Obsydian

Okładka książki Obsydian
Jennifer L. Armentrout Wydawnictwo: Filia Cykl: Lux (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lux (tom 1)
Obsidian
Filia
2019-04-17
2014-05-21
Data 1. wydania:
2012-05-08

Fajne opowiadanie, aczkolwiek bardziej dla nastolatek... Natomiast chętnie przeczytam kolejny tom serii LUX z czystej ciekawości jak potoczą się losy bohaterów

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/Cc0fILjs93Q/

Książka opowiada o Kate, która przeprowadza się wraz z mamą do Wirginii Zachodniej. Nowa szkoła, miejsce, znajomi. Nowi sąsiedzi, a zwłaszcza pewien sąsiad, który swoim zachowaniem już od pierwszego dnia ją irytuje i denerwuje.
Wszystko byłoby okej, gdyby nie dziwne i tajemnicze zjawiska, które dzieją się, gdy w pobliżu jest chłopak.
Jednak, co się stanie, gdy Kate pozna pewną tajemnicę?

Książka mi się podobała. Wiele razy się śmiałam, płakałam czy ekscytowałam się na danych wydarzeniach. Fabuła, jak i zamysł całej tej historii uważam za naprawdę genialny.
Na wszystkie historie przychodzi odpowiedni czas. Oprócz scen pełnych akcji, możemy ujrzeć spokojne akapity, opisujące codzienne wydarzenia z życia bohaterów.
Na plus mogę również dodać Dee, siostrę Daemon'a. Jest ona po prostu pełna tego, co uwielbiam. Wesoła, optymistyczna, ale również odważna i stawiająca na swoim.
Niestety, w książce znajdują się minusy. Pierwszym z nich jest na pewno tłumaczenie lub styl pisania. Nie jestem tylko pewna co poszło źle, ponieważ nie czytałam tej książki w oryginalnej wersji. Jednak podsumowując:
-Zdania są krótkie, bez jakiekolwiek głębi;
-Wydawało mi się, że bohaterowie czasami nie wiedzą co mówią. Ich wypowiedzi niekiedy są prymitywne, lub napisane bez jakiegokolwiek zastanowienia się nad nimi;
-Fajnie, że tłumacz dodał przypisy, mówiące o tradycjach w USA, o których nie każdy czytelnik wie;
Za zakończenie, chciałabym wspomnieć o pięknej okładce z edycji limitowanej.

Historia ta, na pewno zaciekawiła mnie na tyle, że chętnie sięgnę po następny tom.
A.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/Cc0fILjs93Q/

Wszystko byłoby okej, gdyby nie dziwne i tajemnicze zjawiska, które...

Dobra rozrywka, ale gatunek określiłabym jako science fiction/ powieść dla nastolatków/ erotyk. Niezbyt dobrze napisana, sporo nieścisłości logicznych, napisana przeważnie krótkimi zdaniami, co przyspiesza czytanie, ale niespecjalnie nadaje głębi bohaterom.

Bałam się trochę tematyki oraz tego, że będzie to kolejna typowa książka młodzieżowa, która nic by sobą nie reprezentowała. Cieszę się jednak, że nie miałam racji, bo w tej książce nie ma dużo do zarzucenia. Akcja ciekawa, postacie nie są irytujące, wręcz różnorodne i szybko się do nich przywiązuje. Na szczęście z każdą kolejną częścią pojawia się coś nowego, co ciągle przykuwa uwagę. Po przeczytaniu nawet tych ,,pobocznych'' książek z tej serii, mogę stwierdzić, że żadna nie jest po prostu nudna.

Dzisiaj chcę się z Wami podzielić moją opinią na temat książki, która miała/ma duży wpływ na rozwój moich zainteresowań. Dzięki niej jestem w miejscu, w którym jestem.
Katy wraz z mamą przeprowadziła się do Zachodniej Wirginii. Nie było to dla niej łatwym zadaniem. Całe swoje dotychczasowe życie wiodła w słonecznej Kalifornii. Dziewczyna bez protestów pomagała swojej rodzicielce. Wiedziała, że jest jej ciężko od śmierci jej taty. Drugiego dnia od przeprowadzki, zapukała w drzwi sąsiedniego domu. Otworzył je Daemon. Od samego początku pokazywał swoje negatywne nastawienie. Usprawiedliwiał je troską o swoją młodszą (tylko o cztery minuty) siostrę bliźniaczkę.

Dee od samego początku była zachwycona wizją zaprzyjaźnienia się z siedemnastoletnią książkoholiczką. Chciała w końcu mieć „normalną” przyjaciółkę. Więc zabrała swojemu bratu kluczyki do samochodu, aby spędził czas z sąsiadką w miłej atmosferze. Miał zbierać punkty za dobre sprawowanie się. Ale szczerze, wcale nie wyglądało jakby, został do tego zmuszony. Sam późnej chętnie spędzał czas z dziewczyną, przy okazji kilkukrotnie ratując jej życie.

Katy jako maniaczka książek niejednokrotnie czytała o istotach nadprzyrodzonych. Wyobraźcie sobie, jak się czuła, kiedy okazało się, że wszystkie sytuacje, które myślała, że są nierealnie, okazały się prawdą. A jej sąsiedzi i jedyni przyjaciele w nowym mieście nie są ludźmi. Dziewczyna, znając prawdę, jest narażona na ogromne niebezpieczeństwo.

Tylko co się stanie, w momencie, w którym sytuacja wymknie się spod kontroli i dziewczynie będzie grozić śmiertelne niebezpieczeństwo? Co zrobią kiedy pojawią się uczucia, o których nawet nie powinni myśleć? I najważniejsze, jak pokonają śmierć czekającą za rogiem?

Za każdym razem będę polecać tę książkę z całego serca. Jest dla mnie poniekąd idealna. Mogę się przy niej śmiać, płakać czy marszczyć brwi ze zdziwienia albo niedowierzania. Jednak nawet to nie ukryje minusów, które widzę.

Momentami mam wrażenie, że bohaterowie nie wypowiadają się zgodnie ze swoim wiekiem, albo niektóre reakcje są przerysowane. I to aż za bardzo. Jak dla mnie akcja dzieje się trochę za szybko. Zwłaszcza relacja Katy i Daemona.

Z tej dobrej strony to historia potrafi bardzo mocną wciągnąć. Świat przedstawiony jest bardzo zrozumiały oraz w łatwy sposób są wytłumaczone zjawiska nadprzyrodzone. A dla osób lubiących perspektywę dwóch bohaterów również się coś znajdzie.

Fajny wątek Luksjan, ale nic poza tym. Romans dość banalny, fabuła nudna i przewidywalna, relacje między bohaterami sztywne i nienaturalne. Niczym nie zaskakuje, nie powala, można poczytać dla zabawy po czymś cięższym, ale jest dużo błędów technicznych i prawdopodobnie takich wynikających z tłumaczenia.

Mam do tej książki, jak i do całej serii, niesamowity sentyment. To właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z czytaniem. I zawsze, kiedy do niej wracam, przypominam sobie, jak wraz z przyjaciółką jarałyśmy się D jak głupie. Kocham tę postać, chociaż na początku wydaje się okropny. Sama historia jest dosyć oklepana - Katy przeprowadza się z mamą do małego miasta, a jej sąsiadem okazuje się boski chłopak w jej wieku. Sam wątek miłosny jest dosyć nudny, typowy dla opowiadań z wattpada. Za to książka nagradza dosyć dużą ilością nieprzewidywalnych scen akcji z udziałem kosmitów - postaci ze światła i cieni.

Obsydian jest dosyć lekką książką. Jedyne, co mnie denerwuje w niej, to zachowanie głównej bohaterki. Przez całą ksążkę stara się unikać głównego bohatera, ignorując to, że jej się podoba, co zaczynało działać mi to na nerwy. Nie podoba jej się, potem podoba, potem denerwuje się, bo jej się podoba, nie chce, żeby jej się podobał, znowu na niego leci, potem jednak nie może, potem znowu leci i tak w kółko.
Drugą rzeczą, jaka mnie irytuje, jest zbyt częste przezwisko 'Kotek'. Raz na jakiś czas, to urocze. Ale zbyt częste używanie tego słodkiego słówka traci swój urok, tak jak tutaj. Za każym razem przewracałam oczami, gdy je czytałam.

Podbijam o jedną gwiazdkę za sentyment.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

🔸Kolejna bardzo popularna historia, gdzie główna bohaterka przeprowadza się razem z matką, by zacząć swoje życie od nowa. Obok domu nastolatki mieszka tajemniczy przystojny i równie arogancki chłopak, z którym chodzi do jednej klasy w nowej szkole. Katy, główna bohaterka, bardzo szybko zaprzyjaźnia się z siostrą sąsiadującego z nią Daemona i spędzają bardzo dużo czasu ze sobą. Nie jest to jednak na rękę chłopakowi i Katy szybko przekonuje się, że rodzeństwo skrywa pewien sekret.
🔸Historia jest bardzo popularna jak w wielu książkach dla młodzieży i nie można spodziewać się czegoś nowego, innego od reszty w swoim gatunku. Jednak jakoś specjalnie mi to nie przeszkadzało, bo bardzo szybko wciągnęłam się w historię Katy i Daemona i samą pierwszą część pochłonęłam w niecałe trzy dni. Książkę bardzo szybko, przyjemnie i lekko się czyta, a historia napisana jest w taki sposób, że jak najszybciej chcemy dowiedzieć się co będzie dalej. Cały czas wmawiałam sobie, że przed spaniem „jeszcze tylko jeden rozdział” i chyba wszyscy wiemy jak to się kończy.
🔸Język autorki jest lekki przez co książkę czyta się z łatwością. Na początku jednak bardzo przeszkadzał mi styl pisania Jennifer i miałam wrażenie, że dopiero zaczyna z pisaniem. Dodatkowo wkurzało mnie przezwisko Katy, jakie nadał jej Daemon, czyli Kotek. Nie wiem czemu, ale nie cierpię takiego pieszczotliwego słownictwa. Za te dwie rzeczy odjęłam jedną gwiazdkę.
🔸Ogólnie książkę bardzo polecam i gwarantuję, że od razu będziecie chcieli zacząć czytać kolejne części, aby być na bierząco z losami głównych bohaterów. Autorka miała bardzo fajny pomysł na stworzenie historii i przyznam szczerze, że byłam i jestem miło zaskoczona.

Czytało się łatwo, momentami się zaśmiałam, ogólnie przyjemna, ale nic szczególnego. Nie przeczytam drugi raz, bo nie tknęła mnie emocjonalnie.

Ciekawe ujęcie tematu obcych i rodzącej się miłości. Jak zwykle przyciąganie przeciwieństw i na zakończenie pozostawienie czytelnika z chęcią poznania dalszych losów i odwieczne pytanie "Dlaczego?" Chętnie sięgnę po kolejną część.