Okładka książki Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?
Janina Bąk Wydawnictwo: W.A.B. popularnonaukowa
popularnonaukowa
W.A.B.
2020-03-25
2020-03-25
literatura polska statystyka matematyka popularnonaukowa rozwój osobisty humor

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (31) / lipiec 2020 Janina Bąk, Iga Chmielewska, Ewa Drygalska, Agnieszka Grzybek, Urszula Jabłońska, Kamila Kielar, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Anna Korsak-Mikulska, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Pilip, Patrycja Pustkowiak, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Beata Sosnowska, David Szalay, Miłosz Szymański, Alek Tarkowski, Marcin Wicha, Małgorzata Winkowska, Ludwika Włodek, Julia Zabrodzka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Janina Bąk, Iga Chm...

Oficjalne recenzje i

A Ty? Ile kostek czekolady potrzebujesz, żeby się uśmiechnąć?

Link do recenzji

1359 472 6

Książki popularno-naukowa, zwłaszcza o statystyce są bardzo potrzebne i chwała Pani za podjęcie tematu.... Jednak na miłość boską - takie zdania jak „Mój mąż mówi, że jestem bardzo ładna, zwłaszcza gdy chce, bym mu skoczyła do Żabki po browara” albo „w lewo, w lewo, w lewo, W LEWO! Aha, nie no dobra, w drugie lewo” - są próbą żenującego mrugania okiem do Czytelnika, którego autorka traktuje jak debila bo tylko tak chce się z nim komunikować. Każdą anegdotę można sprzedać na 100 sposobów, ale akurat ten jest okropny. Daję 5(10) wyłącznie za podjęcie tematu

Mimo tematyki książkę czyta się bardzo przyjemnie. Autorka w dokonały sposób połączyła dużo wiedzy i informacji na temat statystyki jak również dużą dawkę humoru.

Plus za przystępny język. Dla osób, które są na bakier ze statystyką, mnóstwo przykładów rozwiewających wątpliwości i unaoczniających parę zagadnień, jednak niezbyt tam szukać naukowej wiedzy. Stąd ocena.

Ciekawy, nietypowy styl narracji, pełen humoru i zaskakujących zestawień słownych. Dobry przykład jak można napisać poczytną książkę na nudny temat :)

Odradzam tę książkę osobom, które chcą faktycznie czegoś dowiedzieć się o statystyce. W tej książce nada się do tego może 40 stron łącznie z rozdziałem pana Buckiego, który wg mnie uratował tę książkę, a jego część jest najlepsza. Na początku wstawki humorystyczne były w porządku ale jeśli na nich opiera się połowę książki to sama idea takiej książki mija się z celem. W pewnym momencie omijałem anegdoty z życia autorki (które nie wszystkie wydają mi się prawdziwe) zajmujące po 1,5 strony gdyż wolałem sobie darować dawki "dobrego humoru", jakby autorka chciała na siłę przypodobać się czytelnikowi.

Bardzo irytująca książka, niewiele wnosi i uczy, bo większość książki to mało zabawne wtrącenia i "żarciki". Do tego multum przypisów, które też nic nie wnoszą a tylko zaburzają czytanie.

Wahałam się co do oceny. Autorka w przystępny sposób tłumaczy trudne pojęcia statystycznie, fajnie poczytać podparte przykładami przypadki błędów i problemów z przekazem i interpretacją danych. Plus za dużą ilość bibliografii, do której można zajrzeć żeby zgłębić temat.
Niestety ilość żarcików, dygresji i anegdotek jest tak przytłaczająca, że często traci się wątek. Żarty i wtrącenia są na dodatek w podobnym tonie lub nawet powtarzane te same (nie wiem ile razy autorka wspomina swoją awersję do aktywności fizycznej...). Dygresji jest tak dużo, że część wepchnięta jest w tekst a część jeszcze w przypisy
Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że książki pisane przez celebrytów/blogerów/influencerow czy jakkolwiek ich nazwać, pisane są na ilość a nie na jakość. Wszak każdy z obserwatorów i tak chętnie kupi

Na półkach: , , , , , , ,

Statystyka z dygresjami. Fajne wprowadzenie do statystyki i jej znaczenia dla naszego życia.

Na początku było ciekawie ale im dalej, tym więcej roztrzepanie, zagubienia… Miałam zamiar wrócić do tego audiobooka ale jednak nie, nie zbiorę się… Miałam tak długą przerwę, że zdążyłam zmienić platformę i nie pamietam, gdzie skończyłam.

Lubię czytać książki popularnonaukowe, ale główny bohater tej pozycji - statystyka - zajmuje może 1/10 treści. Reszta o przytaczane anegdoty i historie bardzo luźno związane z tematem.

Janina Bąk Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-06-27
Romanse Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski jak magnes przyciągał kobiety. Dla niego zdradzały i porzucały mężów, wykorzystywały znajomości, by ułatwić...
Iwona Kienzler
Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
Anna Baron-Jaworska
Druga wojna światowa | 2022-06-25
II wojna światowa w powietrzu
Przeciwnicy Pierre’a Clostermanna rozbijali się lub tonęli. On doczekał się chwały jako as lotnictwa myśliwskiego. Po wojnie opisał...
Pierre Clostermann
| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś