Zły anioł

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Wielka wojna diabłów (tom 4)
- Tytuł oryginału:
- Der store djaevelkrig: Ondskabens engel
- Wydawnictwo:
- Jaguar
- Data wydania:
- 2012-02-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-02-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376861043
- Tłumacz:
- Frank Jaszuński
Czwarty i ostatni tom kultowej w Danii, bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej serii o Filipie, pechowym uczniu Diabła.
Schizma w Piekle!
Sprawy w Otchłani przybierają coraz gorszy obrót. Uziel, jeden z najpaskudniejszych przedstawicieli demonicznego światka powoli wciela w życie mroczny plan. Chce przejąć władzę nad domeną Lucyfera. Część piekielnych zastępów przechodzi na stronę uzurpatora, strącenie z tronu prawowitego władcy wydaje się nieuniknione… Jakby tego było mało, nagle, w niewyjaśnionych okolicznościach, znika Satina, w której Filip od dawna się podkochuje. Zdeterminowany, by odnaleźć diablicę, chłopak wyrusza na arcyniebezpieczną wyprawę w ciemności poza piekłem… Poza tym wpada na genialny pomysł, jak pokonać Aziela. Problem w tym, że genialne pomysły często są genialne tylko w teorii, a czas przewrotu zbliża się w wielkim tempie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Wielka Wojna Diabłów
Każda wojna, również ta w Piekle, wymaga ofiar. Dlatego nie dziwcie się, że ostatnia część cyklu jest jednocześnie najbardziej krwawą i okrutną. Na pocieszenie powiem, że jest to również pierwszorzędne zamknięcie fabuły, fundujące czytelnikowi niejeden dreszczyk emocji, nawet w ostatnich rozdziałach. Nie jest to lektura lepsza od poprzednich części, ale zdecydowanie trzyma deklarowany poziom.
Z początkiem fabuły lądujemy dokładnie w miejscu, w którym skończyła się poprzednia część. Filip jest w dosyć tragicznej sytuacji. Aktualnie nie może wrócić do swojego dawnego życia i bliżej mu do diabła niż anioła, szczególnie, że właśnie zyskał ‘komplet tematyczny’ w postaci ogona i pary dorodnych rogów oraz skrzydeł. Na dodatek zbuntowany diabeł imieniem Aziel porwał Satinę i właśnie zbiera armię do głównego ataku na Piekło. Z jednej strony, nasz bohater musi uważać, by w tej sytuacji nie dać się przedwcześnie zabić, z drugiej, chce zrobić wszystko by uratować ukochaną diablicę i zapobiec coraz realniejszej zagładzie Piekła, jakie do tej pory znał. Konfrontacja z głównym przeciwnikiem wydaje się być nieunikniona.
„Zły Anioł” jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tomu i jego samodzielne istnienie tłumaczyć chyba można koniecznością zbudowania odpowiedniego napięcia (czyli popyt na kolejną część) i awersją do wydania tomiszcza ponad dwukrotnie grubszego niż pierwsze dwa tomy. Niech się cieszą ci, którzy dostali w swoje łapki dwa ostatnie tomy w jednym pakiecie – zaoszczędzili sobie długiego oczekiwania i masy stresu :) Technicznie, czytelnik ma do czynienia z lekturą na poziomie, który pokazała już poprzednia część. Można by się czepiać, że od duńskiego króla fantastyki oczekujemy ciągłego i drastycznego wzrostu jakości, ale w tym wypadku jestem gotów pójść na kompromis. Skok jakości mieliśmy przy okazji trzeciej części, a niedostatki w fabule rekompensuje domknięcie wszystkich wątków z iście zegarmistrzowską dokładnością, jak i liczne nawiązania do Biblii i różnych mitologii, a także utrzymywanie świata przedstawionego jako spójnej całości, do ostatniej linijki. Bo chociaż niektóre rozwiązania i „teorie” są mocno naciągane, to autor konsekwentnie się ich trzyma i sprawnie łączy z różnego rodzaju biblijnymi zapożyczeniami. Gdy dorzucimy do tego prosty język i przejrzysty styl, okaże się, że te drobne niuanse są praktycznie niezauważalne.
Czy zatem „Zły Anioł” jest godnym zwieńczeniem cyklu „Wielka Wojna Diabłów”? Nie krzyknę głośno ‘Tak’, gdyż po królu oczekiwałem zdecydowanie czegoś więcej. Pomijając jednak tą drobnostkę, muszę stwierdzić, że pan Andersen jest jednym z tych pisarzy, którzy poza świetnym początkiem, mają również pomysł na świetne zakończenie. Czytelnicy dotychczasowych trzech tomów nie będą zawiedzeni, a miłośnicy Harry’ego Pottera będą źli, że pani Rowling nie ma monopolu na dobrą młodzieżową fantastykę z równie dobrym zakończeniem zakończeniem. Ze swojej strony gorąco polecam, zarówno ten tom, jak i całą serię. Warta jest poświęcenia kilkunastu wieczorów, a nawet zarwania paru nocy.
Robert Fryga
Oceny
Książka na półkach
- 464
- 411
- 192
- 52
- 18
- 10
- 8
- 8
- 6
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Najlepsza książka w całej serii. Niesie ze sobą przekaz. Polecam całą serię.
Najlepsza książka w całej serii. Niesie ze sobą przekaz. Polecam całą serię.
Pokaż mimo toW odwrotności do poprzedniej serii ta ma głębszy przekaz.Przedstawione postacie nie są przerysowane a niektóre z nich są wręcz charyzmatyczne. To jedna z tych serii ,które zapadają w pamięci na dłużej. Tu odnajdziesz czytelniku odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań.Czy się z nimi zgadzasz to już inna para kaloszy. Wartka akcja,świetnie napisane postaci i opis światów w których bywają bohaterowie na wielki plus! Gorąco polecam!
W odwrotności do poprzedniej serii ta ma głębszy przekaz.Przedstawione postacie nie są przerysowane a niektóre z nich są wręcz charyzmatyczne. To jedna z tych serii ,które zapadają w pamięci na dłużej. Tu odnajdziesz czytelniku odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań.Czy się z nimi zgadzasz to już inna para kaloszy. Wartka akcja,świetnie napisane postaci i opis światów w...
więcej Pokaż mimo toPoprzednie tomy wydawały mi się dobre, takie trochę dla nastolatków, historyjka na raz. Po przeczytaniu całości mam jednak zupełnie inne odczucie. To są książki o trudnych wyborach, kiedy musimy z czegoś zrezygnować i wszystkie opcje niosą za sobą konsekwencje. To również opowieść o tym, że jeden uczynek nie określa tego czy jesteśmy dobrzy czy źli, całe życie człowieka składa się na to kim jest.
I w końcu to historia o Bogu i Szatanie, ciekawie przedstawiona. Autor w nietypowy sposób interpretuje historie biblijne, w piekle spotykamy takie postaci jak Noe czy Samson. Przedstawiony tutaj Bóg jest sympatyczny ale bardzo okrutny, podobnie jak Lucyfer.
A zakończenie cyklu? No nie spodziewałam się :)
Poprzednie tomy wydawały mi się dobre, takie trochę dla nastolatków, historyjka na raz. Po przeczytaniu całości mam jednak zupełnie inne odczucie. To są książki o trudnych wyborach, kiedy musimy z czegoś zrezygnować i wszystkie opcje niosą za sobą konsekwencje. To również opowieść o tym, że jeden uczynek nie określa tego czy jesteśmy dobrzy czy źli, całe życie człowieka...
więcej Pokaż mimo toŚwietne zakończenie całej serii. Jak poprzednie czyta się jednym tchem. Ciekawe spojrzenie, że oprócz Piekła są inne zapomniane krainy typu Hades. Podobała mi się przemiana Filipa w stosunku do pierwszych części serii.
Świetne zakończenie całej serii. Jak poprzednie czyta się jednym tchem. Ciekawe spojrzenie, że oprócz Piekła są inne zapomniane krainy typu Hades. Podobała mi się przemiana Filipa w stosunku do pierwszych części serii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzy piekielny świat jest odbiciem tego, co dzieje się na ziemi, czy to raczej, tłumacząc nasz świat usprawiedliwiamy się mówiąc, że przecież nic, co się u nas dzieje, nie byłoby możliwe gdyby wcześniej nie zaistniało w otchłani? A może jednak to my kreujemy rzeczywistość piekła, a diabeł, tylko niczym papuga, zgapia to, co wymyślił człowiek. Egzystencjalne pytania o zło w człowieku, i w ogóle o istnienie zła, na pewno nie zostanie rozstrzygnięte za naszego życia, a pewnie i po, bo któż z nas wie lub choćby trochę jest pewien czy to, co po, istnieje. To nie ogranicza nas jednak w różnego rodzaju domysłach i spekulacjach, bo i te są o wiele ciekawsze i bardziej twórcze. Zresztą, tak naprawdę, to dopiero dzisiaj, w XXI wieku, możliwe i dopuszczalne jest takie wątpienie i dyskusja, bo jeszcze sto lat temu za kwestionowanie piekła, nawet tylko w dyskursie akademickim, można było zostać wyklętym, ekskomunikowanym i wykluczonym ze społeczności wierzących. Dziś rozważania na temat jego istnienia czy nie istnienia, zapełnienia go duszami ludzkimi lub panującej w nim pustki, są wręcz pożądane i traktowane jako objaw rozwoju myśli teologicznej, która zamknięta do tej pory w krużgankach postanowiła uwolnić się i wyfrunąć, wprawdzie tylko do wirydarza, ale zawsze to coś. I nie od razu ta refleksja musi nam pachnieć piekłem, dosłownie i w przenośni, bo warto wspomnieć, że w historii chrześcijaństwa za twierdzenia kwestionujace jego istnienie sceptyków spotykała kara, jaka czekała, według ówczesnej teologii, każdego potępionego czyli wieczne męki w ognistym kotle, a spalenie na stosie było tylko namiastką, przedsmakiem, w końcu zresztą czynionym dla dobra samego zainteresowanego, bo dające mu szanse, że odrzuciwszy grzeszny odwłok wyzwoli się i w chwili śmierci westchnie o miłosierdzie do Boga, i zostanie mu ono zapewnione. Taki porządek cieszył, bo wszystko było jasne. Ale co się dzieje, gdy piekielna rzeczywistość wygląda inaczej? Filip przywyczaił nas już do tego, że najbardziej znane oczywistości są niepewne. Nie można też odmówić Autorowi, że zaprosił nas na rollercoaster, który mknie jak szalony i dostarcza nam wielu wrażeń, a pytanie, co z hamulcami wydaje się zawieszone w próżni, bo dynamika toczących się przed naszymi oczami zdarzeń ani na chwile nie daje nam szansy na zwolnienie. Jesteśmy nie tylko obserwatorami piekielnych zmagań w walce o władzę w piekle, czegóż innego moglibyśmy się spodziewać, w końcu jeśli ktoś raz się zbuntował i odrzucił zwierzchność, to wcześniej czy później i ci, którzy z nim poszli też prawdopodobnie to zrobią, bo to działa niczym koło, wydarzenia lubią się powtarzać, a tym bardziej w piekle, miejscu, które kreuje wszystkie złe zachowania. I w konsekwencji otrzymujemy przesłanie, że nawet Lucyfer, pierwszy buntownik i aktualny władca piekła, wcale nie jest pewien swojej pozycji i uzyskanej władzy, i to na jego własnym terenie zrodził się kolejny buntownik, tylko tym razem nie przeciw Bogu a przeciw niemu. Ta historycznie, w ludzkim wymiarze, uzasadniona konieczność jest potwierdzeniem powiedzenia, że nic nie trwa wiecznie, nawet piekło, co z jednej strony w kontekście przygód Filipa napawa nas radoscią, bo i chcąc nie chcąc kibicujemy mu w jego zmaganiach, a więc kibicujemy Lucyferowi jako reprezentantowi starego porządku piekielnego, a po drugie, i to jest bardziej optymistyczne dla nas ludzi przesłanie, że piekło też nie jest wieczne, nic nie jest wieczne, wszystko podlega zmianom i możemy odwrócić niewzruszone do tej pory wyroki boskie. Zresztą i Bóg, przez chwilę pojwiający się w tej opowieści, wydaje się nad wyraz ludzki, mimo swej wszechpotężności. Może to okazja i właściwy czas na daleko idącą transformację pojęć i kryjących się pod nimi treści, które odsłonią, niejako na nowo odkryją, nam nowe oblicze życia pozagrobowego. Oczywiście, książka nie rości sobie takich pretensji, by być nowym traktatem, interpretacją teologiczych prawd, ale trochę mimochodem, tak po drodze wprowadza sporo zamieszania w utarte koncepcje i schematy religijne, co akurat jest bardzo ciekawym elementem zachecającym do akademickich dyskusji i refleksji nad innym postrzeganiem prawd ostatecznych. Pikanterii całej opowieści dodaje fakt, że Filip sam dokonuje wyboru pozostania w piekle, by odnaleźć swą ulubioną koleżankę i przyjaciółkę, jego wybór jest świadomy i dobrowolny, i przyjmuje wszystkie związane z nim konsekwencje, zwłaszcza zewnętrzne atrybuty w postaci rogów czy ogona, ale w końcu, czy to tak naprawdę najważniejsze jak wygląda diabeł? Filip rozdarty pomiędzy piekło i ziemskie życie jest tylko metaforą każdego z nas dokonującego na co dzień takich wyborów. Może od teraz będą one miały jednak inny wymiar, kiedy w pamięci będziemy mieć ten nowy model piekielnej rzeczywistości. Może nas zaskoczą?
Czy piekielny świat jest odbiciem tego, co dzieje się na ziemi, czy to raczej, tłumacząc nasz świat usprawiedliwiamy się mówiąc, że przecież nic, co się u nas dzieje, nie byłoby możliwe gdyby wcześniej nie zaistniało w otchłani? A może jednak to my kreujemy rzeczywistość piekła, a diabeł, tylko niczym papuga, zgapia to, co wymyślił człowiek. Egzystencjalne pytania o zło w...
więcej Pokaż mimo toKsiążka na tym samym rewelacyjnym poziomie co poprzednie części. Szkoda tylko, że to koniec serii.
Książka na tym samym rewelacyjnym poziomie co poprzednie części. Szkoda tylko, że to koniec serii.
Pokaż mimo toWow to jest emocjonujące zakończenie przygód następcy Lucyfera. Przeczytanie jej zajęło mi kilka godzin. Aż nie chce mi się wierzyć, że to już koniec. Na szczęście zawsze mogę wrócić do książek i po raz kolejny ruszyć w podróż z Filipem Engellem.
Wow to jest emocjonujące zakończenie przygód następcy Lucyfera. Przeczytanie jej zajęło mi kilka godzin. Aż nie chce mi się wierzyć, że to już koniec. Na szczęście zawsze mogę wrócić do książek i po raz kolejny ruszyć w podróż z Filipem Engellem.
Pokaż mimo toChyba najsłabsza z części, ale pewnie dlatego, że wydarzenia były do przewidzenia.
Ale przynajmniej autor zakończył cykl definitywnie i dzięki temu stworzył bardzo zgrabną, krótką serię.
Chyba najsłabsza z części, ale pewnie dlatego, że wydarzenia były do przewidzenia.
Pokaż mimo toAle przynajmniej autor zakończył cykl definitywnie i dzięki temu stworzył bardzo zgrabną, krótką serię.
Zwieńczenie cyklu Wielkiej Wojny Diabłów w naprawdę wielkim stylu. To zdecydowanie najlepsza część serii - pełna akcji, dramaturgii i licznych zwrotów akcji. Mimo to - znalazło się tu również miejsce dla specyficznego humoru. Troszkę nie jestem zadowolony z samego zakończenia - autor okazał się być nieco okrutny...
Zwieńczenie cyklu Wielkiej Wojny Diabłów w naprawdę wielkim stylu. To zdecydowanie najlepsza część serii - pełna akcji, dramaturgii i licznych zwrotów akcji. Mimo to - znalazło się tu również miejsce dla specyficznego humoru. Troszkę nie jestem zadowolony z samego zakończenia - autor okazał się być nieco okrutny...
Pokaż mimo toAutor ma ciekawe podejście do dobra i zła, intrygująca, zabawna i mądra. Polecam.
Autor ma ciekawe podejście do dobra i zła, intrygująca, zabawna i mądra. Polecam.
Pokaż mimo to