Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

popularnonaukowa
W.A.B.
2012-06-06
2012-06-06

Książka ciekawa. Fajnie wydana, dobrze się czyta. Bliżej mi do humanistki, niż fizyka jednak wszechświat bardzo mnie ciekawi. Książka ma masę ciekawostek, które dla takiej nogi z nauk ścisłych jak ja są zachętą do zagłębienia się w temacie. Nie wiem dla kogo jest ta pozycja czy dla dzieci , młodzieży czy tak jak ja dorosłych laików. Mimo to poprostu książka jest interesująca dla każdej z tych grup jak myślę. Nie ze wszystkim się zgadzam co w tej książce jest poruszone, jednak naprawdę zachęcam do przeczytania.

Świetnie napisana, przystępna i pięknie wprowadzająca czytelników w temat. Polecam

Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, jest znanym z radia i telewizji popularyzatorem nauki. Przez pewien czas prowadził w TVP2 popularnonaukowy program „Sonda 2”. Jest autorem pięciu książek popularyzujących naukę.

W książce „Nauka. To lubię. Od ziarenka piasku do gwiazd” autor w ciekawy i przystępny sposób opowiada o mniej lub bardziej znanych zjawiskach fizycznych i chemicznych. Autor opowiada m.in. o budowie płatków śniegu i zamków z piasku, niemożliwości wykorzystania mocy pioruna i trudnościami ze wzięciem prysznica na stacji kosmicznej.

Książkę zaczęłam słuchać w formie audiobooka, razem z 10-letnim synem przyjaciółki, jak się okazało, nie tylko my tego słuchaliśmy, reszta domowników również. Odsłuchaniu pierwszych rozdziałów często towarzyszył komentarz: „o nie wiedziałam”, „o popatrz, takie rzeczy”. Jak się okazuje, ciekawostki przedstawione przez dr Rożka mogą zainteresować nie tylko młodszych czytelników, ale i tych starszych, którzy szkołę skończyli dość dawno temu. Może nauczyciele, nie tylko fizyki powinni wziąć przekład z autora i do wykładów w szkole włączać takie ciekawostki, a uczniowie na pewno byliby zadowoleni. Pozostałe rozdziały przeczytałam w formie e-booka. Dużym plusem tej pozycji są ilustracje, które pomagają w zrozumieniu tekstu, zwłaszcza młodszym czytelnikom. Część rozdziałów kończy się opisem eksperymentów, które można wykonać samodzielnie w domu. Z doświadczenia wiem, że eksperymenty to coś, co dzieci uwielbiają (sama prowadzę pokazy chemiczne dla dzieci, więc wiem, co mówię).

Mnie pozostaje tylko polecić tę książkę zarówno małym jak i dużym czytelnikom i sięgnąć po kolejną książkę autora.

Rewelacyjnie napisana książka, do tego ilustracje oraz zdjęcia to ukłon w stronę wzrokowców. Lubię styl pana Tomasza. :) Żałuję, że w tak przystępnym stylu nie tworzy się szkolnych podręczników.

Świetna książka, która w miarę prosty sposób wyjaśnia zjawiska i zagadnienia z naszego życia. Ach, gdyby tak nauczali w szkołach. Polecam tę książkę każdemu, jednak uważam, że dla dzieci poniżej 10 lat jest jeszcze za trudna. W tej sytuacji lepiej sprawdzi się jak rodzic będzie czytał dziecku i odpowiadał na dziecięce pytania.

Książka jest zbiorem ciekawostek o fizyce i otaczającym nas świecie. Forma jest dość przystępna i moze sięgnąć po nią zarówno kilkulatek jak i dorosły czytelnik wynosząc z niej nową wiedzę. Jest tu trochę teorii, trochę doświadczeń dla dzieci i mnóstwo ciekawostek.

Mam jednak wrażenie, że książka nie trafi odpowiednio do żadnej grupy odbiorców. Ma bardzo nierówny poziom. Jedne zagadnienia przedstawiane są bardzo dziecięcym językiem i mogą irytować starszego czytelnika, a inne są zbyt trudne aby mogły trafić do dzieci. Dla młodszych za dużo jest liczb i trudnych pojęć (np. W rozdziale o względności czasu, który nawet ja średnio zrozumiałam w takim przedstawieniu).

Irytowały mnie też powtarzające się zagadki, "na które nawet naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi". Można było zrobić jedną lub dwie wstawki, że świat nie jest jeszcze do końca poznany, ale tutaj było ich po kilka w każdym rozdziale. Dzieciom tylko mąci to w głowie i utrudnia lekturę, chociaż może być interesujące dla starszych czytelników.

Dla rodziców, którzy mają dość pytań dzieci zaczynających się od "dlaczego".

Dla dzieci, które chcą uzyskać wreszcie, jakieś konkretne odpowiedzi.

Dla bezdzietnych dorosłych, którzy chcą nadrobić braki w edukacji w zakresie nauk ścisłych.

Dla nauczycieli, którzy poszukują sensownej, dobrze napisanej, pełnej arcyciekawych przykładów i prostych w wykonaniu eksperymentów pomocy naukowej do swojej pracy.

Słowem - świetna książka dla wszystkich myślących :)

Dla rodziców, którzy mają dość pytań dzieci zaczynających się od "dlaczego".

Dla dzieci, które chcą uzyskać wreszcie, jakieś konkretne odpowiedzi.

Bardzo interesująca, chodz uciekam od tematyki kosmosu, ktorej jednak jest tam sporo.

Autor dość ciekawie przedstawia zjawiska zachodzące w świecie, używa proste i przystępnego języka.

Tomasz Rożek skierował książkę do każdego czytelnika - dzieci, młodzieży i dorosłych. Można z niej wyciągnąć bardzo dużo ciekawych informacji na tematy z życia codziennego włączając tworzenie się płatków śniegu, tego w jaki sposób słyszymy, jak powstają kolory czy jak powstały kontynenty.

Mi książkę bardzo dobrze się czytało, zawiera bardzo dużo obrazków, co nie pozwala odnieść wrażenia, że treści jest za dużo i jest męcząca. Dla każdego ciekawego świata jest pozycja obowiązkowa :)

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd