żyją tam długo, a ucieczka jest wręcz niemożliwa. Pewnego dnia Celaena zostaje wybrana przez księcia, aby wziąć udział w turnieju na królewskiego zabójcę.

🗡 Podobało mi się jak autorka zaczęła kreować bohaterów, którzy są niesztampowi i napewno się wyróżniają. Dorian z zewnątrz jest dowcipny, Celaena odważna, a Choal zdystansowany. Jednak wszyscy są mocno skrzywdzeni przez los i skrywają swoje prawdziwe demony.

🗡 Mam świadomość, że w tym tomie dopiero odkryłam niewielki zalążek tego wspaniałego świata, ale i tak już jestem pod wrażeniem. Podczas czytania chłonęłam informacje jak on funkcjonuje, na czym opiera się jego magia, to była część która bardzo mnie zafascynowała i chcę więcej.

🗡 Środkowa część książki troszkę mi się dłużyła, nie była tak dynamiczna i zabrakło mi większej akcji. Miałam wrażenie, że czytam kolejne rozdziały o tym samym.
Natomiast końcówka była wyśmienita, zostawiła mnie z tyloma pytaniami, na które chcę poznać odpowiedzi. Napewno w najbliższym czasie sięgnę po kolejne tomy by bliżej poznać bohaterów i ten cudowny świat.