Młodość utracona za drutami

Okładka książki Młodość utracona za drutami Józef Matynia
Okładka książki Młodość utracona za drutami
Józef Matynia Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau biografia, autobiografia, pamiętnik
108 str. 1 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
108
Czas czytania
1 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7704-030-0
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
365
275

Na półkach: ,

W przedmowie pada pytanie czy kolejne wspomnienia są potrzebne. Przecież to wszystko zostało już tak dokładnie opisane, że lepiej się nie da. Otrzymujemy również odpowiedź: tak. Każda relacja jest indywidualnym przeżyciem. Były więzień bądź więźniarka przekazuje swoje emocje, przeżycia, spostrzeżenia i wydarzenia, których był/była świadkiem. Każda historia przypomina również, że kilka milionów osób nie miało szansy podzielić się własnymi doświadczeniami.

Józef Matynia opisuje na kilkudziesięciu stronach swoje wojenne przeżycia. Aresztowanie i pobyt w obozie karnym w Działdowie. Najwięcej czasu poświęcił wydarzeniom z Auschwitz. Na początku był „muzułmanem”, czyli osobą skrajnie wycieńczoną. Potem udało mu się dostać bardzo dobrą jak na tamte warunki pracę, przy której mógł dojść do pełni sił. Autor opisuje wiele przejawów życzliwości, podkreśla przyjaźnie zawiązane w tamtych warunkach. Następnie trafił do Buchenwaldu, tutaj są przede wszystkim opisy działalności konspiracyjnej. W ostatnim rozdziale porusza „marsze śmierci” i upragnione wyzwolenie w Dachau. Książka wzbogacona jest o wiele przypisów, które ułatwiają czytanie. Jeśli ktoś dopiero zaczyna interesować się podobną tematyką, to „Młodość utracona za drutami” może być bardzo dobrym wprowadzeniem. Józef Matynia pragnął, żeby oprócz pamięci tych wydarzeń pielęgnować takie wartości jak szacunek i przyjaźń do drugiego człowieka.

W przedmowie pada pytanie czy kolejne wspomnienia są potrzebne. Przecież to wszystko zostało już tak dokładnie opisane, że lepiej się nie da. Otrzymujemy również odpowiedź: tak. Każda relacja jest indywidualnym przeżyciem. Były więzień bądź więźniarka przekazuje swoje emocje, przeżycia, spostrzeżenia i wydarzenia, których był/była świadkiem. Każda historia przypomina...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1033
205

Na półkach: , ,

Krótkie, bo liczące ok. 80 stron (łącznie z ponad setką niekiedy obszernych przypisów Wydawcy) wspomnienia byłego więźnia Auschwitz i Buchenwaldu, spisane grubo ponad 60 lat po przeżyciach obozowych i być może dlatego sprawiających wrażenie niedopowiedzianych czy wręcz powierzchownych. Dwa lata pobytu w Buchenwaldzie Autor streszcza na zaledwie dziesięciu stronach, przytaczając w głównej mierze rozwlekły opis zakonspirowanego, wyraźnie lewicującego, Międzynarodowego Komitetu Obozowego. Znacznie więcej z cenniejszych, osobistych przeżyć znajdziemy w poprzednich rozdziałach - traktujących o aresztowaniu i osadzeniu w Działdowie oraz - przede wszystkim - Oświęcimiu, gdzie, przy udziale życzliwych osób i wyborze dobrych komand pracy, Autorowi udało się przetrwać kacetową gehennę. Wspomnienia napisane są zwięzłym, spójnym i komunikatywnym językiem, niemniej - w mojej opinii - nie wnoszą zbyt wiele do tego specyficznego gatunku literatury.

Krótkie, bo liczące ok. 80 stron (łącznie z ponad setką niekiedy obszernych przypisów Wydawcy) wspomnienia byłego więźnia Auschwitz i Buchenwaldu, spisane grubo ponad 60 lat po przeżyciach obozowych i być może dlatego sprawiających wrażenie niedopowiedzianych czy wręcz powierzchownych. Dwa lata pobytu w Buchenwaldzie Autor streszcza na zaledwie dziesięciu stronach,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
41
41

Na półkach:

Mnie ujęła, fajne streszczenie losów w obozie. Konkretnie i na temat.

Mnie ujęła, fajne streszczenie losów w obozie. Konkretnie i na temat.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane w 2014 roku
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Książki, które chcę przeczytać - II wojna światowa
    1
  • Literatura obozowa
    1
  • Literatura obozowa // II WŚ // Holocaust
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Młodość utracona za drutami


Podobne książki

Przeczytaj także