Szklany tron

Okładka książki Szklany tron
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Szklany Tron (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Mroczny kopciuszek

Link do recenzji

841 1 249

,,Szklany tron'' to pierwsza część serii o tej samej nazwie. Podczas czytania naprawdę nie wiedziałam ile gwiazdek dam tej książce ale po przeczytaniu i zastanowieniu daje jej mocne 7/10.

Książka opowiada o młodej zabójczyni imieniem Celaena Sardothien która w wyniku serii zdarzeń trafia do niewoli w kopalni soli Endovier. Po tym co przeszła, Celaena gardzi królestwem Adarlanu, które podbija inne państwa w brutalny sposób oraz wszystkim co z Adarlanem związane w tym następca tronu Dorianem. Gdy Dorian zjawia się w Endovier i składa propozycję Celeanie, ta pomimo nienawiści do księcia nie może jej odrzucić. Następca tronu Adarlanu proponuje dziewczynie wzięcie udziału w turnieju w którym nagrodą jest zostanie Obrońcą Króla a po czterech latach służby wolność. Zabójczyni ma do wyboru wzięcie udziału w turnieju lub śmierć w Endovier. Czy zwycięży?

Była to moja pierwsza książka pani Maas i raczej nie ostatnia. Powieść ma takie średnie tempo. Raz jest ono powolne i trochę nudne, żeby potem przyspieszyć i być bardzo wciągającym. Stąd odejmuje tyle gwiazdek, ponieważ bardzo nie lubię takiego zabiegu. Niezmiernie podobał mi się świat przedstawiony i jego rozbudowanie. Nie wiem czy to dobre spostrzeżenie ale mam wrażenie, że autorka momentami czerpała z historii. Dało się to odczuć głównie przy obozach pracy w Endovier i Calaculli do których trafiali buntownicy. Obozy te skojarzyły mi się z obozami koncentracyjnymi. Dodatkowo mamy tutaj styczność z tajemniczą, mroczną magią i w zasadzie do samego końca mamy poczucie, że czegoś o tej magii jeszcze nie wiemy.

Co dziwne przywiązałam się do bohaterów a konkretniej do głównej bohaterki co jest jeszcze dziwniejsze. Na początku myślałam, że to po prostu taka tam zbrodniarka, szalona i dziwna. Jednak gdy podczas czytania dowiadujemy się o niej coraz więcej okazuje się, że Celaena jest postacią dużo bardziej złożoną i skomplikowaną. Tak naprawdę mam wrażenie, że główna bohaterka nie jest zła jak się na początku wydawało tylko skrzywdzona. Za te rozbudowane postacie duży plus.

I to koniec mojej recenzji. Gdyby książka miała szybsze tempo zapewne oceniłabym ją wyżej ale te momenty bez akcji, choć czasami śmieszne bądź smutne były po prostu nudne. Końcówka i momenty pełne akcji były jednak super. Nie mniej jednak uważam, że są lesze książki fantastyczne. Nie jest to obowiązkowa pozycja ale nie zaszkodzi się z nią zapoznać. Ja na pewno będę kontynuować serię!

Fantastyka w najlepszym wydaniu. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to protagonistka wykreowana na idealną, dobrze znaną czytelnikom Mary Sue. Celaena jest najlepsza w walce, najprytniejsza, wygadana, a także przepiękna i uwodzicielska. Pokonuje wszystkich, nawet jak przegrywa, to i tak ostatecznie wychodzi na jej korzyść. Szaleje za nią dwóch wysoko postawionych niesamowicie przystojnych facetów, a ona potrafi być zarówno seksowną wojowniczką, jak i zmysłową damą, tańczącą na balu jak zawodowiec. Mimo to, fabuła była ciekawa, świat przedstawiony był kompleksowy, a zwrotów akcji zdecydowanie nie brakowało.

Uwielbiam twórczość tej autorki. Każda jej książka to majstersztyk.

Uwielbiam twórczość tej autorki. Każda jej książka to majstersztyk.

Bardzo ciekawa książka, napewno sięgnę po kolejne części. Polecam

Bardzo ciekawa książka, napewno sięgnę po kolejne części. Polecam

To moje drugie podejście do serii Szklany Tron i nie wiem, czy tym razem uda mi się ją skończyć. Poprzednim razem zatrzymałam się na czwartej części i nie miałam ochoty kontynuować.

Dlaczego więc daję tej serii drugą szansę?

Sytuacja na świecie. Miłość Książką oddycham do tej serii. Chęć na opowieść o zamkach, księżniczkach, turniejach i miłości.

Fabułę chyba zna niemal każdy, kto lubuje się w gatunku fantasy połączonego z romansem: Celeana Sardothien, najsłynniejsza zabójczyni w Adarlanie, znajduje się w niewoli w kopalni soli. Zostaje stamtąd uwolniona, ale pod pewnym warunkiem: musi wziąć udział w turnieju, którego zwycięzca zostanie Obrońcą Króla.

Książka jest przyjemna. Intrygi, zaloty, uśpiona magia budząca się do życia. Zabójczyni, książę i, oczywiście, dowódca Gwardii - bo przecież zawsze musimy mieć układ dziewczyna i dwóch facetów.

Miło spędziłam czas przy tej lekturze, ale:
- Celaena jest niezdecydowana
- Celaena jest najsławniejszą zabójczynią, ale można się do niej zakraść, gdy śpi, i tego nie zauważy
- W zamku w tajemniczych okolicznościach giną uczestnicy turnieju, ale gdy Celaena dostaje słodycze od nieznajomej osoby, zjada je bez zastanowienia.

Wiem, że autorka miała szesnaście lat, gdy pisała tę książkę, ale niektóre absurdy zgrzytały aż za bardzo. Mimo to jej styl jest lekki, akcji jest wiele, więc przez książkę w zasadzie się płynie.
Nie wiem, czy i kiedy sięgnę po następną część. Może gdy znów będę miała doła?

~ A.

Dlaczego więc daję tej serii drugą szansę?

Fabułę chyba zna niemal...

Cudna historia :D

Cudna historia :D

Bardzo typowa i bardzo przeciętna powieść w typie "Zmierzchu", przeznaczona dla czytelnika szukającego czegoś prostego i łatwego, czegoś, co wciąga, ale nie zmusza do myślenia. Fabuła wymyślona dobrze, z rozmysłem zawiera wszystkie elementy, które przyciągają i powodują, że nie odrzuca się książki po pierwszym rozdziale. Postaci są koszmarnie płaskie. Schematyczna bohaterka - piękna, mądra, za którą biegają wszystkie najprzystojniejsze męskie jednostki, ba, kochają się w niej na zabój. A ona kocha się w nich, więc mamy rumieńce, nieśmiałe spojrzenia, pocałunki, pieszczoty, cudnego księcia i pięknego dowódcę, wszystko, co przyciąga czytelniczki w wieku 16-20 lat. Bardziej wyrobiony czytelnik (rodzaju żeńskiego, bo dla chłopaków toto się raczej nie nadaje) to wszystko dostrzeże i będzie go brał na to śmiech pusty, a mimo to będzie czytał dalej, co więcej, będzie zerkał w stronę kolejnych części. Autorka prochu nie wymyśliła, ale zamysł jej się udał - napisać byle co, byle się sprzedało i kasę przynosiło. Zastanawia mnie przeciętna jakość tłumaczenia, bo zdawało mi się, że Mortka ma dobry, wyrobiony styl.

Mi tę książkę czytało się dość szybko, chociaż z uwagi na szeroki rozgłos sięgnęłam po nią niechętnie.
Jest dobrze napisana, dialogi też są ok. Postacie prezentują się natomiast nieco gorzej: są płaskie i z góry dobre lub złe (chyba z wyjątkiem jednej postaci, ale nie będę spojlerować), ich zachowanie można łatwo przewidzieć. Mimo, że przeczytałam ją w całości, dalej niewiele wiem o przeszłości głównej bohaterki, więc na pewno sięgnę po drugi tom.
(przepraszam za chaotyczność ale to moja pierwsza opinia :>)

Książka była ciekawa ale ACOTAR lepszy

Książka była ciekawa ale ACOTAR lepszy

Książka z dużym potencjałem i z dobrze rozpoczętą historią. Jednak troszkę mnie irytuje beztroska głównej bohaterki po dość traumatycznym pobycie w kopalni i niewoli - to tylko jedno zastrzeżenie, bo jej podejście nie pokazuje ciężkiej przeszłości. Książkę przeczytałam po Dworach, tak więc widzę jaki progres zrobiła Maas w budowaniu postaci. Jestem ciekawa jak się potoczy ta historia dalej.