Okładka książki Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie Bożena Kowalkowska
Bożena Kowalkowska Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Wielka Litera
2020-09-17
2020-09-17
rozwój osobisty samodoskonalenie

Dla bardzo początkujących w temacie organizacji. Osoby, które mają już jakieś pojęcie w temacie, nie znajdą tutaj nic odkrywczego.

Przeczytałam już kilka pozycji związanych z zarządzaniem czasem. "Odzyskać " nie wniosła nic odkrywczego do mojego życia. Raczej dla początkujących.

Wrzuciłam do przesłuchania, bo była krótka... No i cóż, nie wniosła nic szczególnego do mojego życia, ale nie twierdzę, że był to zmarnowany czas. Autorka podaje kilka fajnych pomysłów na ogarnięcie swojego czasu i przestrzeni (wszystkie już były mi znane wcześniej). Dużo rad dla ludzi pracujących z domu lub będących freelancer'ami.

Od jakiegoś czasu poszukuję ciekawych poradników dotyczących organizacji czasu pracy. W mojej pracy zawodowej pojawiają się różne wyzwania i nieplanowane obowiązki. Dodatkowo jestem osobą angażującą się w różne formy aktywności zawodowej. Uczestniczę w pracach różnych organizacji, instytucji, grup czy kół. Jednocześnie nie potrafię odmówić pomocy życzliwym mi osobom. W związku z tym ciągle brakuje mi czasu dla siebie.
Pomyślałem, że w tym poradniku znajdę dobre sposoby na organizację swojego czasu pracy. W tej książce przeczytacie jak tworzyć sobie listę obowiązków i zadań, prowadzić kalendarz osobisty i rodzinny, ustalić rytm pracy, nadzorować wydatki i komunikować się za pomocy poczty e-mail czy znajomymi.
Większość z tych metod już znałem, niektóre nie uda mi się wdrożyć w moim życiu, że względu na dynamiczny charakter mojej pracy. Jednak znalazłem kilka pomysłów, które wypróbuję. Niczym mnie nie zaskoczył ten poradnik. Raczej przypomniał mi o tym, co już wiem.

Przeczytałam kilka lektur o tej tematyce i z czystym sumieniem mogę polecić pozycję „Odzyskać czas”. Myślę, że dzięki niej usprawnicie swoje codzienne życie (jeśli wdrożycie rady autorki, a nie tylko przeczytacie książkę!).

Czasami warto przeczytać jakąś książkę, tylko po to by wyciągnąć z niej jedno zdanie. Tak było też w moim przypadku. Bardzo podobał mi się rozdział odnośnie pracy, i rada, że trzeba samemu stwierdzić ile czasu jest się w stanie pracować. W kulturze zapier*dolu jest to niemal rewolucyjne stwierdzenie.

Zdaję sobie sprawę, że autorka prezentuje elementarne sposoby zarządzania czasem i przestrzenią, ale warto odświeżyć sobie podstawy. Wbrew pozorom nie wszyscy są wyjadaczami sprzątania, a rozwiązania autorki da się wprowadzić i przystosować pod swoje potrzeby w wielu kontekstach.

Zdaję sobie sprawę, że autorka prezentuje elementarne sposoby...

O mamo, to zdecydowanie najlepsza książka ostatnich miesięcy! Autorka wgryzła się w temat organizacji i zrobiła to po mistrzowsku. Spojrzała na problemy związane z brakiem czasu, niską efektywnością, frustracją i zmęczeniem z różnych stron. Dzięki czemu ta pozycja jest uniwersalna zarówno dla biznesmena w rozjazdach, jak i gospodyni domowej przebywającej głównie w domu. Wyniesiesz z niej masę wskazówek dotyczących ustalania swoich priorytetów, porządkowania kalendarza, logicznego planowania z wyprzedzeniem czy stawiania swoich granic współpracownikom i znajomym. Na uwagę zasługuje też kompozycja. Z tej książki wyniosłam wiele, a w ogóle się nie zmęczyłam. Obym tylko takie poradniki znajdowała w księgarniach.

Planujecie swój dzień czy raczej pozwalacie, aby rządził nim chaos❓

Bez względu na to, jak odpowiecie na powyższe pytanie, książka „Odzyskać czas” może Was zaciekawić. Bożena Kowalkowska w zakończeniu napisała, że jej wielkim sukcesem będzie, jeśli po lekturze tej pozycji czytelnik znajdzie w sobie gotowość lub chęć wprowadzenia choćby jednej małej zmiany. I „Odzyskać czas” porusza tak wiele kwestii, że praktycznie każdy znajdzie tu sobie inspirację do zmiany jakiegoś elementu swojego życia.

Ta książka sama w sobie nie jest jednak adresowana do każdego. „Odzyskać czas” jako całość może być strzałem w dziesiątkę dla pracujących na swoim, ale mimo to nawet czytelnik na etacie jakąś cząstkę do zmiany znajdzie. Dlatego polecam ją wszystkim. Zwłaszcza, jeśli widzicie problemy w zarządzaniu swoim domem lub budżetem.

Do kogo zatem konkretnie kierowana jest ta książka? Przede wszystkim do ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy codziennie muszą mierzyć się z problemem zarządzania wieloma zadaniami oraz grupą współpracowników. Sporo wyciągną sobie stąd również osoby zajmujące wysokie (zwłaszcza zarządcze) stanowiska. Rady Kowalkowskiej również mogą być ciekawe dla ludzi na etacie pracujących zdalnie we własnych domach i tym, którzy mają stały czas pracy, ale nie potrafią dobrze spożytkować popołudni, wieczorów oraz weekendów. W pozostałych przypadkach trudno będzie odbiorcy odnaleźć się w sytuacjach opisywanych przez autorkę.

Dodatkowym atutem tej książki jest jeszcze jej objętość (spokojnie do przeczytania w jeden wieczór) oraz zrozumiały dla wszystkich odbiorców język. Ważną kwestią jest też fakt, że Kowalkowska przytacza bardzo dużo przykładów z własnego życia i praktyki zawodowej, a na końcu każdego rozdziału zamieszcza esencję wiedzy. To ułatwia w połapaniu się w tych wszystkich radach. W ostatnim rozdziale znajdziecie również gotowe plansze do tego, aby już następnego dnia zacząć naprawiać swój dzień, budżet czy też dom.

Przyznaję, że oczekiwałem więcej od tej książki, ale to były ciekawe dwie godziny lektury. I jednak sporo pomysłów do wdrożenia 🙂

Planujecie swój dzień czy raczej pozwalacie, aby rządził nim chaos❓

Książka dla wielbicieli świadomego zarządzania czasem, robienia notatek, list i innych czynności porządkowo- organizacyjnych, czyli dla mnie. Niestety jest to poradnik dla początkujących. Ci, którzy preferują wszelkie organizacyjne czynności w kalendarzach i planerach nie dowiedzą się właściwie niczego nowego. Ograne pomysły, oczywiste w użytkowaniu "patenty" na użycie kalendarza, czy skrzynki mailowej. Przytoczona w książce pozycja Marii Kondo "Magia sprzątania" w kwestiach porządkowych bije na głowę książkę "Odzyskać czas...".

Całkiem niezły poradnik. Chociaż można było to zrobić jeszcze krócej.

Całkiem niezły poradnik. Chociaż można było to zrobić jeszcze krócej.

Bożena Kowalkowska Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie Zobacz więcej